• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Powstał pierwszy tor doskonalenia jazdy na Pomorzu

Michał Jelionek
21 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Tak wygląda tor w Pszczółkach


W Pszczółkach pod Trójmiastem powstał pierwszy w północnej Polsce Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy. W skład nowoczesnego kompleksu wchodzą m.in. kilometrowy tor kartingowy, dwie profesjonale płyty poślizgowe i plac manewrowy. Otwarcie Autodromu Pomorze już 24 lipca.Czy planujesz skorzystać z Autodromu Pomorze?

Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Autodrom Pomorze to kompleks wybudowany przez Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego. Na terenie 8-hektarowego obiektu kierowcy znajdą: najdłuższy na Pomorzu tor kartingowo-szosowy o długości 1047 m, tor ziemny (quadowy) o długości 550 m, płytę poślizgową prostokątną (wymiary: 150 m x 50 m), płytę poślizgową w formie pierścienia (średnica: 68 m), plac manewrowy (100 m x 20 m) oraz specjalne wzniesienie z łukiem i nawodnieniem.

- Jesteśmy nastawieni na doskonalenie umiejętności techniki jazdy kierowców każdej kategorii prawa jazdy. Szkolenia organizowane na terenie Autodrom Pomorze będą odbywać się pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów. Dodajmy, że nasz ośrodek to również miejsce sportowo-rekreacyjne - zdradza Roman Nowak, kierownik Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy.
Budowa nowoczesnego obiektu rozpoczęła się 10 października 2014 roku w miejscowości Pszczółki przy ul. Żuławskiej 5 (około 20 km od Gdańska). Aktualnie na torze trwają ostatnie prace kosmetyczne. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 12,5 mln zł.

Z lotu ptaka obiekt prezentuje się imponująco. Z lotu ptaka obiekt prezentuje się imponująco.
Nowoczesny obiekt w Pszczółkach powstał z myślą o szlifowaniu techniki jazdy kierowców. Niemałe znaczenie przy planowaniu budowy ośrodka miały nowe przepisy dot. młodych kierowców, które prawdopodobnie wejdą w życie od stycznia 2016 roku. Projekt nowelizacji zakłada, że każdy świeżo upieczony kierowca w okresie od czwartego do ósmego miesiąca od uzyskania uprawnień kat. B będzie musiał przejść obowiązkowe i odpłatne szkolenie z zakresu techniki jazdy oraz bezpieczeństwa na drodze.

- Każdy młody kierowca po otrzymaniu prawa jazdy kat. B będzie musiał najpierw zgłosić się na dwugodzinny kurs teoretyczny do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, a następnie udać się do nas. W ODTJ przejdzie godzinne zajęcia praktyczne odbywające się pod okiem instruktora techniki jazdy. Łączny koszt trzygodzinnego kursu wyniesie 300 zł. Ceny są uregulowane odgórnie - dodaje Nowak.
Czytaj także: Powstaje profesjonalny tor dla młodych kierowców

Z Autodromu Pomorze - w zależności od potrzeb - będzie mógł skorzystać każdy zainteresowany podniesieniem własnych umiejętności "za kółkiem", nie tylko młody kierowca, który właśnie otrzymał uprawnienia. Będzie to możliwe po wykupieniu praktyk.

Podczas kursu przeprowadzonego przez instruktora nauki jazdy szkolone osoby skorzystają z obu płyt poślizgowych, toru szosowego i placu manewrowego. Ponadto dowiedzą się wszystkiego na temat poprawnego przygotowania pojazdu do jazdy, prawidłowej pozycji w fotelu kierowcy oraz skutecznego operowania kołem kierownicy.

Jeśli takowy kurs planujemy odbyć własnym autem, to za godzinne szkolenie zapłacimy 200 zł. W przypadku instruktażu w pojeździe należącym do ODTJ, cena wyniesie 500 zł.

PORD już teraz zapowiada inne ciekawe zajęcia praktyczne, m.in. dla kandydatów na instruktorów nauki jazdy, dla kierowców na pojazdy uprzywilejowane, szkolenia "przed zimą", jazdy w warunkach ekstremalnych dla kat. C i D oraz zajęcia na motocyklu do 125 cm sześc. dla osób posiadających prawo jazdy kat. B od min. 3 lat.

Płyta poślizgowa w formie pierścienia. Płyta poślizgowa w formie pierścienia.
Do podnoszenia umiejętności techniki jazdy kierowców posłużą przede wszystkim dwie płyty poślizgowe - jedna w kształcie pierścienia, druga prostokątna. Zmotoryzowani korzystający z tych obiektów poznają zachowanie pojazdu podczas awaryjnego hamowania na mokrej nawierzchni. Dowiedzą się również wszystkiego na temat podsterowności i nadsterowności.

Instruktorzy techniki jazdy nauczą kursantów prawidłowych i bezpiecznych reakcji oraz skutecznego operowania kołem kierownicy w trudnych sytuacjach. Ponadto na płycie prostokątnej zamontowano urządzenie do destabilizacji toru jazdy, które automatycznie wprowadza pojazd w poślizg.

Nawadniana płyta poślizgowa prostokątna. Nawadniana płyta poślizgowa prostokątna.
- Obok płyt poślizgowych, w skład Autodromu Pomorze wchodzą dwa tory - kartingowy i ziemny. Ten pierwszy jest wyjątkowy, gdyż jest to najdłuższy tego typu obiekt na Pomorzu. Już teraz staramy się o homologację toru w celu zorganizowania profesjonalnych zawodów kartingowych krajowej rangi - mówi Nowak.
Z toru kartingowego może skorzystać każdy. Do dyspozycji zainteresowanych oddano flotę dziesięciu gokartów, a ceny wahają się w zależności od dnia oraz czasu jazdy (przykładowo: od poniedziałku do czwartku za 8 min jazdy zapłacimy 30 zł, za 15 min - 48 zł, a za pół godziny - 85 zł). W weekendy stawki będą nieco wyższe.

Tor kartingowy - cennik

- Na torze ziemnym o długości ponad 500 metrów, zwanym również quadowym, będziemy doskonalić technikę jazdy w zakresie kategorii: A, A1 i A2. Tor posiada wiele przeszkód, grząski teren, ciasne zakręty, zjazdy i podjazdy - dodaje.
Tor ziemny (quadowy) - cennik

Na terenie Autodromu Pomorze znajduje się również budynek biurowy wyposażony w salę wykładową dla 20 słuchaczy oraz halę garażową o powierzchni 550 m kw.

Oficjalne otwarcie Autodromu Pomorze odbędzie się w piątek, 24 lipca, o godz. 12.

- W dniu uroczystego otwarcia ODTJ każdy zainteresowany będzie mógł u boku instruktora techniki jazdy skorzystać z naszego kompleksu. Dzień później, od 25 lipca, od godz. 8 do 20, przez siedem dni w tygodniu, pracujemy już pełną parą dla wszystkich odwiedzających. Serdecznie zapraszamy - zakończył Roman Nowak.
 • To najdłuższy tor kartingowy na Pomorzu.

Wydarzenia

Otwarcie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Autodrom Pomorze (1 opinia)

(1 opinia)
uroczystość oficjalna

Miejsca

Zobacz także

Opinie (147) 1 zablokowana

 • Nie ma to jak interes podparty ustawą. (11)

  • 293 32

  • (3)

   moze bez ustawy nigdy by nie powstal?

   • 14 7

   • jak to?! to niewidzialna ręnka wolnego rynku nie zadziałała?! (2)

    • 23 4

    • (1)

     ,,- Każdy młody kierowca po otrzymaniu prawa jazdy kat. B będzie musiał najpierw zgłosić się na dwugodzinny kurs teoretyczny do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, a następnie udać się do nas. W ODTJ przejdzie godzinne zajęcia praktyczne odbywające się pod okiem instruktora techniki jazdy. Łączny koszt trzygodzinnego kursu wyniesie 300 zł. Ceny są uregulowane odgórnie - dodaje Nowak.''

     Gdzie ty tu widzisz chociazby cien wolnego rynku?

     • 37 7

     • to byla ironia

      • 15 0

  • Bo przecież wszyscy wiedzieli, że taki przepis wejdzie... (6)

   I każdy mógł sobie tor do koszenia kasy wybudować...

   • 21 7

   • (5)

    a po co wszedł taki przepis?Debilne ch..je z PO liczą że koledzy zarobią drugi raz?Po co w takim razie płacę za kurs ciężką kasę po co egzamin?Taki przepis świadczy o tym że ok..wiałe teoretyczne państwo przyznaje się do tego że horrendalnie drogi kurs na prawo jazdy niczego nie uczy po co więc go odbywać?Rozumiem że wg debili z PO tylko idiota pracuje za mniej niż 6 tysięcy zł i każdego młodego człowieka stać by sto razy bulić za to że teoretyczne państwo raczyło mu łaskawie wydać prawo jazdy.

    • 36 16

    • Dla mnie przydałaby się jeszcze czerwona flaga z sierpem i młotem

     dla podkreślenia tej idei godnej chwały. Popyt sterowany od górnie, to nic innego jak socjalizm. Czekam jeszcze na pytania, a czemu tak drogo

     • 28 3

    • o ile sie zgadzam z Toba to po przeczytaniu Twojego biadolenia kliknalem minus

     Sterta hasel wepchnietych Ci do glowy przez jedna ze stron sporu. Wklejonych bez ladu i skladu.

     Beda wybory - mozesz zaglosowac na kogos, kto obieca likwidacje takich przepisow.

     I zluzuj troche. Szkoda nerwow. Ustawa jest celowym sposobem na wydobycie dodatkowych srodkow z kieszeni kierowcy. Fakt.

     Tu nie trzeba sie ekscytowac tylko dzialac.

     • 11 6

    • Krótko mówiąc złodzieje

     • 12 1

    • ....

     kolego, nie nakręcaj się tak. jestem kierowcą zawodowym od 10 lat , a sam chętnie zapłacę by się dokształcić. Uważasz że na kursie na prawo jazdy wyuczysz się odpowiednich zachowań to chyba jesteś w błędzie. Pojedz sobie do gdańska i zobacz co się dzieje jak pada deszcze, ile stłuczek jaka panika, bo 90 % kierowców nie wie jak się zachować w takich warunkach.

     • 14 6

    • gdybyś choć trochę

     zagłębił się w temat, to wiedziałbyś, że za tymi przepisami głosowali wszyscy posłowie, tak nawet twoi wybrańcy narodu, jedyni prawi i sprawiedliwi, więc rada dla ciebie: mniej radia maryja i tv republiki, mniej jadu i nienawiści, a więcej rozsądku i samodzielnego myślenia. Szerokości i przyczepności, bajo!

     • 14 6

 • Fajnie, że takie miejsce istnieje, chyba się skuszę, może być dobra zabawa... (3)

  W końcu powstają takie miejsca w PL, jeszcze przydałoby się jakiś tor do sportów motorowych na Pomorzu i już będzie całkiem nieźle.

  • 127 12

  • juz sie pobawiles....z instruktorem ,,ale prosze zwolnic i nie hamowac tak mocno bo slady zostaja na asfalcie!'',,wyscigi? panie jakie wyscigi,zwariowal pan? 50 i spokojnie bez gazowania''

   • 15 2

  • Chciałeś napisać "Fajnie że ktoś mnie znowu wyd..."

   ...tylko coś w toku myślowym poszło nie tak.

   Gdyby nie cel powstania takich obiektów, oraz sposób realizacji przedsięwzięcia, pewnie też bym napisał tak jak Ty, nawet był bym dumny że ktoś stawia na poprawę bezpieczeństwa, z własnej inicjatywy buduje tor, na którym bezpłatnie młodzi kierowcy będą podnosili swoje umiejętności.

   A to że tor nigdy by nie powstał gdyby nie kolejne pomysły dojenia kasy celem łatania dziury budżetowej chorymi ustawami to już inna sprawa..

   Aby była jasność, nie wstydzę się że jestem Polakiem, wstyd mi za tych którzy ustalają reguły w kraju w którym żyję.

   • 7 5

  • no i jeszcze żebyś miał większego ...

   • 0 1

 • No i fajnie :) (1)

  • 43 6

  • rewelacja!

   najgłupsze jest to że Pszczółki wybudowały coś dla normalnych ludzi a trójmiasto likwiduje tory jeden po drugim - za to mamy multum stadionów dla dresiarni.

   • 0 1

 • (6)

  Chętnie pojadę, ale trochę obawiam się, że zajęcia na płycie poślizgowej będą się odbywały przy 50km/h, a takie nierealne poslizgi mnie nie interesują.

  • 42 75

  • Pewnie boisz się że pasek w tdi nie da rady...

   • 34 5

  • i.d.i.o.t.a

   • 9 7

  • Przede wszystkim taki powinny Cię interesować (1)

   Jak chcesz poradzić sobie z poślizgiem przy większej prędkości, jeśli przy 50km/h nie będziesz ogarniał?

   • 23 3

   • Realistycznie patrząc to 50nkm/h w trasie się prawie nievzdarza

    • 0 0

  • poślizg

   Oj kolega szybki i wściekły, ale bez pokory. A nawet przy 50 km/h może sponiewierać. Trening jest ważny, niezależnie od prędkości.

   • 10 3

  • Dajcie spokój, podpis mówi wszystko. Wariat :)

   • 3 1

 • Pytanie, czy będzie można wynająć tor na godzinę i jeździć samochodem/motocyklem? (7)

  Czy tylko z instruktorem za nierealną kasę 200zł/h?

  • 118 5

  • porównując ceny z kartodromu Bydgoszcz: (1)

   Udostępnianie toru kartingowego na wyłączność: 200zł/h
   Udostępnianie toru kartingowego dla osób indywidualnych (gokart, motocykl, rower): 30zł/h
   Udostępnianie toru kartingowego dla osób indywidualnych (jazda samochodem osobowym): 45zł/h
   WYPOŻYCZALNIA GOKARTÓW: 25zł/10min; 130zł/1h

   • 44 1

   • ceny w pszczółkach to absurd. za 0,5 roku dowiemy sie ze trzeba do obiektu doplacac bo malo chetnych. ale nikomu nie przyjdzie na mysl obnizyc ceny

    • 26 3

  • Można za absurdalne 200zł/h (4)

   200 zł samemu
   500 zł z intruktorem

   Cennik na stronie autodrompomorze
   http://autodrompomorze.pl/szkolenia/

   • 6 7

   • za 200zł jest jazda z instruktorem

    Nie możesz "sobie pojeździć".
    "Podczas kursu przeprowadzonego przez instruktora nauki jazdy szkolone osoby skorzystają z obu płyt poślizgowych, toru szosowego i placu manewrowego. Ponadto dowiedzą się wszystkiego na temat poprawnego przygotowania pojazdu do jazdy, prawidłowej pozycji w fotelu kierowcy oraz skutecznego operowania kołem kierownicy. Jeśli takowy kurs planujemy odbyć własnym autem, to za godzinne szkolenie zapłacimy 200 zł."

    • 8 2

   • przeczytaj jeszcze raz

    200zł własnym samochodem, 500zł ich samochodem.
    Nie ma opcji jeżdżenia samemu bez instruktora.

    • 18 0

   • Czemu absurdalne (1)

    Twoje korzystanie z tego toru wyłącza korzystanie innych. Po drugie jak policzysz koszty osobowe, wody, zużycia toru itd, to zrozumiesz skąd ta cena.

    • 5 8

    • chodzi o jeżdzenie na torze, nie pluskanie w wodzie i bez instruktora

     Na torze może być wiele samochodów lub motocykli. Zobacz cennik w Bydgoszczy - cały tor na wyłączność 200zł, jedna osoba 45/30 zł (i jeżdżą inne).
     Jeżeli za samo jeżdżenie ma być 200/h to nie ma bata. Rozumiem jeszcze jakieś zajęcia z instruktorem i zabawy dookoła toru ale nie o to chodzi.

     • 11 2

 • Adres?? (6)

  O co chodzi z tym adresem??? Pod adresem Żuławska 5 podpowiada się na mapie miejscowość Skowarcz a nie Pszczółki. Akurat Skowarcz znam bardzo dobrze i pod tym adresem raczej żadnego toru nie ma i nie będzie...

  • 21 2

  • tu jest (2)

   https://www.google.pl/maps/place/%C5%BBu%C5%82awska+5,+83-032/@54.1751011,18.711582,16z/data=!4m2!3m1!1s0x46fd6515bc23f395:0xf607ee11c23d37cc

   • 1 2

   • (1)

    dziękuję :)

    • 1 1

    • jedziesz dk91 do Pszczółek

     na głównym skrzyżowaniu w lewo później prosto cały czas za tunelem kolejowym masz rondo a tam w lewo i prosto. cała filozofia :-)

     • 0 0

  • (1)

   To napewno pszczółki,
   Należy udać się na wycieczkę pod nowym tunelem, za torami :) na rondzie w lewo :)

   • 1 1

   • pod tunelem? :)

    • 0 0

  • adres??

   tor jest na granicy Pszczółek i Skowarcza:)

   • 0 1

 • 200zł za godzinę.

  Nie no taniocha jak nic.

  • 86 5

 • Roman Nowak, kierownik Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy. (2)

  To ten Pan, który jest rzecznikiem wojewody?

  • 33 8

  • ???

   NIE, to nie ten. Zupełnie inny.

   • 5 0

  • ten to egzaminator w PORD

   wiec juz nie szukaj jakiegos spisku

   • 6 1

 • Kartodrom Bydgoszcz

  Wzorem podobnego obiektu w Bydgoszczy warto pomyśleć o dniach/godzinach otwartych dla motocyklistów.
  Np. wt. i czw. od 16 do 20. Wjazd 30zł/osoba.

  • 52 4

 • Ceny!!

  Masakra - gdyby było taniej na pewno dość regularnie bym się pojawiał. Przy takich cenach... nie wiem czy chociaż raz przyjadę...

  • 91 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku odbył się pierwszy przejazd przez Trójmiasto Mikołajów na motocyklach?

 

Najczęściej czytane