Skoda Favorit (produkowany od 1988 do 1994) (147 opinii)

Pierwsza prezentacja popularnej "favoritki" miała miejsce na międzynarodowych targach w Brnie w 1987 roku. Dla Skody był to samochód przełomowy głównie ze względu na przedni napęd (do tego czasu auta tego koncernu charakteryzował silnik umieszczony z przodu, napędzający koła tylne). Uruchomienie seryjnej produkcji nastąpiło w 1989 roku.

Od 1991 roku oprócz 5-drzwiowego hatchbacka (pojemność 250 l) produkowano również kombi o nazwie Forman (400 litrów poj. bagażowej). Zaletą modelu jest stosunkowo obszerne wnętrze przy dość małych wymiarach zewnętrznych. Niestety krytycznie ocenia się np. zbyt nisko podnoszoną klapę bagażnika czy nienajlepsze ukształtowania foteli .

Wprawdzie widoczność wskaźników jest dobra, ale mimo to tablica rozdzielcza nie jest zbyt czytelna i funkcjonalna. Przełączniki i wyłączniki działają opornie, co nieraz powoduje omyłkowe włączenie innej ich funkcji niż zamierzona. Inną słabością Skody Favorit są rozmaite elementy z tworzyw sztucznych, nienajlepiej dobrane i spasowane, będące źródłem hałasów.

Źródło napędu "favoritki" stanowi przestarzały konstrukcyjnie silnik o pojemności 1.3 l. Jednostka występowała w dwóch wersjach różniących się stopniem sprężania, co rzutowało na moc maksymalną auta: w modelu 135 było to 58KM, a w 136 - 62 KM. Częstym problemem jest rozruch .Obie jednostki oferowano z 5-biegowymi przekładniami.

Podsumowując plusami auta są: niska cena zakupu, tanie i łatwo dostępne części zamienne, niskie zużycie paliwa, obszerne (w tej klasie) wnętrze oraz dobra widoczność i zwrotność. Wady: mało dynamiczny silnik i brak wyboru jego wersji, niezbyt wysoka ogólna trwałość (m.in. korozja), silna tendencja do podsterowności, niska jakość wykończenia i ciężko pracujący układ kierowniczy.

Skoda Favorit została zastąpiona przez model Felicia w 1994 roku.

Dane techniczne:

Silnik: 1.3 58-62 KM przy 5000 obr./min., max moment obrotowy
Wymiary: długość, mm 3815 , szerokość, mm

niezawodność
4.1
komfort
3.5
ekonomia
3.8
wrażenia z jazdy
4.1
Średnia ocen
3.9

Inne modele marki Skoda:

Citigo, Fabia, Favorit, Octavia, Praktik, Rapid, Roomster, Superb, Yeti,

Foto Moto

  Opinie (147)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Regulamin dodawania opinii

  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.