Pijani sprawcy wypadków będą płacić alimenty

Premier chce surowszych kar dla pijanych kierowców.
Premier chce surowszych kar dla pijanych kierowców. fot. burdun / 123rf.com

Bez pobłażania wobec pijanych kierowców. Po niedawnej tragedii, która wydarzyła się w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd ostro weźmie się za osoby wsiadające po alkoholu "za kółko".Czy zdarzyło ci się wsiąść "za kółko" po spożyciu alkoholu?

tak, niestety wielokrotnie 8%
tak, raz, może dwa razy w życiu 13%
nie, chociaż byłe(a)m bardzo blisko, powstrzymano mnie w ostatniej chwili 3%
nie, nigdy mi to nie przyszło do głowy, to karygodne 76%
zakończona Łącznie głosów: 771
Tragedia, do której doszło kilka dni temu w Stalowej Woli, poruszyła całą Polskę.

Jedno ze zdjęć z tamtego zdarzenia, które obiegło internet, mówi więcej niż tysiąc słów. To fotografia przedstawiająca strażaka niosącego na rękach dziecko (zobaczycie ją w dalszej części artykułu).

To 2,5-letni chłopiec, który przeżył tragiczny w skutkach wypadek samochodowy. Jego rodzice zginęli na miejscu, osierocając w sumie trójkę dzieci.

Z ustaleń prokuratury wynika, że sprawca, doprowadzając do czołowego zderzenia, był pod wpływem alkoholu.

Wstrząsająca tragedia rozpętała burzę.

W ogólnopolskich mediach zaczęto dyskutować na temat bezpieczeństwa na drogach oraz pladze pijanych kierowców. Szkoda tylko, że motywatorem do działań musiała być ludzka tragedia.

Premier zapowiedział surowsze kary dla pijanych kierowcówGłos w tej sprawie zabrał także premier Mateusz Morawiecki, który w mediach społecznościowych napisał:

- Tragedia w Stalowej Woli spowodowana przez pijanego kierowcę poruszyła całą Polskę. Mnie, jako ojca czworga, w sposób szczególny. Trójce osieroconych dzieci przyznałem renty specjalne. Drogowi piraci na rauszu nie są odosobnionym przypadkiem na polskich drogach. To smutna codzienność. I nie dotyczy to tylko "zwykłych" kierowców, ale (o zgrozo!) ludzi, którzy powinni być przykładem i wzorem dla innych. Celebrytów, sportowców, dziennikarzy, polityków. Nie będę wymieniał nazwisk - na pewno je Państwo znają. I jest to przerażające. Aby maksymalnie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach na początku roku rząd przyjął przygotowany w Ministerstwo Infrastruktury Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. W jego ramach podejmujemy działania ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej - a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar. Na ten cel z Krajowego Funduszu Drogowego przeznaczamy 2,5 mld zł. Ale to za mało.
Premier chce, aby pijani kierowcy, którzy spowodują tragedię, oprócz oczywiście odpowiedzialności karnej, płacili poszkodowanej rodzinie alimenty.

- Musimy odstraszać potencjalnych morderców drogowych, winnych skutecznie karać, a ich ofiarom pomagać systemowo. Dlatego przystępujemy do prac legislacyjnych, które będą określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu - nie tylko karną, ale również zobowiązujące do płacenia alimentów osobom poszkodowanym. Chcemy zwiększyć dolegliwość kary. Apeluję, żeby każdy zastanowił się, zanim wsiądzie za kółko pod wpływem alkoholu. Społeczna odpowiedzialność za pijanego kierowcę ciąży nie tylko na tym, kto kieruje lub wsiada do auta pijany, ale również na tych, którzy widząc to - nie reagują albo przyzwalają na jazdę po alkoholu. To jest potencjalne morderstwo. Odpowiedź jest jedna - zero tolerancji dla drogowych bandytów - dodał premier Morawiecki.
Niewyobrażalna tragedia chwyciła za serca miliony Polaków. Ruszyła specjalna zbiórka pieniędzy dla osieroconych dzieci. Do tej pory zebrano już ponad 1,1 mln zł.

Swój, jakże mocny komentarz w tej sprawie opublikował siatkarz Marcin Możdżonek.


Przypomnijmy, że całkiem niedawno lokalnie również doświadczyliśmy podobnej tragedii. 5 marca 2021 roku w wypadku drogowym zginął Piotr Świąc, dziennikarz TVP. Okazało się, że 23-letni sprawca wypadku prowadził swoje auto w stanie nietrzeźwości i po zażyciu amfetaminy.

Czytaj także:
Kierowca, który uderzył w auto Piotra Świąca, był pod wpływem narkotyków

Opinie wybrane


wszystkie opinie (234)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Dni Otwarte Peugeot
Dni Otwarte Peugeot
dni otwarte
wrz 13-18
g. 9.00
Gdańsk, Peugeot Zdunek serwis

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest ACC?