• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rodzaje kamperów dostępnych na rynku

mJ
18 maja 2022, godz. 11:00 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy można spać w kamperze podczas jazdy?
Jakie są rodzaje kamperów? Jakie są rodzaje kamperów?

Kamper to marzenie wielu osób. Niejeden chciałby ruszyć przed siebie i zwiedzić cały kontynent w sypialni na czterech kołach. Zanim rozpoczniecie poszukiwania kampera dla siebie, wyjaśniamy, jakie są typy samochodów kempingowych.Który rodzaj kampera wybrał(a)byś dla siebie?

Kilka dni temu opublikowaliśmy artykuł na temat wynajmu kampera. Tekst spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem naszych czytelników, którzy pozostawili pod nim ponad 100 komentarzy. Idziemy za ciosem i tłumaczymy, jakie są dostępne na rynku rodzaje kamperów. W kolejnych artykułach przyjrzymy się cenom samochodów i przyczep kempingowych.

Pod pojęciem "kamper" kryje się nieco więcej niż tylko samochód kempingowy. Pamiętać należy, że kamper kamperowi nierówny. Można przyjąć, że kampery dzielą się na cztery rodzaje: kamper-van, alkowa, półzintegrowany i w pełni zintegrowany. Czym się różnią?

Wynajem kampera - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Kamper-vanTo bardzo popularny rodzaj pojazdów kempingowych. To kampery o nieco mniejszych rozmiarach, które powstały na bazie aut dostawczych. Ich zaletą jest kompaktowy rozmiar, który ułatwia przemieszczanie i parkowanie w mieście, a i na trasie czuć większy komfort niż w przypadku rozbudowanych kamperów. Co więcej, kamper-van może służyć do codziennego użytku.

Na myśl o kamper-vanach przychodzą modele: Volkswagen California, Ford Transit Custom Nugget czy Mercedes-Benz Klasy V Marco Polo. To już gotowe, profesjonalnie przygotowane produkty w ofertach dealerów samochodowych.

Rzecz jasna na rynku nie brakuje firm, które specjalizują się w przerabianiu na kamper-vany standardowych dostawczaków, jak chociażby Fiatów Ducato czy VW Crafterów. Oczywiście na rynku wtórnym można znaleźć kamper-vany przerobione metodą domową - takie oferty nikogo nie dziwią.

Czytaj także:

Dom na "kółkach" marki MercedesKamper-vany, choć są gabarytowo mniej pojemne od standardowych kamperów, pomieszczą na swoim pokładzie od dwóch do czterech osób. Na wyposażeniu z reguły znajdują się: rozkładane łóżka, stolik, kuchenka gazowa, lodówka, zlewozmywak, rozkładany elektrycznie dach, który powiększa przestrzeń vana, markizę, zbiorniki na czystą i brudną wodę czy zewnętrzy prysznic (parawan i bateria).

Na rynku swoje usługi oferują także firmy produkujące na zamówienie specjalne moduły kempingowe, które dostosowane są pod konkretne auta dostawcze.

Czytaj także:

Ile kosztuje wynajem kampera?Alkowa


Kamper z alkową.

Zapewne wielu z was po raz pierwszy spotyka się z tym pojęciem. W nomenklaturze caravaningu pojawia się wielokrotnie. Co oznacza? Alkowa to charakterystyczna zabudowa (z reguły sypialniana lub też miejsce do przewożenia bagaży) nad kabiną kierowcy. To jeden z popularniejszych i najczęściej widywanych typów kampera na drogach, zarówno tych nowszych generacji, jak i starszych. Alkowa oznacza przede wszystkim większą liczbę miejsc do spania (w zależności od zabudowy w tego typu pojeździe w komfortowych warunkach może podróżować i nocować pięć-siedem osób), a często także bardziej ergonomiczne rozplanowanie wnętrza kampera. To idealny wóz na wakacje dla większego grona podróżników.

Czytaj także:

Co skrywa wnętrze kampera z alkową?Alkowa - podobnie jak kamper-van - także bazuje na dużych dostawczakach. W odróżnieniu od kamper-vanów posiada typową dla wozów sypialnianych powiększoną i wyższą zabudowę. Dzięki niej użytkownicy znajdą niezbędne do podróżowania i wypoczynku udogodnienia, m.in. kuchnię z kuchenką gazową i lodówką, toaletę z prysznicem, nawet trzy łóżka, stolik czy wiele szafek.

Minusem alkowy jest zdecydowanie gorsza aerodynamika, przez co kamper zużywa więcej paliwa, a także sama wysokość zabudowy, która może być pewnym ograniczeniem podczas podróży.

Kempingi i pola namiotowe - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Półintegral (półzintegrowany)Półzintegrowany kamper Półzintegrowany kamper
To również popularny typ kampera, zresztą przypominający te z alkową. Również bazuje na pojazdach dostawczych i również ma nadbudówkę nad szoferką, z tą różnicą, że jest ona mniejsza i nie ma w niej łóżka. W półzintegrowanych kamperach część mieszkalna - jak sama nazwa wskazuje - jest częściowo zintegrowana z kabiną kierowcy. To oznacza, że np. dostępne są obrotowe fotele kierowcy i pasażera, dzięki czemu można w większym gronie zasiąść przy stole.

W porównaniu do alkowy na pokład półintegrali zabierzemy mniej osób, najczęściej cztery-pięć. Główna sypialnia zlokalizowana jest oczywiście na tyle kampera, natomiast drugie łóżko jest podwieszane nad stołem i w razie potrzeby opuszczane. Niestety jego rozłożenie mocno ogranicza funkcjonalność kampera.

Pamiętajmy również, że półzintegrowany kamper jest bardziej aerodynamiczny od alkowy, dzięki czemu zużywa mniej paliwa i może jechać szybciej. Przy dzisiejszych cenach paliw argument o spalaniu jest dość istotny.

Czytaj także:

Kampery - atrakcja na wakacje, a może sposób na życie?Integral (zintegrowany)W pełni zintegrowany kamper W pełni zintegrowany kamper
Klasyka gatunku i marzenie wielu osób. Kamper przez duże "K". To największy, najbardziej luksusowy i najdroższy rodzaj kampera. W poprzednich typach wozów sypialnianych wykorzystywano niemal w całości elementy seryjnie produkowanych pojazdów - w przypadku zintegrowanych kamperów zapożycza się jedynie podwozia. A cała zabudowa jest tworzona od podstaw, co zresztą daje więcej pola do popisów projektantom.

Szoferka jest w pełni zintegrowana z częścią mieszkalną. Charakterystyczna, równomierna bryła o stałej szerokości pozwala efektywniej wykorzystać i zaprojektować wnętrze, a także doposażyć je w przydatne, często oryginalne rozwiązania, których nie spotkacie we wcześniejszych typach kamperów. "Integry" zazwyczaj przystosowane są dla czterech-pięciu osób.

Minusem zintegrowanego kampera - oprócz oczywiście wysokiej ceny - jest jego masa. Osoby z prawem jazdy kat. B muszą zwrócić uwagę na załadunek, aby nie przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej. Tego typu kampery często wybierają osoby z prawem jazdy kat. C.

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (32)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

1/8 mili - Street Meeting Race v1

29 zł
zlot, zawody / wyścigi

Street Meeting Show

39 zł
pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest TPMS?

 

Najczęściej czytane