Wiadomości

stat

Podszywają się pod firmy leasingowe i za półdarmo oferują auta

Na pierwszy rzut oka - oprócz oczywiście podejrzanie niskiej ceny - ogłoszenie wygląda zupełnie normalnie.
Na pierwszy rzut oka - oprócz oczywiście podejrzanie niskiej ceny - ogłoszenie wygląda zupełnie normalnie. auto.pl

Podszywają się pod pracowników zagranicznych firm leasingowych i na aukcjach internetowych oferują samochody za półdarmo - to kolejna metoda internetowych oszustów, których celem jest wyłudzanie pieniędzy od poszukiwaczy "okazji".Czy kiedykolwiek zostałeś oszukany przez internetowych naciągaczy?

niestety tak, padłe(a)m ofiarą "oszustwa nigeryjskiego"

9%

na całe szczęście nie, ale otrzymałem od oszustów ofertę kupna mojego towaru

17%

nie, mam łeb na karku i nie wierzę w internetowe "promocje"

74%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 992
Od kilku lat plagą ogłoszeń internetowych dotyczących bardziej wartościowych towarów są tzw. "oszustwa nigeryjskie". Na czym polegają? Do osoby wystawiającej towar w serwisie ogłoszeniowym odzywa się oszust, któremu zależy na błyskawicznej realizacji transakcji. Jest na tyle zdeterminowany, że potrafi zaoferować nawet dwukrotnie wyższą cenę niż proponowana. Po przesłaniu - oczywiście podrobionego - potwierdzenia przelewu, naciągacz oczekuje szybkiej wysyłki towaru. W taki sposób oszukano wielu sprzedawców, którzy wysłali produkt, choć na ich koncie nigdy nie pojawiła się zapłata...

To klasyka gatunku, która żniwa zbiera głównie wśród sprzedających sprzęt elektroniczny. Z czasem jednak ta metoda ewoluowała. Coraz częściej w portalach aukcyjnych można natrafić na oszustwa, w których to role się odwracają, bo to kupujący, zupełnie nieświadomie, zgłasza się do mataczącego.

Czytaj także: "Oszustwa nigeryjskie" także w Trójmieście

Tak właśnie zrobił mój znajomy, który od kilku tygodni poszukuje samochodu. Zupełnie przypadkowo, w mało popularnym portalu aukcyjnym, trafił na ogłoszenie, które wzbudziło jego ciekawość. Auto, którego normalna wartość szacowana jest na ok. 40 tys. zł kosztowało tym razem 17 200 zł.

W pierwszej chwili pomyślałem: Klasyka, pojazd po szkodzie całkowitej został sprowadzony do Polski, a tutaj pan Mirek wyklepał go na "igłę". Ale tu coś więcej było nie tak: korzystne zdjęcia auta, krótki opis, brak adresu osoby sprzedającej oraz numer telefonu, który jest niedostępny.

Pierwsze, co zrobiłem, to napisanie maila do sprzedającego z pytaniem: dlaczego wystawił auto tak tanio?

Po kilkunastu minutach otrzymałem odpowiedź o następującej treści:

Od takiej wiadomości rozpoczyna się konwersacja z oszustami.
Od takiej wiadomości rozpoczyna się konwersacja z oszustami.
Po odczytaniu tego maila przekopałem internet i na forach znalazłem wiele wpisów z mailami o dokładnie tej samej treści. Różniły się jedynie krajem, z której pochodzi "firma leasingowa" oraz imieniem i nazwiskiem rzekomego adresata. Najczęściej oszuści podszywają się pod pracowników firm, których placówki zlokalizowane są na terenie Belgii i Francji.

Czytaj także: Panie, Niemiec płakał jak sprzedawał

Poszedłem za ciosem i już w języku angielskim podpytałem o kilka istotnych kwestii. Na pytania odpowiedzi nie otrzymałem, natomiast w kolejnym mailu oszust napisał, że auto zarejestrowane jest w Polsce, ale aktualnie znajduje się w Słowenii. Podał również numer VIN auta. Sprawdziłem go. Model, rocznik i silnik samochodu się zgadzały, ale... wnętrze już nie. Matacz podał VIN należący do zupełnie innego samochodu.

W ostatniej wiadomości "wystawiający" napisał:

W jednym z kolejnych maili czytamy m.in., że koszty rejestracji w Słowenii są zbyt wysokie. Kluczowa jest jednak propozycja oszustów, którzy oferują dostarczenie samochodu do klienta. Cena transportu to 1000 zł.
W jednym z kolejnych maili czytamy m.in., że koszty rejestracji w Słowenii są zbyt wysokie. Kluczowa jest jednak propozycja oszustów, którzy oferują dostarczenie samochodu do klienta. Cena transportu to 1000 zł.
I właśnie na tym polega cały szwindel. Osoba, która uwierzy oszustom i przeleje 1000 zł na ich konto, żadnego samochodu nigdy nie zobaczy.

Nie dajcie się nabrać i pamiętajcie, że w tej branży po prostu nie ma okazji, a auto musi kosztować swoje. Nikt nie odda nam dobrego samochodu za półdarmo.

Czytaj także: Handlarze aut oszukują coraz mniej?

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (137)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wydarzenia