• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Savoir-vivre na zlotach samochodowych. Czego nie robić?

mJ
27 maja 2023, godz. 10:00 
Opinie (25)
Można oglądać auta bez dotykania. Można oglądać auta bez dotykania.

Sezon na zloty motoryzacyjne w Trójmieście rozpoczął się jakiś czas temu. W najbliższych letnich miesiącach będzie ich coraz więcej. Niestety, wciąż wiele osób nie do końca wie, jak na takich imprezach powinno się zachowywać. Podpowiadamy, czego nie robić na zlotach.Czy wystawiając swoje auto na zlocie pozwolił(a)byś na dotykanie karoserii i wsiadanie do środka?

Palce na karoseriiFundamentalna zasada brzmi: nie dotykaj cudzego auta. Pamiętajmy, że w zlocie uczestniczmy w roli widza, dlatego też powinniśmy szanować własności innych osób, które za darmo wystawiają się na tego typu wydarzeniach.

Problem w tym, że wiele osób nic sobie z tego nie robi i koniecznie musi zostawić na karoserii wypieszczonego auta swoje odciski palców. Warto przy tym dodać, że większość np. zabytkowych pojazdów została poddana drogiej renowacji lakieru. O zarysowanie powłoki nietrudno.

Na zlotach wystawione auta powinno się traktować... jak eksponaty. Podobnie, jak w muzeum. Tam też obowiązuje zakaz dotykania.

27 maja zlot 27 maja zlot "maluchów" na 50-lecie Fiata 126p
Oczywiście są właściciele samochodów, którym to nie przeszkadza i kompletnie nie zwracają na to uwagi. Mało tego, często zapraszają do zwiedzania wnętrza auta. Należy jednak z góry założyć, że właścicielom wymuskanych egzemplarzy po prostu się to nie podoba, i sobie tego nie życzą.

Kiedyś podczas zlotu byłem świadkiem, jak mały chłopiec "jeździł" swoim resorakiem po karoserii prawdziwego auta. Rodzice nie reagowali. I o ile takie zachowanie wśród małych dzieci można jakoś wytłumaczyć - to w przypadku dorosłych dotykanie nieswojego auta jest już niezrozumiałe. Uważam też, że rodzice na tego typu zlotach powinni bardziej pilnować swoje pociechy - mówi Krzysztof, właściciel samochodu klasycznego.


Można oglądać auta bez dotykania. Można oglądać auta bez dotykania.

Zrobię fotkę na masce i wstawię na fejsaNiestety, często na obmacywaniu aut się nie kończy. Niektórzy wpadają na jeszcze lepszy pomysł - zrobienia sobie zdjęcia np. opierając się o maskę (choć pewnie bardziej "szalone" zdjęcie wyszłoby, gdyby można było na niej usiąść).

Szanujmy własność innych i pamiętajmy, że dla właścicieli ich klasyki mają potężną wartość.

Wielokrotnie odganiałem odwiedzających z maski mojego auta, którzy postanowili sobie zrobić zdjęcie. Kompletnie tego nie rozumiem, przecież można zrobić pamiątkową fotkę nie opierając się o samochód, prawda? Metalowe elementy przy tylnych kieszeniach spodni mogą zrobić sporo krzywdy powłoce - dodaje Marek, który często wystawia swoje auto na zlotach.

Nie śmiećKolejną bolączką, tym razem organizatorów zlotów - jest śmiecenie. Bywa, że po zakończeniu wydarzenia użyczony organizatorom plac jest zaśmiecony. To absolutne podstawowy dobrego wychowania - nie wyrzucaj śmieci gdzie popadnie. Nawet jeśli na zlocie liczba śmietników jest niewystarczająca, to przecież można sobie ze śmieciem jakoś poradzić, niekoniecznie wyrzucając go przed siebie. Jesteśmy dorosłymi ludźmi.

Kup sobie klasyka. Nie brakuje ich w naszych ogłoszeniach Kup sobie klasyka. Nie brakuje ich w naszych ogłoszeniach
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (25)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Przejazd historycznego pociągu z lat 70-tych

30 - 260 zł
spotkanie

Sprawdź się

Sprawdź się

CityMotors to trójmiejski przedstawiciel marki:

 

Najczęściej czytane