• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przyciemnianie szyb to pożyteczny zabieg?

Przyciemnianie szyb to - obok modyfikacji designu auta - bardzo pożyteczny zabieg.
Przyciemnianie szyb to - obok modyfikacji designu auta - bardzo pożyteczny zabieg. fot. ikonoklast_hh/fotolia.com

Wypasione samochody należące do szemranych właścicieli, limuzyny delegatów czy polityków, ekskluzywne pojazdy celebrytów, a nierzadko również auta po przejściach, czyli "wiejskim tuningu" - tak, to tylko niektóre łatki przypisane pojazdom z przyciemnionymi szybami. To jednak przeszłość, a my postaramy się obalić mit i wszelkie stereotypy, a tym samym udowodnić, że ciemne szyby nie są elementem kiczu. To raczej ciekawy, designerski i - co najważniejsze - pożyteczny dodatek.Czy to jest legalne?

W zasadzie wraz z początkiem pojawienia się na polskim rynku możliwości przyciemnienia szyb we własnym samochodzie - automatycznie pojawiły się spore kontrowersje, a główne z nich dotyczyły legalności takowego zabiegu. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i zapewniamy, że oklejanie szyb naszego auta jest w pełni legalne, jednak musimy trzymać się pewnych zasad.

- Przyciemnianie jest oczywiście zgodne z przepisami. Materiały, z których korzystamy posiadają atesty Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. To główny wymóg. Pamiętajmy o kluczowej zasadzie: przy oklejaniu musimy zachować 180 stopni pola widoczności kierowcy. Stopień przyciemnienia tylnych szyb nie ma żadnego znaczenia - tłumaczy Dariusz Mrozkowiak z firmy przyciemniamy.pl.

Co myślisz o przyciemnianiu szyb w aucie?

Zobacz wyniki (317)
Zachowanie odpowiedniej, bezpiecznej widoczności kierowcy to klucz to sukcesu. Innymi słowy oznacza to tyle, że zabronione jest oklejanie czołowej oraz przednich bocznych szyb auta. Dodajmy, że ustawowo przednia szyba powinna zachować przepuszczalność światła na poziomie 75 proc., natomiast przednie boczne nie mniejszą niż 70 proc. Możemy zatem przyciemniać pozostałe szyby pojazdu, ale ten - co jest raczej formalnością - musi być wyposażony w lusterka boczne.

- W przeszłości wielu kierowców decydowało się na oklejanie wszystkich szyb, co jest oczywiście niezgodne z przepisami. Dzisiaj taki samochód nie przeszedłby przeglądu okresowego. Kilka, kilkanaście lat temu policjanci czy stacje diagnostyczne nie dysponowały odpowiednimi miernikami, a pomiary dokonywane były raczej "na oko". Nie można mówić, że aktualnie posiadają nadzwyczajny sprzęt. Jeśli jednak szyby budzą wątpliwości funkcjonariuszy, wówczas auto wysyłane jest na specjalistyczne badanie, a kierowcy odbierany jest dowód rejestracyjny - wyjaśnia Wojciech Samiło, właściciel firmy Artfolplus.

Dodajmy, że w dzisiejszych czasach w zasadzie wszystkie auta, które zjeżdżają z taśmy produkcyjnej mają fabrycznie przyciemnione szyby (czołowa - 25 proc., a przednie boczne - 30 proc.).

Dlaczego warto przyciemnić szyby?

Zalet tego typu zabiegu jest przynajmniej kilka. Zacznijmy od komfortu. Folia, którą nakłada się na szybę posiada właściwości termoizolacyjne. Gdy żar leje się z nieba naszym zbawieniem jest klimatyzacja, którą efektywnie wspomagają przyciemnione szyby. Ich rola jest prosta - zatrzymują wewnątrz auta przyjemny chłód, ale również sprawiają, że kokpit będzie nagrzewać się w znacznie mniejszym stopniu. Dobrej jakości folia zmniejsza o ponad 60 proc. nagrzewanie wnętrza. To również ochrona przed szkodliwymi promieniami UV. Z kolei w sezonie zimowym oklejone szyby zatrzymają wewnątrz auta więcej ciepła. Przyciemnione szyby pozwalają również na zachowanie większej prywatności.

- Tak naprawdę folia, którą montuje się na szybie, została stworzona na potrzeby rynku. Zyskała ogromną popularność w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, gdzie często temperatury są wręcz nieznośne. Folia działa niczym okulary przeciwsłoneczne. Dzięki temu ostre promienie słońca nie rażą pasażerów, w szczególności tych najmłodszych, ale również nie denerwują zwierząt. Folia jest trochę jak filtr blokujący szkodliwe promienie - dodaje Samiło.

Nieco pomijaną zaletą stosowania folii przyciemniających jest ochrona przed blaknięciem wszystkich elementów tapicerki i kokpitu auta.

Trójmiejskie firmy, które przyciemnią szyby w twoim aucie

Ponadto, folia przyklejona do szyby spełnia rolę ochronną. W momencie wypadku czy mniejszej stłuczki, w wyniku której ucierpi szyba, mamy pewność, że pasażerowie nie zostaną zranieni odłamkami szkła. Montowana od wewnątrz folia jest niczym tarcza, a szyba zamiast rozlecieć się w drobny mak, co najwyżej wypadnie w całości. Poza tym, przyciemnione szyby to doskonały efekt wizualny, nadający samochodowi charakter i ciekawy design.

Przyciemnione szyby nadają samochodowi wyjątkowy design.
Przyciemnione szyby nadają samochodowi wyjątkowy design. fot. przyciemniamy.pl
Kto "ściemnia"?

Tak jak już wspomnieliśmy na wstępie, przyciemniane szyby w aucie to nie tylko domena samorządowców, gwiazd czy po prostu osób, które mają coś do ukrycia. Dzisiaj coraz więcej kierowców decyduje się na stylistyczną modyfikację swojego pojazdu. Jest to zabieg niedrogi, a wyraźnie wpływający na estetykę samochodu.

- Co ciekawe, największą grupą klientów są kierowcy posiadający małe dzieci. Raz, że oklejona szyba robi się bardziej bezpieczna. W razie uderzenia, szyba trzyma się folii. Dwa, nawet do 70 proc. ogranicza nagrzewanie. A trzy, przyciemniona szyba najzwyczajniej lepiej wygląda. To duży komfort i ciekawy wygląd - dodaje Mrozkowiak.

Czytaj także: Folia alternatywą dla lakieru?

Jedną z większych grup przyciemniających szyby w swoich autach są właściciele firm budowlanych. Powód jest prosty. Sprzęt przechowywany w busie bardzo często przewyższa wartość samego pojazdu. Zatem ciemne szyby, działające porównywalnie do lustra weneckiego, zdecydowanie zwiększają ochronę narzędzi przed kradzieżą.

- Szyby przyciemniają również osoby, które najzwyczajniej pragną poczuć się nieco anonimowo. Od początku mojej pracy zauważyłem, że klienci, którzy raz okleją samochód, każdorazowo powracają do nas przy okazji zakupu nowego auta. Właściciele pojazdów bardzo szybko przekonują się do jakże praktycznego rozwiązania - zdradza Samiło.

Ile to kosztuje?

Tak naprawdę rozpiętość cen jest dosyć duża. Wszystko zależy od liczby oklejanych szyb, typu pojazdu, stopnia trudności demontażu, wielkości i krzywizny tylnej szyby oraz oczywiście jakości folii. Ceny wahają się od 400 do 1000 zł. Przykładowo, zlecając specjalistom przyciemnienie szyb w Skodzie Octavii w wersji kombi zapłacimy około 400-500 zł. Zazwyczaj renomowane firmy nakładają na swoje usługi 5-letnią gwarancję. Niektóre zakłady zapewniają nawet dożywotnią gwarancję.

Nie zalecamy wyboru tanich "fachowców", bo - jak zwykle to bywa - możemy stracić więcej niż zyskać. Oczywiście, tego typu operację możemy wykonać również samodzielnie, w zaciszu własnego garażu. Odradzamy jednak. Nieprofesjonalne nałożenie folii często kończy się wysypem bąbli czy "zmarszczkami" na powłoce. Przyciemnianie szyb nie jest rzemiosłem łatwym, zatem o spartaczenie pracy nietrudno. Jak mawiają eksperci: 80 proc. sukcesu to kompetentny montaż.

- Żeby skutecznie i trwale nałożyć folię na szybę, trzeba przejść odpowiednie szkolenia. Proces przyciemniania szyb jest dość skomplikowany. Oprócz doświadczenia i metody przyciemniania szyb, bardzo istotnym elementem montażu folii jest zachowanie czystości. Jeżeli między szybę a folię dostanie się kurz czy inne pyły - ta praca będzie wykonana niekompetentnie - wyjaśnia Joanna Sokołowska, właścicielka Auto-Szyby.

Czytaj także: Odprysk na szybie. Wymiana czy naprawa?

Nowoczesne auta często i gęsto wyróżniają się niesztampowymi liniami karoserii. Dlatego też cenę usługi mogą windować skomplikowane kształty tylnej szyby. W zależności od gabarytów auta oraz zakładu, realizacja usługi trwa od 2 do 6 godzin.

- Często widuję na ulicach auta oklejane samodzielnie przez osoby nie mające o tym zielonego pojęcia. Zamiast dodawania estetyki, niestety, ale takie pojazdy szpecą drogi. Tacy ludzie za niewielką kwotę kupują folię, doszkalają się przez internet, a następnie próbują swoich sił. Podpowiem, że nie wystarczy folii jedynie podgrzać i położyć na mokro. Efekty samodzielnego przyciemniania są najczęściej tragiczne - przestrzega Samiło.

fot. artfolplus.pl
Klamka zapadła. Zdecydowaliśmy się na oklejenie szyb naszego pojazdu, teraz pora na wybór odpowiedniej folii. Głównymi parametrami charakteryzującymi folię są: przepustowość światła, stopień przyciemnienia, poziom odbicia i kolor. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na poziom przepuszczalności światła.

Bardzo często firmy specjalizujące się przyciemnianiem szyb oferują nam 5 stopni przyciemnienia: 50, 70, 80, 88 i 95 proc. Dodajmy, że cena nie jest zależna od poziomu przezierności. Dla bardziej wymagających klientów, istnieje możliwość zamontowania folii o niespotykanych kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim czy żółtym.

Każdy renomowany zakład po zrealizowaniu zlecenia przyciemniania szyb w naszym aucie powinien wydać nam stosowne świadectwo o instalacji. Warto takowy atest - w razie policyjnej kontroli - wozić w schowku auta.

Jak nie folia to...

Tylko teoretycznie alternatywą dla folii jest metoda piecowa, którą stosuje się przy szybach aut zjeżdżających z taśm produkcyjnych w fabrykach. To bardzo czasochłonna i kosztowna operacja (nawet 1500 zł), która polega na metalizacji szkła tlenkami tytanu. Dlatego też w naszym kraju ze świecą szukać fachowców w tej dziedzinie. Nikt w zasadzie nie podejmuje się takich prac, bo jest to zwyczajnie nieopłacalne. Nie ma popytu na tego typu usługę. Kierowcy wybierają folię, która w porównaniu do przyciemniania piecowego jest zabiegiem odwracalnym. Folię w dowolnym momencie możemy usunąć.

Opinie (110) ponad 10 zablokowanych

 • Przyciemniane szyby

  Moim zdaniem przyciemniane szyby są ok, jeśli z głową się je zamontuje ma na nie odpowiednie certyfikaty. Sam wykonałem niedawno u http://www.euro-glass.pl przyciemnianie szyb i nie odczuwam znaczące różnicy, szczególnie nocą. Ważne aby folia miała przepuszczalność światła powyżej 75%

  • 0 0

 • przyciemnianie szyb (2)

  Witam, mam prawdopodobnie nietypowy problem związany z oklejonymi szybami tylnymi w moim aucie. Chodzi o to że w kwietniu tego roku zostałem zatrzymany do kontroli drogowej przez patrol żandarmerii wojskowej (jestem żołnierzem). Kontrolujący mnie żandarm przyczepił się do folii na szybach w moim aucie stwierdzając że jest to folia lustrzana i w związku z powyższym zabiera mi dowód rejestracyjny do momentu aż folia zostanie usunięta z szyb i auto przejdzie przegląd techniczny. Oczywiście folii nie zdjąłem gdyż auto posiadam od 9 lat i zostało sprowadzone z Niemiec właśnie z tak oklejonymi szybami na co posiadam atest na tą folię, jak również autem pojechałem na stację diagnostyczną gdzie diagnosta sprawdził przenikalność moich wszystkich szyb w tym przednich i nie znalazł żadnych przeciw wskazań aby dopuścić moje auto do ruchu. W dniu 27.08.2015 r ponownie zostałem zatrzymany przez tegoż samego Pana z żandarmerii (czekał na mnie z przygotowanym miejscem na auto z zaznaczonymi pachołkami abym miał gdzie nim wjechać) i oczywiście po uprzednim sprawdzeniu czy posiadam trójkąt i gaśnicę oznajmił mi że ponownie zabiera mi dowód rejestracyjny i nakłada na mnie mandat w związku z oklejonymi w dalszym ciągu szybami. Niestety na nic się zdały moje tłumaczenia, że auto przeszło przegląd techniczny i diagnosta nie miał zastrzeżeń do moich szyb oraz, że posiadam to auto tyle czasu a także że mam atest na tę folię, jak również że w parokrotnie byłem zatrzymywany do kontroli przez policję i również oni nie mieli żadnych zastrzeżeń co do szyb. Powodem zatrzymania było jak ładnie się rozpisał: oklejenie tylnych szyb pojazdu folią lustrzaną pojazd zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym art. 132 ust. 1 pkt. 1a. Żandarm stwierdził że gdybym pojechał do pewnej stacji diagnostycznej to auto by nie przeszło przeglądu ze względu na szyby, natomiast jeśli moje auto przejdzie przegląd z tymi szybami to on się postara aby diagnosta który podbił mi przegląd stracił swoje uprawnienia gdyż dopuszcza auta w złym stanie technicznym. Nadmienić muszę, że czy chcący czy też nie, wyrwało mu się że czekali na mnie. Po konsultacjach w kilku stacjach diagnostycznych z diagnostami tylko jeden stwierdził że faktycznie posiadam folię lustrzaną (jak na ironię tę którą polecił mi kontrolujący), jednakże wszyscy stwierdzili że lepiej będzie dla mnie jeśli zdejmę tę folię aby następnym razem znowu nie został mi zabrany dowód rejestracyjny wraz z nałożeniem mandatu. Tu musiałem przyznać im rację gdyż milionerem na mandaty to nie jestem. Jednakże chciałbym się dowiedzieć czy ten Pan jest tak nieomylny że wizualnie stwierdził bez żadnych urządzeń że moje szyby zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego dla innych użytkowników i czy prawidłowo zostały nałożone na mnie koszty w postaci mandatu oraz dodatkowego przeglądu diagnostycznego. Chciałbym zaznaczyć że zostawiłem sobie folię gdyby była potrzebna do analizy wraz z posiadanymi do niej dokumentami.
  Pozdrawiam i mam nadzieję na rychłą odpowiedź.

  • 0 0

  • folia?

   skoro stwierdzono, ze folia spelnia wymogi to oddaj sprawe do prokuratury o nekanie przez spedalonego trepa. chyba proste? Odwolywales sie od mandatow? chyba nie. Z tego co sadze to placiles wiec nie placz na forach tylko dzialaj i postaw sie idiocie.

   • 1 0

  • A nie stuknąłeś mu żony, że się tak pastwił. Przypomnij sobie

   • 1 0

 • hdi

  Swietna opcja gdy nie mamy rolet w oknach (fabrycznych, nie mowie o gownianych rozwijanych rolecikach za 10zł z allegro, to badziewie sie odkleja co chwile). Sam jezdze dosc duzo z dziecmi z tylu, w dni sloneczne jest masakra, dzieci narzekaja na slonce, wnetrze nagrzewa sie dosc mocno (klima nieokniecznie zdrowa), takze jestem zwolennikiem ale nie przyciemnianie 100% raczej w zdrowym tego slowa znaczeniu

  • 3 0

 • (2)

  Zastanawiam się nad tym, żeby przyciemnić szyby z tyłu już teraz, aby nie czekać specjalnie do lata jak już będą upały. W jakim serwisie w Gdańsku albo innym serwisie w Trójmieście można nałożyć folię?

  • 0 0

  • Witam, niestety w trójmieście nie będzie to możliwe. Przyciemniamy szyby tylko w niektórych salonach, min Białystok 15-874 Ogrodniczki 1/2,Białystok II 15-545 Ciołkowskiego 73, Łódź I 91-496 Brzezińska 19,Łódź II 93-486 Pabianicka 86, Łódź III 91-211 Szparagowa 4, Nowy Sącz 33-300 Węgierska 201, Warszawa II 03-699 Łodygowa 28A.
   Pozdrawiam, Sebastian Nikulski
   Online Ekspert Nordglass

   • 0 0

  • Przyciemnianie szyb

   Dla chcących przyciemnić szyby w Trójmieście polecam sieć Nordglassu w Gdańsku lub Gdyni. Mają dobre ceny i fachowców.

   • 0 1

 • Moim zdaniem przyciemnione szyby musza byc odpowiednio dopasowane , poniewaz nie do kazdego auta pasuje taki bajer.. A jesli chodzi o moje zdanie- to kazdy robi co chce i nikogo nie powinno to obchodzic

  • 2 0

 • (1)

  Jeśli jest zastosowana dobrej jakości folia, to dlaczego nie. Ja przyciemniałem w nord glass ponieważ stosują folie renomowanych marek

  • 0 1

  • Szyby

   Apropo Nordglassu to na szyby nałożyli mi folie wyprodukowane przez Global. Fajnie to wygląda z resztą zrobili to szybko i starannie więc jestem mega zadowolony z przyciemniania.

   • 0 0

 • przyciemniane szyby. (3)

  Świetna opcja z tym przyciemnieniem. Przed urlopem podjechałem do nord glass i założyli mi folię. Przydała się w czasie podróży gdy słońce paliło jak szalone.

  • 0 1

  • Szyba (2)

   Czy poza folią przyciemniającą marki Global, Nordglass używa jeszcze jakieś inne?

   • 0 0

   • Proponowali mi kilka marek. Ja wybrałem folię marki Global , ponieważ znam tą markę.

    • 0 0

   • Szyba

    Witam, posiadamy jeszcze folię takich firm jak Classis, 3M , oraz Llumar.

    Pozdrawiam, Sebastian Nikulski
    Online Ekspert NordGlass

    • 0 0

 • super opcja

  widzę że mało osób które się tu wypowiada ma dzieci (albo wisi im że dzieciom słońce grzeje w twarz)
  albo zakładają wiejskie zasłonki które nie zakrywają całej szyby,
  ja nie wyobrażam sobie nie mieć przyciemnionych szyb z tyłu.

  • 0 0

 • 90% przyciemnianych aut to wiocha, taka prawda!

  Śmieszy mnie widok króla polskich wsi, czyli typowego 25 letniego strucla - Audi tudzież Wieśwagena Golfa lub Passata TDI, z przyciemnianymi szybami.
  Z przodu białe, z tyłu ciemne... no jak to wygląda ?
  Już nie mówiąc o zagrożeniu w ruchu, bo jadąc za takim pajacem, nie widzę drogi przed nim...

  A porządne fury mają szyby przyciemnione fabrycznie, i tylko lekko.

  • 0 0

 • Też przyciemniałem http://kon-klubkomisja.pl/co-trzeba-wiedziec-o-przyciemnianiu-szyb/ praca wykonana wzorowo.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Pomorska Giełda Modeli Samochów
zlot
maj 28
sobota, g. 09:00 - 12:00
Sopot, Sopocki Rynek
Wstęp wolny
Street Meeting Poland 2022
zlot
cze 11
sobota, g. 15:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
30 zł
Kup bilet
Baltic Truck Festival 2022
zlot
cze 24-26
piątek - niedziela, g. 10:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku zadebiutowały trolejbusy Solaris Trollino 18?