• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Spóźnialscy za badanie techniczne zapłacą podwójnie?

mJ
6 sierpnia 2022, godz. 06:00 
Opinie (86)
Szykuje się sporo istotnych zmian w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów. Szykuje się sporo istotnych zmian w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów.

Rząd ponownie bierze się za poprawę jakości na stacjach diagnostycznych. Według resortu w temacie badań technicznych widać poprawę, ale wciąż potrzeba udoskonaleń. Najważniejsze zmiany, jakie prawdopodobnie wejdą w życie od nowego roku to: podwójna stawka dla spóźnialskich i wykluczenie "podbijania" pieczątek przez diagnostę bez oglądania samochodu.Czy kiedykolwiek spóźniłe(a)ś się z badaniem technicznym auta o ponad 30 dni?

Temat zmian w przepisach dotyczących badań technicznych przewija się od lat. Jeszcze całkiem niedawno terminem wejścia w życie znowelizowanych przepisów miał być 1 września 2022 roku. Już teraz wiadomo, że to się nie uda, a najbardziej realną datą jest 1 stycznia 2023 roku.

Czego mają dotyczyć zmiany? Do tych najbardziej istotnych zaliczyć należy podwójną stawkę za badanie techniczne dla spóźnialskich oraz fotografowanie samochodu przez diagnostę podczas badania.

Nie warto się spóźniaćWedług danych ministerstwa infrastruktury - każdego roku ponad 300 tys. właścicieli samochodów w Polsce spóźnia się z badaniem technicznym auta o co najmniej 30 dni. To dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Dlatego rządzący planują nieco zmobilizować spóźnialskich. "Zachętą" do przeprowadzania badań technicznych w terminie ma być... kara. A dokładniej - podwójna opłata za badanie. Kara dotyczyłaby jedynie osób, które spóźnią się z wizytą w stacji kontroli pojazdów o minimum 30 dni.

Podwójna stawka w przypadku standardowego badania wyniosłaby zatem 197 zł, natomiast dla posiadaczy aut z LPG - aż 323 zł (złotówka opłaty ewidencyjnej nie jest liczona podwójnie).

Co ciekawe, kierowca który przyjedzie na przegląd do 30 dni przed upływem terminu aktualnego badania, nic nie straci. Diagnosta przedłuży ważność badania na kolejny rok od daty na pieczątce w dowodzie rejestracyjnym, a nie od daty wcześniejszego badania.

Badanie techniczne pojazdu 2022. Ile kosztuje przegląd samochodu?Zdjęcie samochodu będzie dowodemRząd chce również wziąć się za nieuczciwe załatwianie pieczątek, bez przeprowadzania badania, a nawet bez samochodu w stacji diagnostycznej. Dlatego prawdopodobnie od nowego roku diagności będą mieć obowiązek sfotografowania badanego pojazdu.

Zdjęcia będą musiały przedstawiać całą bryłę auta z dwóch przekątnych z przodu i z tyłu, a także stan drogomierza. Takie dowody mają być przechowywane w bazach stacji diagnostycznych przez pięć lat.

Stacje Kontroli Pojazdów - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Nie zgadzasz się z decyzją? Odwołaj sięNowe przepisy mają być także ukłonem w kierunku kierowców. Jeśli uznasz, że diagnosta niepoprawnie ocenił stan twojego auta - będziesz mógł odwołać się od jego decyzji. W takiej sytuacji, w ciągu dwóch dni od badania będzie trzeba zgłosić się z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badania do dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego.

Po wyznaczeniu nowego terminu badania, w wybranej SKP pojawi się pracownik TDT, który skontroluje diagnostę podczas ponownego badania waszego samochodu.
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (86)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

25. Grand Prix Sopot - Gdynia

zawody / wyścigi

OVERGROUND - JDM spot

zlot

Street Meeting Poland 2022

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakim autem ściga się młody, gdyński kierowca rajdowy Maciej Liszka?