• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Rozliczenie ze skarbówką po kupnie auta. Wypełniamy druk PCC-3

Michał Jelionek
24 czerwca 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
Opinie (94)
Po zakupie samochodu nowych właścicieli czeka kilka formalności. Jedną z nich jest rozliczenie się z fiskusem. Po zakupie samochodu nowych właścicieli czeka kilka formalności. Jedną z nich jest rozliczenie się z fiskusem.

Kupujesz samochód? Pamiętaj, że po podpisaniu umowy sprzedaży auta będziesz musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Osoba kupująca na rozliczenie się ze skarbówką ma 14 dni od zakupu pojazdu. Jeśli tego nie zrobi - grozi jej grzywna. Krok po kroku wyjaśniamy, jak wypełnić deklarację PCC-3.Czy kiedykolwiek przytrafiły ci się problemy ze skarbówką?

Z PCC, czyli podatkiem od czynności cywilnoprawnych, bardzo często mamy styczność przy zakupie samochodu. Jako osoba kupująca pojazd, którego wartość przekracza 1 tys. zł, jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku w wysokości 2 proc. od wartości auta. Deklarację do skarbówki można złożyć bezpośrednio w urzędzie, przesłać pocztą albo wypełnić wersję elektroniczną w internecie.

Poniżej przedstawiamy, jak poprawnie wypełnić druk PCC-3. Zakładamy w nim, że jesteśmy osobą fizyczną, która zakupiła samochód od innej osoby fizycznej za 40 tys. zł. W ciągu dwóch tygodni od podpisania umowy sprzedaży musimy złożyć deklarację. Pamiętajmy, że dane na druku wpisujemy dużymi, drukowanymi literami. Uzupełniamy jedynie pola jasne, pola ciemne wypełnia organ podatkowy.

Umowa kupna - sprzedaży samochodu 2021 krok po krokuINSTRUKCJA WYPEŁNIANIA DEKLARACJI PCC-3

Pola 1 i 4: wypełnianie deklaracji rozpoczynamy od wpisania naszego numeru PESEL oraz dokładnej daty podpisania umowy sprzedaży. Wiele osób już na wstępie popełnia błąd, wpisując w polu nr. 4 datę wypełnienia deklaracji, a nie datę zawarcia umowy.

Rubryka A (pola 5 i 6): w tej części podajemy urząd skarbowy, pod który podlegamy (np. Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku). W polu 6 zaznaczamy, że celem jest "złożenie deklaracji".

Rubryka B1 (pola 7, 8, 9 i 10): w pierwszej kolejności, w polu 7 powinniśmy zaznaczyć, że podmiotem składającym deklarację jest "inny podmiot". Wyjątkiem jest umowa sprzedaży, w której po stronie kupujących występuje więcej niż jedna osoba. Wówczas na druku zaznaczamy punkt 1 (podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku) i dołączamy do deklaracji załącznik PCC-3/A, w którym należy wskazać współwłaściciela pojazdu. W punkcie 8 zaznaczamy opcję drugą "osoba fizyczna", natomiast w dwóch kolejnych polach - 9 i 10 - wypełniamy nasze dane oraz wpisujemy imiona rodziców.

Rubryka B2: w tym miejscu podatnik podaje aktualny adres zamieszkania.

Rubryka C (pola 21, 22, 23 i 24): pierwszą stronę deklaracji kończymy wskazaniem przedmiotu opodatkowania. W polu 21 zaznaczamy "umowa", natomiast w dwóch kolejnych punktach deklarujemy, czy z samochodu będziemy korzystać na terytorium Polski (pole 22), oraz czy pojazd został kupiony w naszym kraju (pole 23). Ostatni, punkt 24, to miejsce na krótki opis pojazdu, w którym powinny znaleźć się takie informacje jak: marka, model, rocznik, pojemność silnika, numer rejestracyjny, numer nadwozia, rodzaj paliwa, rodzaj nadwozia oraz ewentualne defekty i uszkodzenia.

Czytaj także: Sprzedajesz samochód? Musisz to zgłosić

Rubryka D: uzupełnianie drugiej strony deklaracji rozpoczynamy od pola, które sprawia wypełniającym sporo problemów. W punkcie nr. 27 wpisujemy wartość zakupionego pojazdu, którą obliczamy na podstawie przeciętnych cen tego modelu na rynku, a także z uwzględnieniem stanu oraz stopnia zużycia. W naszym przypadku wartość auta wynosi 40 tys. zł i właśnie taką kwotę podajemy.

W pola 28, 47 i 54 wpisujemy wysokość podatku, którą sami obliczamy. Przypomnijmy, ze stawka podatku od sprzedaży rzeczy ruchomych wynosi 2 proc. Przemnażamy zatem zadeklarowaną wartość pojazdu przez 2-procentową stawkę. W przypadku zakupionego przez nas auta podatek wyniesie 800 zł.

Wielu podatników świadomie zaniża wartość pojazdu, aby zapłacić mniejszy podatek. Fiskus jest jednak wyczulony na takie zagrywki i jeżeli wpisana wartość auta budzi wątpliwości - urzędnicy mogą powołać rzeczoznawcę, który wyceni samochód.

- Jeżeli organ podatkowy zweryfikuje, iż wartość wskazana przez strony umowy nie odpowiada wartości rynkowej, wzywa podatnika do złożenia wyjaśnień oraz dostarczenia stosownych dokumentów mających wpływ na ustalenie zobowiązania podatkowego, np. dokumentów potwierdzających stan techniczny pojazdu. Jeżeli pomimo złożonych wyjaśnień organ podatkowy uzna, iż wartość samochodu nie odpowiada wartości rynkowej, wzywa podatnika do jej podwyższenia w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Jeżeli podatnik w odpowiedzi na w/w wezwanie poda wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33 proc. od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik - tłumaczy Barbara Szalińska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
Znajdź swój urząd skarbowy

Rubryka H (pole 64): w tym miejscu wpisujemy liczbę dołączonych do deklaracji załączników PCC-3/A (druk, w którym wskazujemy pozostałych kupujących). Pamiętajmy, że tyle, ile osób kupujących, tyle druków PCC-3/A musimy dołączyć.

Rubryka I1: wypełnianie deklaracji kończymy wpisaniem naszego imienia i nazwiska, daty uzupełnienia druku oraz podpisem.

Czy taki sam podatek obowiązuje w przypadku kupna auta z komisu? Jeśli stroną sprzedającą jest komisant - wówczas jesteśmy zwolnieni z podatku PCC. Jeśli jednak komis jedynie pośredniczy w sprzedaży samochodu, a na umowie widnieją dane osoby prywatnej, czyli poprzedniego właściciela auta - w takiej sytuacji będziemy musieli opłacić 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych. Z kolei podatku PCC nie będziemy musieli płacić w przypadku, gdy kupimy pojazd poleasingowy od firmy bądź banku.


Miejsca

Opinie (94) 5 zablokowanych

 • Złodziejskie państwo (19)

  Na każdym kroku podatek, dlaczego mam płacić podatek od kupna skoro uczciwie zarobiłem pieniądze i podatki już zapłaciłem. Teraz mam jeszcze od wydania pieniędzy zapłacić, może jeszcze od tego że oddycham mam płacić ??
  Z drugiej strony mając auto, będę kupował paliwo i płacił akcyzę, będę kupował części zamienne, odwiedzał warsztaty i będę napędzał koniunkturę.
  Dlaczego np w UK nie ma takiego podatku ??

  • 201 4

  • hej hej redakcjo! (1)

   obrazek do pola D - tam gdzie się wpisuje wartość umowy macie jakiś przestarzały ;)

   • 2 0

   • Poprawiono, dziękuję ;]

    @Złodziejskie państwo:
    Płacisz również podatek dochodowy - czytaj podatek za to, że ciężko pracujesz i napędzasz gospodarkę;
    czytaj: płacisz karę za to, że pracujesz!;
    czytaj: podatek który nie ma najmniejszego ekonomicznego sensu bo i tak oddałbyś te pieniądze (lub osoby od których kupujesz, lub następni itd. itp. - to się zapętla aż nie zostanie 0 gotówki) płacąc VAT ;)

    Tak jak podatek dochodowy, pcc-3 nie ma również najmniejszego sensu - bo jeśli byś go nie zapłacił to wydałbyś te pieniądze na coś innego płacąc VAT ;)

    Wszyscy za coś płacą VAT, tak więc ilość kasy w budżecie - niezależnie od wysokości VATu, i niezależnie od tego czy jest czy zupełnie nie ma innych podatków jest S-T-A-Ł-A ! ! ! I Zależy w głównej mierze od tego ile dóbr ludzie wyprodukują w danym kraju.

    Powyższa kwestia nie podlega dyskusji gdyż jest to obiektywny fakt. Jeśli ktoś tego nie rozumie to miejcie pretensje do rodziców lub nauczycieli, że niedostatecznie Was pilnowali w podstawówce na matematyce.

    Mówiąc najprościej jak się da: można by było zlikwidować ABSOLUTNIE wszystkie podatki, z ZUS i NFZ, chorobowym, rentowym etc etc włącznie i zostawić sam VAT w takiej formie jak jest teraz i co roku sukcesywnie go obniżać do np. 1-2%
    Kasy na wypłaty dla emerytów i rencistów byłoby w budżecie DOKŁADNIE tyle samo co teraz co da się matematycznie udowodnić. Jedyne co się zmieni z czasem to bogactwo nagromadzone przez obywateli - które obecnie również rośnie, ale znacznie wolniej.

    Niestety... 95/100 osób tego nie rozumie.

    • 3 3

  • Odpowiadam krótko: (1)

   bo takie są ustawy podatkowe które były uchwalone przez posłów w Sejmie. Przypominam że posłów wybieramy my, obywatele RP

   • 12 1

   • Niestety zawsze mamy wy wybór mniejszego zła. Wybieramy nie ludzi a pogląd szefów partii na to jak będzie wyglądać przyszłość a oni wybierają nam ludzi. Pamiętajcie, ze nawet największy gamoń dostanie się do sejmu jak PO czy PiS będą go chciały wcisnąć. Wystarczy dać mu wysokie miejsce w dużym mieście. Tak było kiedyś z Leszkiem Millerem. Łódź z której pochodził miała dużo żalu do niego wiec wystartował jako jedynka ze Szczecina. Takie to wybory mamy. Kukiz ma racje mówiąc ze trzeba zacząć konkretne zmiany w Polsce bo inaczej bedze tak jak jest

    • 4 0

  • W uk masz tax i mot (1)

   Chlopie i kosztuje tyle ze u nas za to zrobisz oc ac podatek i poliwe rocznego paliwa czasami!

   • 3 3

   • Tax na Hondę Accord 2,2 diesel płaciłem koła lat temu 68 funtów za rok. A MOT to przegląd - u nas tez płatny. Nie wprowadzaj w błąd. Przy kupnie i rejestracji auta płacisz tylko za znaczek pocztowy jak wysyłasz dowód rejestracyjny do wymiany.

    • 3 0

  • Chętniej bym płacił te podatki, (2)

   gdybym miał możliwość rozliczania się jak firmy - t.j. rozliczania się z realnych zysków po uwzględnieniu wszystkich kosztów. Paliwo, jedzenie, ubrania i w zasadzie wszystko na co wydaję - to jest mój koszt uzyskania przychodu. I wydaje mi się, że Państwo by tylko na tym zyskało. Wiedząc, że zostaje mi na koniec miesiąca 1000zł, to wolałbym kupić droższą lodówkę, lepszy samochód i trwalsze ubranie, niż odprowadzić podatek z tej kasy. A gdybym wydawał wszystko co zarabiał, to byłoby więcej pracy dla producentów, handlarzy itd.. a to wszytko ma bezpośredni wpływ na rozwój gospodarki.

   • 2 1

   • (1)

    A kto by płacił podatki?

    • 0 2

    • W każdym zakupie płacisz 23% VAT

     • 2 0

  • Guarani

   dlatego kocham Amerykę Południową za brak takich pierd. Tam kupuje i jeżdżę. Podatkami nikt się nie przejmuje.

   • 0 0

  • nie dawaj im pomysłów na co jeszcze mogą założyć podatek

   • 0 0

  • Tu Cię raczej zaskoczę, ale od oddychania też się gdzieniegdzie płaci : płata miejscowa (pot. opłata klimatyczna) .

   • 1 0

  • Bo UK to normalny kraj a nie ta złodziejska Polska która wali w rogi za wszystko i wszystkich.

   • 0 0

  • z

   Za to masz tax road i insurance płacony co tydzień ;)

   • 0 0

  • Opłata za oddychanie

   Jak się wybierzesz np. do Krakowa to opłatę klimatyczną za oddychanie czystym powietrzem też zapłacisz ;)

   • 0 0

  • łobuzy

   nie chce mi się mieszkac w takim państwie.

   • 0 0

  • Zlodziejskie panstwo

   Panie kolego /koleżanko dokładnie tak samo myślę.
   Żenujące jest to wszystko bo nie dość ,że trzeba płacić podatek od zarobionych pieniędzy ,które jakbym ukradł to pewnie byłoby lepiej bo przynajmniej nie okradł by mnie urzad skarbowy.
   W sklepie znów podate,kupisz coś sprzedasz znów podatek był podatek od powierzchni dachu i deszczu ,który po nim spływa o ile dobrze pamiętam nie wiem czy to nadal funkcjonuje i jaki ciężki kretyn to wymyślił.
   Chciałem jeszcze powiedzieć ,że od powietrza co prawda w rejonach uzdrowiskowych i chyba nie wszystkich ale słyszałęm ,że się płaci .
   Nie wiem czy podatek czy jak się jedzie wypocząć i to jest wliczone w cene hotelu ale właśnie za to powietrze tak więc chodzisz po ziemi jako tzw wolny człowiek i musisz płacić za powietrze bo tam akurat zdrowsze he he .
   Mnie dawno ręce na to wszystko opadły i lepie już nie będzie a widząc teraz datę twojej wypowiedzi wiem ,że na pewno nie będzie lepiej bo jest dziś 2020 i wiemy jak jest .

   • 1 0

  • Pamiętaj że jak zapłacisz kartą za zakup auto to również zapłacisz prowizję bankowi :)

   • 0 0

  • Bo Polska to antyludzkie państwo.

   • 0 0

 • HARACZ !!! (6)

  Niby za co ludzie mają to płacić ? Czym to się różni od haraczu zbieranego przez organizacje o charakterze mafijnym ? Niczym - jesteśmy okradani na każdym kroku i za wszystko i na wszystkim, we wszystkim są podatki - polska wyglądała by inaczej, gdyby była racjonalnie zarządzana - a suma podatków łączna nie powinna przekroczyć 10%.

  dlatego tak ta banda boi się, by obywatele nie mieli dostępu do broni palnej......

  • 98 4

  • Niebezpieczne poglądy (1)

   Już za Juliusza Cezara płacono podatki . Kwestia ich wysokości i wydatkowania. Zaczynam się obawiać zwolenników broni palnej , nie wiem ilu z nich biegało by z nią po ulicy .
   Wpisy po sąsiedzku mogą być paliwem dla szaleńców

   • 0 4

   • Podatek dla szaleńców

    Szaleńców też opodatkować

    • 0 0

  • nie podoba sie?

   jak sie nie podoba, to zmien ustroj glosujac na inna partie albo jedz tam gdzie nie ma podatkow jak na przyklad Somalia lub Kongo

   • 0 1

  • 500+

   500+ się samo nie zarobi

   • 1 0

  • podatek za kupno auta

   tez tak uwazam,ze to jedno wielkie zlodziejstwo.Kupuje sam.trace pieniadze i mam kuzwa jeszcze zaplacic podatek.To jedno wielkie bagno i stolec.

   • 1 0

  • Dostęp

   Poczytaj, zapisz się do klubu lub stowarzyszenia strzeleckiego, zrób patent strzzelecki i licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego i jeśli spełniasz warunki ustawy (niekaralność, zdrowie psychiczne, pobyt w Polsce dostajesz pozwolenie. Upierdliwość na poziomie prawa jazdy, 6-8 miesięcy biegania na szkolenia 1-2 razy w miesiącu, egzamin na petent, badania lekarskie i jakieś 500 - 600 PLN. A jak masz patent jesteś zwolniony z egzaminu na Policji :)

   • 0 0

 • Kolejne złodziejstwo! (4)

  Odkładam, od ust odstawiam, oszczędzam na czym się da aby kupić wymorzony samochód za moje zarobione pieniądze od których już płaciłam podatek. Wydaję, kupuję auto i muszę złodziejom płacić, to się nazywa podatek. Nie ważne że potem kupuję paliwo, oleje, części i we wszystkim też mam liczony podatek.
  Podobnie z ziemią, kupuję działkę, buduję dom, wiadomo materiały na budowę transport, za wszystko płacę ze swoich i w tym też już jest podatek. AQ po wybudowaniu płacę za swój dom i ziemię kolejny podatek i tak co rok.
  Dajcie mi bombę!

  • 106 1

  • Ja tam lubię płacić podatki

   czuję ,że jestem wtedy dymana w majestacie prawa

   • 15 1

  • Co więcej, w w paliwie płacisz podatek od podatku (akcyza * VAT).

   • 13 0

  • A panstwo za ta kase nawet dobrego wojska nie umie zorganizowac

   A jak okret buduja to wiele lat stoi w doku suchym . Bo to sa dorobkiewicze ktorzy sa w polityce tylko po to zeby krasc

   • 3 0

  • xxl

   500+ kosztuje

   • 0 0

 • daniny na RTV, kupno- sprzedaż: sporo tego (2)

  nie można tego zautomatyzować i uprościć - powiązać z PIT? Ktoś sprzedaje auto - ma "przychód" i od tego powinno się naliczać jakiś procent w ramach rocznego PIT. Po ch.. wypisywać wszystkie dane raz jeszcze.
  Termin 14 dni to uciążliwość.

  • 59 1

  • PCC płaci kupujący a nie sprzedający :D

   • 0 0

  • xx

   NIekoniecznie sprzedaz auta wiaze sie z przychodem. Np. Kupiles auto za 100tyszl, pojezdziles rok i sprzedajesz za 80tyszl. Gdzie masz tu przychod?

   • 1 0

 • Artykuł został umieszczony w dziale

  "Pasje i Emocje" .
  Biorąc pod uwagę mafijny charakter pobierania podatków powinien być umieszczony w dziale "Kryminalnym"

  • 82 0

 • No ale podobno jak kupuję nawet używany powyżej 1.000 zł od firmy to nie muszę składać tego PITu ? (5)

  Czy muszę?

  • 5 9

  • Lopek

   Jak dostajesz fakture to podatku nie placisz.

   • 5 0

  • Podatek PCC płacisz (w uproszczeniu) wtedy, gdy nabywasz od osoby fizycznej przedmiot wart więcej, niż 1000 PLN. Jeśli kupujesz od firmy, nie płacisz, stan przedmiotu (nowy czy używany) jest bez znaczenia.

   • 2 0

  • (2)

   Nie zawsze tak musi być.
   Ostatnio pani w US wyjaśniła mi, że firmy potrafią wystawić fakturę z zerowym podatkiem lub zaniżonym. Wtedy podatek musimy zapłacić lub dopłacić brakującą kwotę.

   • 0 0

   • taaa... i co jeszcze pani w US ciekawego mówiła?

    • 0 0

   • Przedmiot? To jak kupie zegarek za 5 tysi to musze do skarbowki gnac? Buhaha

    • 0 0

 • (4)

  Co się burzycie ludzie. Przecież to wy sami wybraliście tych złodziei do władzy.
  Po raz kolejny tych samych zresztą. Za głupotę się płaci.

  • 47 15

  • Taka prawda (1)

   Wszyscy narzekają a potem wybierają na zmianę PO, piS, PIs, PO itd.
   Macie co chcieliście

   • 10 1

   • To urzednicy pisza prawo potem poslowie w komisjach

    debatuja potem to idzie do prawnikow potem do poprawki to znowu do urzednikow potem jest projekt potem pierwsze czytanie potem analizy itd a potem poslowie glosuja

    • 0 1

  • mądrala

   ten podatek wprowadzono w 2000 roku mądralo, zanim zaczniesz obrażać wszystkich w koło zasięgnij chociaż minimum wiedzy

   • 3 0

  • Głupio gadasz

   Głupoty piszesz, za twoich kochanych PO płaciłeś ten sam podatek. A za czasów uwielbianych przez ciebie komunistów co robiłeś? A no płaciłeś ten sam podatek.

   • 0 0

 • radzę zaniżać wartość auta na umowie kupna, wtedy zapłacicie niższy podatek (1)

  • 11 13

  • Gorzej jak okaże się, że...

   ...np stan pojazdu jest inny, sprzedawca coś zataił itp i sprawa trafi do sądu. Podobnie jak z kupowaniem auta od pośrednika z jego pominięciem w umowie - w razie problemów jego nie ma nigdzie.

   • 8 0

 • po co sto różnych formularzy pitu?? (1)

  • 16 0

  • po co sto różnych formularzy pitu??

   Bo urzędy lubią pitolenie :-} A może się gdzieś pomylisz ?

   • 5 0

 • Podatek PCC to najbardziej debilny podatek w tym kraju. (5)

  Handlując samochodami sytuacja wygląda tak, że ja płacę podatek od zakupu (PCC) podatek od sprzedaży (PIT) oraz kupujący płaci swoje PCC.
  Państwo złodziei.

  • 62 1

  • Jeśli rzeczywiście handlujesz samochodami... (2)

   ...uczciwie i płacisz podatek od sprzedaży (PIT), to kupujący nie płaci swojego PCC... bo wystawiasz mu fakturę. I tyle w temacie. Więc o co chodzi? Chyba, że ty kupujesz na umowę imblanco, po podpicowaniu (czytaj wymyciu, wypraniu i cofnięciu licznika) szukasz frajera mówiąc mu, że wujek sprzedaje, albo dziewczynie właśnie kupiłeś i za duży jest (sic!... yaris ;-) np.), to wtedy ani ty nie płacisz PCC, ani PIT'a, a tylko kupujący pozostaje w ciemnej du... z pękniętym paskiem rozrządu, wydymaną uszczelką spod głowicy i drukiem PCC - choć to najtańsze jest!

   • 9 1

   • (1)

    imblanco i imcognito

    • 7 0

    • oj tam oj tam ;-)

     • 0 0

  • Samochody kupuję teraz tylko od właścicieli

   Jeżdżę samochodami od 27 lat. Gdy kupowałem od właściciela - zawiodłem się tylko raz; gdy kupowałem od handlarzy - nie zawiodłem się tylko raz.

   • 9 1

  • O lol. Sprzedajesz samochody i płacisz PCC? No cóż, już starożytni Rzymianie wiedzieli, że nieznajomość prawa szkodzi.

   Swoją drogą, to zatrważające, ile osób wypowiada się w "internetach" na tematy, na które nie ma bladego pojęcia.

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Baltic Moto Show 2022

zlot, pokaz

Street Meeting Poland 2022

zlot

Freestyle Heroes Gdańsk 2022

pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

Stelvio to model z oferty którego producenta?

 

Najczęściej czytane