• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Potrącenie pary na hulajnodze na przejściu. Kto zawinił?

mJ
25 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Zdarzenie z dnia 24.07.2022.

Do groźnie wyglądającego potrącenia pary na hulajnodze elektrycznej doszło w niedzielny wieczór na przejściu dla pieszych na ul. Powstańców WarszawyMapka w Sopocie. Kto zawinił w tej sytuacji?Kto powinien zostać ukarany mandatem?

O sprawie poinformowali nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Pod filmem, na którym widać całe zdarzenie, rozpętała się gorąca dyskusja. Zdania czytelników są mocno podzielone. Naszym zdaniem wina leży po obu stronach.

Kierująca pojazdem: winnaKierująca autem nie zachowała należytej ostrożności przed przejściem dla pieszych. W świetle przepisów powinna zatrzymać samochód przed pasami widząc zbliżających się do przejścia pieszych. Tym bardziej, że na przeciwległym pasie inny kierujący zatrzymał swój pojazd, aby umożliwić przejście grupce osób.

Jak widzimy na pierwszych klatkach filmu, w tej grupce byli rowerzyści, którzy wzorowo przeprowadzili przez przejście swoje jednoślady. Jednak na czele wysunęła się para na hulajnodze, która dość dynamicznie przecięła pasy.

Kobieta, która prowadziła białą Toyotę Yaris, musiała być rozkojarzona, ponieważ... nie zamierzała hamować przed przejściem. Światła stopu włączyły się w zasadzie dopiero w momencie potrącenia pary.

Bądź czujny przed przejściem. Pierwszeństwo nie gwarantuje bezpieczeństwaPara na hulajnodze: winniDo feralnego potrącenia doszło w niedzielny, 24.07.2022 r., wieczór w Sopocie. Do feralnego potrącenia doszło w niedzielny, 24.07.2022 r., wieczór w Sopocie.
Potrącone osoby - Szwed z córką - nie są jednak bez winy. Po pierwsze, hulajnogi współdzielone (a wszystko wskazuje, że z takiej korzystała potrącona para) są przeznaczone wyłącznie dla jednej osoby. Operatorzy zabraniają jazdy we dwoje. Co więcej, jeśli na jednoosobowej hulajnodze poruszają się dwie osoby, jest to wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości 300 zł.

We dwoje hulajnogą? Może i romantyczne, ale nielegalnePo drugie, para na hulajnodze powinna wziąć przykład z rowerzystów stojących obok nich przed przejściem. Jak wspomnieliśmy wyżej, rowerzyści zeszli z jednośladów, aby bezpiecznie przejść (nie przejechać) przez przejście. Tego niestety nie uczynił duet na hulajnodze. Przejazd przez przejście dla pieszych hulajnogą elektryczną również jest wykroczeniem, za które można otrzymać 500 zł mandatu.

Kary dla wszystkich uczestników kolizjiPolicjanci zatrzymali prawo jazdy kobiecie kierującej autem w związku z rażącym naruszeniem przepisów i stworzeniem realnego zagrożenia życia i zdrowia dla osób na hulajnodze.

Z kolei 47-latka ukarano dwoma mandatami karnymi za przewożenie pasażera na hulajnodze i za przejeżdżanie hulajnogą po przejściu dla pieszych, które od razu opłacił - poinformowała asp. szt. Lucyna Rekowska.
mJ

Opinie wybrane