• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Policja apeluje do kierowców aut i motocykli o rozwagę

mJ
18 maja 2024, godz. 06:00 
Opinie (94)
Policjanci apelują do kierowców o wzajemny szacunek i rozwagę na drogach. Policjanci apelują do kierowców o wzajemny szacunek i rozwagę na drogach.

Sezon motocyklowy na Pomorzu oficjalnie rozpoczął się w połowie kwietnia. Pogoda sprzyja, zatem na drogach Trójmiasta można spotkać coraz więcej motocyklistów. Gdyńscy policjanci apelują o zachowanie ostrożności na drodze.Poniżej publikujemy komunikat policji.

Im cieplej, tym więcej na drogach motocykli, skuterów i innych jednośladów. Kierowcy tych pojazdów powinni pamiętać, że pomimo większej swobody wykonywania manewrów na drodze, tak samo obowiązują ich przepisy ruchu drogowego.

Wiele wypadków z udziałem motocyklistów spowodowanych jest przez innych uczestników ruchu drogowego, jednak to kierowcy jednośladów w takich sytuacjach są bardziej narażeni na obrażenia. Kierujący jednośladem musi na każdym metrze drogi zastanawiać się nad swoim zachowaniem i przewidywać zachowania innych. Ktoś powie: "jak każdy kierowca samochodu" - owszem, ale jego chroni karoseria, pasy i poduszka powietrzna, motocyklistę zaś tylko kask i skórzany kombinezon.


Kierujący motocyklem powinni pamiętać, że jazda tym pojazdem jest bardziej niebezpieczna niż samochodem i w znacznie większym stopniu kierujący musi wykorzystywać zdolności motoryczne, umiejętności przewidywania i szybkiej reakcji na zmieniające się warunki na drodze. Nie ma tutaj miejsca na brawurę, brak ostrożności czy łamanie przepisów drogowych.

Należy zdać sobie sprawę, że, przy zbyt dużej prędkości motocykliści stają się często niewidoczni dla innych kierowców. Nie można zakładać, że skoro ja widzę auto, to jego kierowca też mnie widzi. Wciskając się pomiędzy samochody, nie stosujmy metody "wpychania". Jeżeli nie możesz przejechać, poczekaj cierpliwie - i tak za moment ruszysz.


I najważniejsze: "jedź wyraźnie", czyli w taki sposób, aby nikt nie miał wątpliwości co do twoich zamiarów. Jedź też bezpiecznie - każdego uczestnika ruchu drogowego obowiązują te same przepisy.

Kierowco, sezon motocyklowy już się zaczął. Na drodze będzie coraz więcej motocykli, rowerów i innych jednośladów. Bądź dla nich życzliwy i wyrozumiały. Zmieniając pas ruchu lub kierunek jazdy, zawczasu sygnalizuj ten manewr i upewnij się, że nikomu nie zajedziesz drogi. Podczas wyprzedzania zachowaj bezpieczny odstęp.

Motocyklisto, daj szansę kierowcom samochodu cię zobaczyć. Jaskrawy kolor stroju, elementy odblaskowe, włączone światło, dozwolona i dostosowana do warunków na drodze prędkość zwiększa szanse, że zostaniesz zauważony.


Motocykliści oficjalnie rozpoczęli sezon 2024 Motocykliści oficjalnie rozpoczęli sezon 2024
mJ

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (94)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

88. urodziny Automobilklubu Morskiego

wystawa, zlot

Street Show 2024

79 - 99 zł
widowisko / show, zlot

Trójmiejski Grill Motocyklowy Moto-Zone

w plenerze

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakie zwierzę widnieje w herbie Peugeota?

 

Najczęściej czytane