• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po co kolejny remont na autostradzie?

Paweł
23 kwietnia 2024, godz. 08:45 
Opinie (84)

Często korzystam z autostrady A1 i nie rozumiem, dlaczego ponownie droga jest w remoncie? - zastanawia się nasz czytelnik, pan Paweł. Remonty na łącznie kilku odcinkach A1 mają potrwać do listopada.Jak oceniasz jakość nawierzchni na A1?

Kilka dni temu informowaliśmy naszych czytelników o remoncie nawierzchni autostrady A1. W 2024 r. zaplanowano remont łącznie ok. 60 km jezdni. Prace remontowe na pierwszym z planowanych odcinków rozpoczęły się 15 kwietnia. Remonty zakończą się w listopadzie, nie wyłączając okresu wakacji.

Autostrada A1 eksploatowana jest już od 17 lat. Rosnący ruch ciężkich pojazdów sprawia, że niektóre elementy infrastruktury uległy naturalnemu zużyciu i konieczne jest przeprowadzanie prac remontowych nawierzchni.

Standardowo wymiany nawierzchni realizuje się co około 10-15 lat. Badania przeprowadzone na naszej autostradzie wskazują, że droga jest w dobrym stanie technicznym i spełnia wymagane prawem parametry. Jednak dla zachowania najwyższego standardu drogi konieczne jest przeprowadzanie prac remontowych nawierzchni - wyjaśnia Anna Kordecka, rzeczniczka Gdańsk Transport Company.
Poniżej treść wiadomości, którą otrzymaliśmy od pana Pawła, czytelnika portalu.

Aktualnie na remontowanym odcinku kierowcy w kierunku Gdańska jadą dwoma pasami, a w stronę Łodzi - jednym. Aktualnie na remontowanym odcinku kierowcy w kierunku Gdańska jadą dwoma pasami, a w stronę Łodzi - jednym.

Świetna nawierzchnia. Po co ten remont?Niemal codziennie korzystam z autostrady A1 i kompletnie nie rozumiem, po co kolejny remont? Zdaję sobie sprawę, że wedle pewnych standardów remont nawierzchni na autostradach powinien być przeprowadzany co kilkanaście lat. A od otwarcia A1 mija już 17 lat, ale... ta droga w dalszym ciągu jest w genialnej kondycji. Przynajmniej z punktu widzenia kierowców. Autostradą A1 jedzie się jak po równym stole. Dlatego nie rozumiem tego remontu.

Autostrada A1 to jedna z bardziej komfortowych dróg, jakimi możemy podróżować w Polsce. Przez lata podróżowania A1 nie zauważyłem, żeby jakość nawierzchni spadła, a jej stan się pogorszył.Latem - tradycyjnie - na A1 czeka nas większy ruch. Latem - tradycyjnie - na A1 czeka nas większy ruch.
Tym bardziej jest to irytujące, że za moment czeka nas okres wakacji, czyli najgorętszy okres na bramkach A1. Czeka nas nieporównywalnie większy ruch. Na remontowanych odcinkach, na których ruch będzie toczył się jednym pasem, tak naprawdę wystarczy drobna kolizja, aby kompletnie zatkać autostradę. W wakacje może to oznaczać armagedon.Gdzie remonty na A1 przed wakacjami?W okresie przed wakacjami remontowane będą następujące sekcje:

  • Od 15 kwietnia odcinek od km 9 do 17 i potem do 17 do 24, na którym zamknięta będzie jezdnia w kierunku Łodzi, a ruch będzie odbywał się dwoma pasami w kierunku Gdańska i jednym pasem w kierunku Łodzi. Dodatkowo zamknięty będzie węzeł Stanisławie w kierunku Łodzi. Na węźle nie będzie możliwy zjazd z autostrady w kierunku Tczewa ani wjazd na autostradę w kierunku Łodzi.
  • W pierwszym tygodniu maja odcinek od km 36 do 43, na którym zamknięta będzie jezdnia w kierunku Gdańska oraz MOP Olsze w kierunku Gdańska. Ruch będzie odbywał się dwoma pasami w kierunku Łodzi i jednym pasem w kierunku Gdańska. Dodatkowo zamknięty będzie węzeł Pelplin w kierunku Gdańska.
  • Latem utrudnienia będą mieć miejsce na km 24-35 jezdni w kierunku Łodzi oraz km 81-90 na jezdni w kierunku Gdańska (wraz z częścią węzła Nowe Marzy). Dodatkowo w drugiej połowie sierpnia zostaną rozpoczęte prace na odcinku na km 65-75 kierunek Gdańsk.
  • Natomiast ostatnim remontowanym odcinkiem w tym roku w okresie jesieni będzie km 50-57 na jezdni w kierunku Łodzi.
Paweł

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (84)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Event w Audi City Gdańsk

warsztaty, dni otwarte

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

Wystawa amerykańskich aut zabytkowych "Made in USA 2"

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Drywa to trójmiejski przedstawiciel marki:

 

Najczęściej czytane