Samochody spalinowe tylko do 2035 roku?

Najnowszy artukuł na ten temat Ford Mustang na prąd? Czemu nie
Czyżby wielkimi krokami zbliżał się kres aut spalinowych?
Czyżby wielkimi krokami zbliżał się kres aut spalinowych? fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Do 2035 roku zakończy się era samochodów spalinowych w Europie - donosi agencja Bloomberga. W salonach dostępne będą jedynie auta elektryczne, no i niewykluczone, że te napędzane wodorem. Czy rzeczywiście taki scenariusz ma szansę się ziścić?Czy wierzysz, że po 2035 roku nie kupisz w salonie auta spalinowego?

tak, jak najbardziej, najwyższa pora 12%
raczej tak, ale nastąpi to nieco później 18%
raczej nie, nie wierzę, że całkowicie zrezygnują z aut spalinowych 32%
nie, nie ma takiej opcji 38%
zakończona Łącznie głosów: 1095
Agencja Bloomberga dotarła do unijnych dokumentów, z których wynika, że planowane jest wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi, zarówno w autach osobowych, jak i dostawczych. Przełomowym momentem ma być rok 2035.

Według długoletniego planu Komisji Europejskiej w pierwszej kolejności, do 2030 roku, emisja spalin w nowych autach rejestrowanych w krajach należących do UE ma spaść o 65 proc. w stosunku do aktualnie obowiązujących wartości, czyli 95 g/km. Pełna zeroemisyjność ma nastąpić do 2050 roku. Tym samym Stary Kontynent ma stać się pierwszym na świecie kontynentem o zerowej emisji netto.

Stopniowa realizacja planu wycofania ze sprzedaży spalinowych aut ma dać czas producentom na rozszerzenie gamy oferowanych modeli, ale także rządom na przygotowanie niezbędnej infrastruktury. Projekt wycofania spalinowych pojazdów z obiegu wiąże się z reorganizacją całej gospodarki, w tym przemysłu i transportu.

Plany są poważne, a pytanie brzmi: czy jest szansa na ich realizację? Pojawiły się głosy, z których jasno wynika, że tak naprawdę już osiągnięcie redukcji o ponad 60 proc. w ciągu najbliższych 9 lat będzie bardzo trudne, nawet jeśli mocno postawi się na hybrydy typu plug-in.

Gwoli ścisłości, po 2035 roku na naszych drogach oczywiście wciąż spotkamy samochody z silnikami spalinowymi. Wygląda na to, że będziemy świadkami rozkwitu rynku wtórnego.

Czy już za 14 lat powiemy: żegnaj benzyno, żegnaj dieslu? Co o tym sądzicie?

Czytaj więcej na temat elektromobilności

Opinie wybrane


wszystkie opinie (219)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Dni Otwarte Peugeot
Dni Otwarte Peugeot
dni otwarte
wrz 13-18
g. 9.00
Gdańsk, Peugeot Zdunek serwis

Sprawdź się

Sprawdź się

Okrągły znak z czerwoną obwódką i białym tłem oznacza: