• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sopot: mieszkańcy na sesji protestowali przeciwko planom budowy parkingu

Piotr Weltrowski
1 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Parking na 500 aut spółdzielnia chciałaby wybudować (za pieniądze prywatnego inwestora, który mógłby w budynku prowadzić też usługi) na miejscu starej kotłowni. Parking na 500 aut spółdzielnia chciałaby wybudować (za pieniądze prywatnego inwestora, który mógłby w budynku prowadzić też usługi) na miejscu starej kotłowni.

Podczas piątkowej sesji Rady Miasta Sopotu, na sali pojawili się mieszkańcy osiedla Przylesie. Ich protesty spowodowały, iż radni zdecydowali się zdjąć z porządku obrad uchwałę zmieniającą plany zagospodarowania umożliwiające budowę na terenie osiedla wielopoziomowego parkingu.Zbyt duża liczba samochodów utrudnia strażakom interwencje na osiedlu Przylesie (na zdjęciu akcja z czwartku). Zbyt duża liczba samochodów utrudnia strażakom interwencje na osiedlu Przylesie (na zdjęciu akcja z czwartku).
Pomysł budowy parkingu na miejscu starej kotłowni stojącej przy ul. 23 Marca zobacz na mapie Sopotu pojawił się już ponad dwa lata temu. Z wnioskiem o zmianę planów wystąpiła wówczas spółdzielnia mieszkaniowa.

Wniosek zyskał poparcie radnych, pod koniec ubiegłego roku prace nad nowym planem zakończono i wystawiono go do publicznego wglądu. Pojawiły się trzy uwagi, ale nie uwzględniono ich. Wydawało się, że piątkowe głosowanie nad zmianą planów zagospodarowania dla osiedla Przylesie będzie czystą formalnością. Okazało się jednak, iż nie wszystkim podoba się pomysł budowy parkingu na 500 aut.

Na sali pojawili się mieszkańcy Przylesia. Stwierdzili, że o zmianie planów dowiedzieli się dopiero teraz, na kilka dni przed sesją. Udało im się zebrać niespełna sto podpisów pod apelem o zablokowanie budowy ewentualnego parkingu. Dlaczego pomysł im się nie podoba?

Wielokondygnacyjne parkingi na małych osiedlach to dobry pomysł?

- Przylesie to osiedle zielone, spokojne, taki parking będzie generować hałas i spaliny, boimy się także, iż będzie traktowany, jako parking dla Opery Leśnej. Nie zgadzamy się na to - mówiła podczas obrad Helena Madej, mieszkanka Sopotu.

Na nic zdały się tłumaczenia urzędników, że parking absolutnie nie ma być zapleczem dla Opery Leśnej, a liczba przewidzianych na nim miejsc wynika z liczby osób mieszkających w tej części miasta. Nie poskutkowała także informacja, iż w obecnie obowiązujących planach zagospodarowania parking w tym miejscu również jest przewidziany, tylko mniejszy i bez możliwości tworzenia przy nim dodatkowych funkcji usługowych (taką możliwość przewidywał projekt nowego planu).

Ostatecznie - po długiej dyskusji - radni zdecydowali się zdjąć projekt uchwały z programu obrad. Co ciekawe, nie obowiązywała w tym głosowaniu dyscyplina partyjna. Projekt trafi więc raz jeszcze pod obrady komisji, a na spotkaniach pojawią się także przeciwni projektowi mieszkańcy.

- Szkoda, że wszystko się w ten sposób potoczyło, bo mieliśmy rozpoczynać już poszukiwania inwestora, który wybuduje parking - mówi Piotr Kurdziel, radny Kocham Sopot, a zarazem szef spółdzielni mieszkaniowej "Przylesie", która wnioskowała o zmiany w planie. - Niektórzy nie rozumieją, że budowa tego parkingu jest konieczna. Nie ma możliwości, aby tworzyć na osiedlu, w innych miejscach, nowe miejsca parkingowe, a liczba samochodów wciąż przecież rośnie. W czwartek w jednym z bloków interweniowali strażacy. Nie mogli podjechać pod budynek z drabiną, bo wszystko było zastawione autami. To jest realne niebezpieczeństwo.

Opinie (160) 5 zablokowanych

 • Mandaty

  Wiekszość samochodów na tym osiedlu zaparkowana jest nie prawidlowo. Z braku miejsc parkingowych. Ja wysyłałbym tam codziennie patrol Policji i dawal mandaty. Samochody stoja na trawnikach, na chodnikach - ze przejechanie wozkiem dzieciecym jest nie mozliwe! Tego starzy pierdle os. Przylesie nie widza?
  Taki parking jest zbawieniem...... :)

  • 7 2

 • Zacofani ludzie z przylesia (1)

  Boże święty! Mieszkam na przylesiu dopiero od lipca 2012 i juz mam dosc tych wszystkich smutnych, wrednych, upierdliwych, problematycznych, zacofanych ludzi mieszkających tam od lat! Śmiało mogę powiedzieć, że sąv tak przykrzy, że aż się tam odechciewa mieszkać chociaż okolica jest piękna. Przecież taki parking to same plusy! Najgorsze jest to, że burzą się tylko starszy ludzie bez auta, którym to wszystko jedno czy jest gdzie zaparkować auto. Poza tym co przeszkadzałoby im gdyby parkowali tam "klienci" opery leśniej? Boże mój święty trzymajcie mnie co za żenująca wspólnota.......

  • 18 2

  • za to pewnie te dziady

   wychodzą ze swoimi pieskami i zasrywają okolice psim guanem nie sprzątając. to jedyne im nie przeszkadza

   • 4 0

 • A jak wyremontuja nam ulicę 23 Marca, to gdzie chcecie stawiać swoje super fury?! Na chodniku, tak aby olej kapał i niszczył nowo ułożoną kostkę lub na scieżce rowerowej? Musicie swoje autka widzieć z okien mieszkań? Byłaby to piękna ulica bez samochodów.

  Budujcie parking!

  Mieszkaniec osiedla od 1972 roku

  • 4 3

 • na Pogodnym w Gdańsku zróbcie taki parking!

  • 3 0

 • Parking tak -tylko

  • 1 1

 • PARKING TAK -TYLKO

  Jestem za parkingiem jak najbardziej,ale... na jasnych zasadach!!!tak aby służył mieszkańcom, a nie robieniem kasy np dla spółdzielni Mam garaż kupiony za ciężkie pieniądze Do sp-ni co miesiąc płacę 120 zł i pytam się za co? a takich garaży jest więcej Mają czystą kasę praktycznie za nic Obawiam się,że kolejny mega garaż był czystym zyskiem finansowym dla KOGOŚ? a użytkownicy mieliby tylko płacić

  • 2 1

 • postawić znaki

  zakazu, zrobić wysokie krawężniki dawać tej radzie osiedla min kasy na rok nie remontować im ulic i szybko będą chcieli parking.

  a poważnie jaka jest różnica w generowaniu spalin przed blokiem a na parkingu??

  • 2 1

 • mamy terror starych pierdzieli (zwanych mieszańcami Przylesia) którym brakuje wyobraźni

  może potrzebują kropidła i egzorcyzmów

  • 4 2

 • ZBOWID- Reaktywacja

  Setka starych komuchów się zebrała i protest zrobili..
  Młodzi ludzie są zapracowani, nie mają czasu, więc nie bardzo orientują się, że dziadki, które nie mają samochodów walczą żeby nic nie zmieniać.
  w Warszawie jak wjedziesz na takie osiedle, gdzie mieszka "stary beton" i staniesz na miejscu, na którym zwyczajowo staje tubylec, to zniszczą ci auto.
  Za niedługo w Sopocie będzie podobnie...

  • 3 0

 • zrobić porządek..

  ...trzeba ze staruchami!!! jak nie chcą zmian na osiedlu, to wyp...ć!!!
  Już teraz nie ma gdzie parkować, za chwilę będę sprzedawał moje mieszkanie na Przylesiu, ciekawe k... ile stracę na sprzedaży mieszkania z powodu braku chętnych. Miejsca parkingowe to dzisiaj podstawa dla młodej rodziny, która ma nie jedno, tylko dwa auta.
  ..szlak człowieka trafia!!!

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Moto Safety Day

festyn, spotkanie

Zbieramy na Karetkę

90 - 290 zł
zlot, imprezy i akcje charytatywne

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

Traficar i MiiMove to:

 

Najczęściej czytane