• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprawca kolizji uciekł. Co zrobić?

mJ
24 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat)  Raport

Większość z kierowców wie jak zachować się, gdy jest uczestnikiem kolizji drogowej. Problem pojawia się wówczas, gdy sprawca stłuczki czy też wypadku zbiegnie z miejsca zdarzenia, a wam nie uda się spisać numerów rejestracyjnych. Co robić w takiej sytuacji? Kto zapłaci za szkody waszego auta?

Czytelnicy poinformowali nas o tym w Raporcie.
Widzisz coś ciekawego? + dodaj Raport


Czy kiedykolwiek byłe(a)ś świadkiem ucieczki sprawcy z miejsca kolizji drogowej?

Co jakiś czas w naszym Raporcie z Trójmiasta pojawiają się wpisy czytelników poszukujących sprawców kolizji, którzy postanowili nie wziąć odpowiedzialności za swoje czyny i po prostu zwiać. Najlepszym tego przykładem jest powyższy film, który w Raporcie zamieściła pani Natalia.

Jak zachować się w takiej sytuacji?



  1. W pierwszej kolejności niezwłocznie zgłoś zdarzenie policji. To podstawa ubiegania się o wypłatę odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
  2. Po drugie, zabezpiecz dowody potwierdzające fakt, że odpowiedzialność za szkodę ponosi nieznany sprawca. Pozostaw miejsce zdarzenia w niezmienionym stanie. Nagraj film i zrób zdjęcia, zarówno samochodu oraz uszkodzeń, jak i samego miejsca kolizji (warto posiadać w smartfonie aplikację "Na wypadek". To mobilny przewodnik, który krok po kroku, pomoże ci przebrnąć przez proces dokumentowania zdarzenia, robienia zdjęć etc.). To ważny dowód, który należy przedstawić ubezpieczalni. Warto również spisać na kartce swoją relację - z czasem niektóre szczegóły mogą umknąć. Oczywiście oprócz policjantów, którzy udokumentują zdarzenie, bardzo pomocne mogą okazać się zeznania świadków. O ile takich w ogóle uda się ustalić. Sprawdź, czy na okolicznych budynkach nie został zainstalowany monitoring, który mógł nagrać moment kolizji.
  3. W końcu po trzecie - zgłoś się do dowolnej ubezpieczalni, która przeprowadzi likwidację szkody, a następnie prześle pełną dokumentację do UFG.


Ucieczka sprawcy z miejsca zdarzenia to zazwyczaj spory problem dla poszkodowanego. Ucieczka sprawcy z miejsca zdarzenia to zazwyczaj spory problem dla poszkodowanego.
Jeśli uda ci się spisać numery rejestracyjne samochodu sprawcy to jest duża szansa, że policja szybko odnajdzie taką osobę. Należy jednak pamiętać, że sprawa może się skomplikować, gdy np. samochód został skradziony albo właściciel stwierdzi, że pożyczył auto znajomemu, który nie chce przyznać się do winy.

Warto posiadać dobrej jakości wideorejestrator na pokładzie auta. Nagranie z kamerki może być kluczowym dowodem w ustaleniu sprawcy. Ale i ono nie gwarantuje pomyślnego rozwiązania sprawy. Z różnych przyczyn numery rejestracyjne nagranego pojazdu sprawcy mogą okazać się nieczytelne. Natomiast po ustaleniu właściciela pojazdu, ten zawsze może stwierdzić, że nie wie kto prowadził w tamtym momencie auto. Sprawa nie jest tak oczywista, jakby mogła się wydawać.

Czytaj także:

Uszkodzone auto na dziurze w jezdni - jak otrzymać odszkodowanie?



Co z odszkodowaniem?



Zapewne zastanawiacie się, kiedy po zdarzeniu drogowym odszkodowanie wypłaci UFG? W przypadku gdy nie uda się ustalić tożsamości sprawcy - należy się spodziewać ograniczeń w wypłacie odszkodowania za szkodę w mieniu (np. pokrycia kosztów naprawy pojazdu).

Pisząc wprost: UFG nie wypłaci odszkodowania, gdy nieznany sprawca uszkodził jedynie wasz pojazd (szkoda w mieniu). Jeśli jednak w zdarzeniu któryś z uczestników odniósł poważniejsze obrażenia (hospitalizacja powyżej 14 dni) lub - co gorsza - poniósł śmierć, wówczas można liczyć na wypłatę odszkodowania.

Jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i pozostaje nieznany, to UFG wypłaca świadczenia jedynie za szkody osobowe, czyli związane z utratą zdrowia. W niektórych przypadkach szkody na mieniu są pokrywane przez UFG, ale tylko wówczas, kiedy obrażenia uczestników wypadku były tak duże, że wymagały co najmniej 14-dniowego pobytu w szpitalu - wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.
Warto również dodać, że UFG każdorazowo zmniejsza odszkodowanie o kwotę stanowiącą równowartość 300 euro. W ten sposób UFG nie musi likwidować tysięcy drobnych szkód w mieniu.

UFG wypłaci odszkodowanie również wtedy, gdy sprawca w chwili zdarzenia nie posiadał OC. Wówczas poszkodowany może liczyć na odszkodowanie za poniesione szkody zarówno na osobie, jak i na mieniu. UFG wypłaca odszkodowanie w ciągu 30 dni (licząc od dnia otrzymania dokumentacji szkody od towarzystwa ubezpieczeniowego). Jeżeli UFG potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie okoliczności zdarzenia, wypłaca bezsporną część świadczenia, a pozostałą kwotę w terminie 14 dni od wyjaśnienia tych okoliczności.

Jeśli nie UFG to...



W takich przypadkach warto mieć wykupioną polisę AC. Jeśli jednak nie wykupiliście dodatkowego ubezpieczenia, pozostaje naprawa uszkodzeń pojazdu z... własnej kieszeni. Niestety.

Osoby, które postanowią uciec z miejsca zdarzenia muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną i regresem (koniecznością zwrotu ubezpieczycielowi odszkodowania wypłaconego osobie poszkodowanej).

Warto dodać, że przy likwidacji szkody w mieniu przez UFG właściciel pojazdu ma obowiązek złożenia oświadczenia o braku wykupionej polisy AC. W jakim celu? Bo gdyby posiadał AC - to właśnie z tego ubezpieczenia zostałoby wypłacone odszkodowanie. Co istotne, skorzystanie z AC w takich okolicznościach nie będzie miało wpływu na waszą historię ubezpieczeniową.

Czytaj także:

Kiedy nie warto naprawiać auta z AC?

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (30)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

Marka Rolls-Royce należy do koncernu:

 

Najczęściej czytane