Wiadomości

stat

Sprzedajesz samochód? Musisz to zgłosić

Osoba, która sprzedała samochód ma obowiązek poinformowania o tym fakcie wydziału komunikacyjnego.
Osoba, która sprzedała samochód ma obowiązek poinformowania o tym fakcie wydziału komunikacyjnego. fot. Maksymiv Iurii/fotolia.com

Wiele osób żyje w przekonaniu, że jedyną formalnością, którą muszą spełnić przy sprzedaży swojego auta - jest podpisanie umowy z kupującym. Niestety, nie do końca tak jest. Jak się okazuje, obowiązki natury administracyjnej spoczywają po obu stronach transakcji, również po tej sprzedającej.Oczywistym jest, że po nabyciu samochodu jesteśmy zobowiązani do rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji, do którego przynależymy z racji naszego miejsca zamieszkania. Wie o tym, a przynajmniej wiedzieć powinna, każda osoba, która kupuje auto. Jeśli to my sprzedajemy samochód, również powinniśmy zawitać do urzędu.

Po podpisaniu umowy i przekazaniu dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu (o ile była wydana) nowemu właścicielowi - osoba, która sprzedała zarejestrowany samochód, ma obowiązek w ciągu 30 dni od zawarcia umowy poinformować urząd o jego zbyciu (np. sprzedaży, zamianie czy przekazaniu w darowiźnie). Zawiadomienia powinien dokonać właściciel, na którego zarejestrowano auto, a zgłoszenie powinno trafić do urzędu, w którym rejestrowaliśmy pojazd.

Zaznaczmy, że takowe zgłoszenie nie oznacza wyrejestrowania pojazdu, czyli wycofania go z ruchu, a jedynie przekazanie informacji o zmianie właściciela. Według urzędników rejestracja samochodu przez nabywcę nie zwalnia z obowiązku powiadomienia o jego zbyciu poprzedniego właściciela.

Czytaj także: Wzrosły kary za brak OC

Zawiadomienia można dokonać na trzy sposoby - poprzez osobiste złożenie wniosku w wydziale komunikacji, przesłanie wymaganych dokumentów za pośrednictwem tradycyjnej poczty albo przy użyciu platformy internetowej ePUAP.

Urzędnicy powinni otrzymać od zgłaszającej osoby wypełniony wniosek (tak wygląda przykładowy wniosek), który dostępny jest w urzędzie starostwa powiatowego albo w urzędzie miasta (większość urzędów udostępnia wniosek również na swoich stronach internetowych). Ponadto niezbędne jest przedstawienie kopii dokumentu, na podstawie którego nastąpiło zbycie auta (np. umowa, faktura sprzedaży). Nie zapomnijmy zabrać ze sobą dokumentu tożsamości (dowód osobisty albo paszport).

W przypadku, w którym zamiast właściciela auta zawiadomienie zgłasza pełnomocnik - wówczas wymagany jest dodatkowy wniosek. Złożenie zawiadomienia o zbyciu pojazdu zazwyczaj realizowane jest na miejscu i nie podlega opłatom skarbowym. Wyjątkiem jest pełnomocnictwo, za które należy uiścić wpłaty w wysokości 17 zł.

Naszym potwierdzeniem złożenia zgłoszenia będzie urzędowa adnotacja na dokumencie potwierdzającym zbycie pojazdu.

- Zawiadomienie urzędu stanowi nasze zabezpieczenie przed konsekwencjami popełnionych wykroczeń lub spowodowania wypadku przez nowego właściciela. Niezależnie od obowiązku dotychczasowego właściciela pojazdu, analogicznego zawiadomienia we właściwym wydziale komunikacji powinien dokonać nabywca samochodu - tłumaczy Jakub Begger z Grupy Doradczej Prawno-Medycznej.
I choć ustawodawca nie przewiduje żadnej kary za niezawiadomienie urzędu o zbyciu pojazdu - to warto to uczynić dla własnego dobra.

- Obecne przepisy nie przewidują żadnych sankcji o charakterze wykroczeniowym czy karnoprawnym za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu. Możemy jednak narazić się na pewne niedogodności. Jeśli zarówno zbywca, jak i nabywca samochodu nie dopełnią powyższego obowiązku, a samochód zostanie użyty do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, pierwsze podejrzenia padną na dotychczasowego właściciela pojazdu, który nadal widnieje w dokumentach - dodaje.
Zaznaczmy, że oddanie samochodu do komisu nie jest podstawą do zgłoszenia zbycia auta w urzędzie. Takowe zawiadomienie zostanie przyjęte przez urzędników dopiero po przeniesieniu własności pojazdu przez komisanta na nabywcę.

Dodajmy również, że osoby, które sprzedały samochód w ciągu 6 miesięcy od jego kupna muszą zapłacić podatek dochodowy w urzędzie skarbowym. Podatek tyczy się przypadków, w których auto zostało zbyte drożej niż nabyte.

Czytaj także: Handlarze aut oszukują coraz mniej?

Należy również pamiętać, że sprzedający pojazd ma obowiązek zawiadomienia o zbyciu auta również towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupił polisę OC. Ma na to 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. W takim zawiadomieniu powinny znaleźć się dane sprzedającego oraz nowego właściciela: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL.

- Wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia OC prawa i obowiązki poprzedniego właściciela przechodzą na nabywcę samochodu - zakończył Begger.

Opinie (78) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Co oznacza skrót PAB?