Policjanci z "suszarką" na wiadukcie. W jakim celu?

Zdaje się, że coraz częściej kierowcy będą widywać takie obrazki.
Zdaje się, że coraz częściej kierowcy będą widywać takie obrazki. fot. Damian / czytelnik Trojmiasto.pl

W sieci pojawiło się zdjęcie, na którym widać, jak gdyńscy policjanci na jednym z wiaduktówMapka mierzą laserowymi miernikami w samochody poruszające się obwodnicą Trójmiasta. Tłumaczymy, na czym polegają te działania policji.Cel: ukrócić jazdę "na zderzaku"Czy jadąc autem, zachowujesz bezpieczny dystans od poprzedzającego pojazdu?

tak, zawsze jadę w bezpiecznej odległości 32%
raczej tak, chociaż często trudno oszacować bezpieczną odległość 50%
raczej nie, zdarza mi się, że jadę zbyt blisko poprzedzającego pojazdu 9%
nie, nagminnie jeżdżę "na zderzaku" 9%
zakończona Łącznie głosów: 1122
Tego typu działania nie wiążą się z pomiarem prędkości. Policjanci przy wykorzystaniu nowoczesnych mierników laserowych sprawdzają, czy pojazdy zachowują wymagany odstęp od poprzedzających samochodów.

To pokłosie nowych przepisów, które weszły w życie 1 czerwca 2021 roku. Jeden z nich ma za zadanie ukrócić jazdę "na zderzaku". W świetle znowelizowanych przepisów na drogach szybkiego ruchu, autostradach i "ekspresówkach" bezpieczna odległość między pojazdami ma wynosić połowę prędkości, z którą porusza się samochód. Przy założeniu, że auto jedzie z prędkością 100 km/h, kierowca musi zachować 50-metrowy odstęp od poprzedzającego pojazdu.

Czytaj także:

Nowe przepisy drogowe 01.06.2021Stąd też obecność mundurowych na wiadukcie na ul. JaskółczejMapka w Gdyni.

- Są to działania związane z nowelizacją przepisów, mające na celu utrzymanie dystansu między pojazdami, co ma przyczynić się do zmniejszenia wypadków drogowych. Podczas działań wykorzystywany jest sprzęt, który umożliwia pomiar w jednym miejscu, a następnie kontrolę drogową przez drugi patrol - wyjaśnia asp. Jolanta Grunert, oficer prasowy KMP w Gdyni.

Komentujący zastanawiali się, czy policjanci przy takich czynnościach nie powinni być widoczni dla kierowców.

- Sprzęt rejestruje wykroczenia popełniane przez kierowców, a policjanci są widoczni podczas wykonywanego pomiaru. Potwierdziły to osoby, wobec których przeprowadzono takie interwencje. Takie kontrole należą do codziennej pracy funkcjonariuszy, a kierowcy powinni przestrzegać obowiązujących przepisów niezależnie od rodzaju prowadzonych działań - dodaje asp. Grunert.
Nowy sprzęt, którym dysponuje pomorska policja, może rejestrować zdjęcia i filmy w celu udokumentowania wykroczenia, np. przejazdu pojazdu na czerwonym świetle czy właśnie niezachowania należytej odległości od poprzedzającego auta.

mat. prasowe

Opinie wybrane


wszystkie opinie (119)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Summer Patrol by Cabrio Poland 2021
Summer Patrol by Cabrio Poland 2021
zlot
sie 27-29
piątek - niedziela
Wyspa Sobieszewska

Sprawdź się

Sprawdź się

Urus to SUV marki: