Przewożenie dzieci na motocyklu - czy to zgodne z przepisami?

Wideorejestrator naszego czytelnika nagrał jadącego motocyklistę przewożącego małego pasażera. Sam kierowca oczywiście przepisów nie złamał, bo jechał wolno i bezpiecznie, ale autor filmu pyta o zasady jazdy z dzieckiem na motocyklu. Wyjaśniamy.Czy jeździsz na motocyklu?

tak, od wielu lat, kocham to 45%
tak, ale wciąż jestem świeżym kierowcą 14%
tak, ale zaczyna mnie to nudzić, jeżdżę coraz rzadziej 4%
nie, ale planuję zrobić prawo jazdy na jednoślad 9%
nie, i nie zamierzam, to nie moja bajka 28%
zakończona Łącznie głosów: 846
Zacznijmy od najważniejszego. Wspólna przejażdżka z dzieckiem na motocyklu jest zgodna z przepisami.

- Zgodnie z przepisami przewożenie dziecka motocyklem jest dozwolone. Minimalny wiek oraz wzrost małego pasażera nie jest określony. W celu zapewnienia bezpieczeństwa zgodnie z art. 20 pkt 6 Prawa o ruchu drogowym kierujący motocyklem, który przewozi pasażera do lat 7, zobowiązany jest ograniczyć prędkość do 40 km/h. Ponadto używanie w czasie jazdy kasku ochronnego jest obligatoryjne dla każdego kierującego motocyklem, jak i dla osoby przewożonej takim pojazdem - wyjaśnia mł. asp. Monika Falkowska z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku.
A co jeśli rodzic przekroczy prędkość ze swoim kilkuletnim dzieckiem? Nieodpowiedzialne zachowanie może skutkować mandatem.

- Za przekroczenie prędkości grozi mandat od 50 do 500 zł oraz od 2 do 10 punktów karnych. Natomiast przewożenie pasażera bez kasku ochronnego to wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne - dodaje funkcjonariuszka.

Jak przewozić dziecko na motocyklu?Przejażdżka może być dobrą lekcją dla młodego pasażera. Ważne jednak, aby sumiennie zadbać o jego bezpieczeństwo. Podstawowa zasada brzmi: zawsze przewoź dziecko za swoimi plecami. Choć pewnie wielu osobom wydawało się, że kontrolowanie dziecka przed sobą jest bezpieczniejsze. Jest w tym trochę racji, ale w sytuacjach podbramkowych, w momencie awaryjnego hamowania lepiej, żeby siedziało za wami.

Odpowiedni kask i odzieżZanim maluch pierwszy raz wsiądzie na motocykl - pamiętajmy, aby dobrać dla niego odpowiedni kask. Nie warto oszczędzać i szukać kasku na szybko, w internecie czy u znajomych. Najlepiej wybrać się do renomowanego sklepu, w którym to fachowcy na żywo dopasują kask z atestem do głowy dziecka. Jak już takowy zostanie zakupiony, to pamiętajcie o każdorazowej kontroli zapięć kasku przed wyruszeniem w drogę.

Sklepy motocyklowe w Trójmieście


Przy okazji kasku warto zainwestować także w odzież (kurtka, spodnie, buty i rękawice), która w przypadku upadku w jakimś stopniu uchroni skórę i kości dziecka przed poważniejszymi uszkodzeniami. Warto też pomyśleć o komforcie waszej pociechy i zadbaniu o grubość okrycia tak, żeby maluchowi nie było zimno.

Przed pierwszymi przejażdżkami warto również merytorycznie przygotować dziecko do jazdy. W prostych słowach wytłumaczyć, jak wygląda jazda na jednośladzie, jak zachowuje się motocykl na drodze i co może być dla malucha zaskoczeniem. Z pewnością unikniecie zaskoczenia i niepożądanych reakcji swojego dziecka. Nie zapomnijcie o wskazaniu niebezpiecznych elementów, jak chociażby łańcuch czy rozgrzana rura wydechowa.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (108)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Summer Patrol by Cabrio Poland 2021
Summer Patrol by Cabrio Poland 2021
zlot
sie 27-29
piątek - niedziela
Wyspa Sobieszewska

Sprawdź się

Sprawdź się

Alpina produkuje auta na bazie marki: