Suzuki SX4 (10 opinii)

Sport X-over na cały rok i wszystkie okazje
Ten elegancki i dynamiczny pięciodrzwiowy hatchback spełni wszelkie oczekiwania i sprawdzi się przy wielu okazjach. Wraz z tym modelem, Suzuki prezentuje nową wizję samochodów kompaktowych oraz nowy produkt w gamie. Na potrzeby rynku europejskiego Suzuki SX4 jest produkowane w fabryce Magyar Suzuki Corporation na Węgrzech. Tegoroczny plan produkcyjny przewiduje 40.000 sztuk tego modelu.

Sport X-over z technologią 4x4
Połączenie innowacji technologicznych z tradycją pozwoliło na skonstruowanie niepowtarzalnego samochodu, który w idealny sposób łączy w sobie zalety sportowego kompaktu z właściwościami auta segmentu SUV. Połączenie dynamiczności z możliwościami napędu 4x4 zaoferowało zupełnie nowy standard, spełniający nawet najbardziej wygórowane oczekiwania klientów, bez względu na ich styl życia. Tak jak wszystkie modele Suzuki, SX4 stanowi urzeczywistnienie filozofii marki, która wyrażona jest hasłem "Way of life". Samochód jednocześnie zapewnia radość z jazdy przy wszechstronnej funkcjonalności.

Linia nadwozia budząca zaufanie.
* Dynamiczność i wszechstronność samochodu SUV oraz elegancja samochodu osobowego
* Outdoor Line i Urban Line

Nowe Suzuki SX4 zaprojektowano tak, aby swoja linią zwracało uwagę w każdych okolicznościach. Dynamiczność SUVa oraz elegancja samochodu osobowego zapewnia ponadczasowość kompaktowego modelu. Opadająca linia trójkątnych okien znajdujących się za przednim słupkiem, nawiązuje do sportowego wyglądu samochodu, podczas gdy jego wypukłe błotniki i szeroki rozstaw kół zapewniają stabilność na drodze. Niekonwencjonalna linia nadwozia, dotychczas niespotykana w samochodach kompaktowych, jest jednocześnie typowa dla wzornictwa Suzuki: ekscytująca, wielowymiarowa, a przy tym zabawna.

Dwie linie nadwoziowe umożliwiają klientom odnalezienie właściwej wersji. Outdoor Line ma zdecydowany wygląd samochodu z segmentu SUV. Wiele elementów wykończeniowych, tak wewnątrz jak i na zewnątrz, zapewnia charakter terenowy tej wersji. Natomiast Urban Line ma bardziej pasażerki charakter. Wersja Outdoor Line wyposażona jest w 16 calowe obręcze kół, natomiast w wersji Urban występują 15 i 16 calowe obręcze kół.

Śmiałe i zarazem delikatne wnętrze
Koncepcja przenikania się stylów widoczna jest także we wnętrzu. Zaokrąglane formy delikatnie otaczają pasażerów, a bardzo dobrej jakości materiały wykończeniowe uzupełniają pozytywne wrażenia. Koliste motywy oraz ergonomiczna konsola środkowa, której wzornictwo jest dobrze znane z innych modeli Suzuki, wręcz zapewnia o dynamiczności i funkcjonalności tego samochodu. Dwutonowe wykończenie wnętrza, generalnie utrzymane jest w ciemnej tonacji z dodatkowymi metalowymi akcentami. Wszelkie przełączniki na konsoli środkowej umieszczono tak, aby ich obsługiwanie było w pełni intuicyjne. Znajdują się tam przełączniki radia, automatycznej klimatyzacji. Uzupełnieniem wrażeń estetycznych jest także system audio, wyposażony w osiem wysokiej jakości głośników. Duże zegary, na wprost kierowcy, w sposób czytelny dostarczają potrzebnych informacji bez niepotrzebnej dekoncentracji uwagi.

Forma i funkcjonalność.

* Zaprojektowany tak, by zapewnić widoczność, łatwy dostęp i komfort

Nowe Suzuki SX4 udowadnia, że może być określane mianem funkcjonalnego. Wewnątrz jest wystarczająco dużo miejsca, aby pięć osób wraz z potrzebnym bagażem podróżowało nawet na dłuższych trasach. Wymiary wersji 4x4 to: 4.140 mm/1.755 mm/ 1.620 mm (długość/szerokość/wysokość). Wymiary wersji 4x2 odpowiednio 4.100/1.730/1.656. Wymiary te w połączeniu z promieniem skrętu wynoszącym 5.3m pozwalają na łatwe i efektywne manewrowanie na ciasnych miejskich ulicach. Nie ma też problemu z zaparkowaniem na miejscach, które dla klasycznego SUVa są za małe.

Przestrzenne wnętrze oferuje dużo miejsca na nogi - także dla pasażerów jadących z tyłu. Zapewnienie komfortu odbyło się bez utraty potrzebnego miejsca w samochodzie. Konfiguracja siedzeń pozwala na wygodne podróżowanie, dzięki czemu pokonywanie długich dystansów nie jest męczące. Dodatkowo wysokość foteli, szeroko otwierające się drzwi ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Tylne siedzenia są umieszczone nieznacznie wyżej od przednich foteli co zapewnia pasażerom dobrą widoczność. Oparcia tylnych foteli składają się w stosunku 60:40 umożliwiając łatwą i funkcjonalną aranżację wnętrza samochodu. Po położeniu obu oprać można uzyskać prawie płaską przestrzeń bagażową o pojemności 625 litrów (VDA). Przed rozłożeniem foteli bagażnik ma pojemność 270 litrów (VDA) Dyskretne i pojemne schowki oraz duże kieszenie w drzwiach razem z miejscami na butelkę czynią samochód jeszcze bardziej funkcjonalnym.

Radość z jazdy
Pierwszy samochód w, którym zastosowano jednocześnie napęd 4x4, silnik Diesla oraz skrzynie biegów z sześcioma przełożeniami
Od samego początku Suzuki SX4 było projektowane tak, aby stać się dynamicznym kompaktem z napędem 4x4. Dynamiczna sylwetka i sportowy charakter w połączeniu z dopracowaną technologią 4x4 gwarantuje bezpieczeństwo i radość z jazdy w każdych warunkach. Należy podkreślić, że Suzuki SX4 jest pierwszym samochodem w klasie, który swoim użytkownikom oferuje funkcjonalne połączenie napędu 4x4 z silnikiem Diesla i skrzynią biegów o sześciu przełożeniach.

Silnik i przeniesienie napędu.

* Silnik Diesla z płaskim momentem obrotowym w bardzo szerokim zakresie prędkości obrotowej silnika
* Filtr cząstek stałych - standardowe wyposażenie w wersjach z silnikiem Diesla
* Skrzynia biegów z sześcioma przełożeniami w połączeniu z dynamicznym silnikiem Diesla

Dynamiczny i oszczędny silnik Diesla 1.9 litra, turbodoładowany z bezpośrednim wtryskiem paliwa otwiera gamę jednostek napędowych stosowanych w modelu SX4. Wysoce wydajna jednostka napędowa Diesla z płaskim momentem obrotowym, w bardzo szerokim zakresie prędkości obrotowej, zapewnia bezpieczeństwo i radość z jazdy w każdych warunkach. System common-rail z bezpośrednim wtryskiem paliwa spełnia rygorystyczne normy emisji spalin, przy jednoczesnym zagwarantowaniu jednych z najlepszych osiągów w tej klasie. Moc silnika to 88kW przy 3.500 obr/min, oraz 280 Nm przy 2.000 obr/min. Przyspieszenie wersji 4x2 z tym silnikiem od 0 do 100 km/h wynosi 10.5 sek. Wersja 4x4 z tym silnikiem prędkość 100 km/h osiąga w 11.2 sekundy. Średnie spalanie dla wersji 4x2 wynosi 6.3 litra na 100 km, natomiast dla wersji 4x4 wartość ta wynosi 6.6 litra na 100 km. Benzynowe jednostki napędowe o pojemności 1.6 litra ze zmiennymi fazami rozrządu (VVT) i 1.5 litra uzupełniają gamę silników montowanych w SX4. Wszystkie trzy silniki spełniają rygorystyczną normą emisji spalin EURO4.

Nowa skrzynia biegów z sześcioma przełożeniami w połączeniu z dynamicznym silnikiem Diesla zapewnia bardzo dobre osiągi przy niskim zużyciu paliwa. Silniki benzynowe 1.5l i 1.6l dostępne są ze skrzynia biegów z pięcioma przełożeniami. Razem z silnikiem 1.6i może być także montowana automatyczna skrzynia z czterema przełożeniami.

i-AWD - inteligent All Wheel Drive

* Trzyzakresowy napęd 4x4 z elektronicznym systemem kontroli

Jedną z wielu zalet nowego modelu SX4 jest trzyzakresowy napęd 4x4 z możliwością przełączania. Napęd pracuje w opcji 4WD -Auto, 4WD-Lock i 2WD. Przy włączonej opcji 4WD-Auto i normalnych warunkach drogowych moment obrotowy przekazywany jest tylko na koła osi przedniej. W momencie zerwania przyczepności kół przednich automatycznie dołączany jest napęd kół tylnich. W przypadku wybrania opcji 4WD-Lock napęd przekazywany jest na obie osie. Jednakże po przekroczeniu prędkości 60 km/h system automatycznie przełącza się w tryb 4WD-Auto, aby zapewnić komfort podróżowania i zmniejszyć średnie spalanie. Wersja 2WD oferuje ekonomiczne spalanie przy bardzo dobrych właściwościach trakcyjnych samochodu.

Nadwozie
* Optymalnie zestrojone zawieszenie w połączeniu z wysokiej klasy sztywnością nadwozia
* Szeroki rozstaw kół oraz szerokie opony dla zapewnienia stabilności na drodze
* Zawieszenie i hamulce opracowane w Europie

Suzuki SX4 prowadzi się pewnie i bezpiecznie w każdych warunkach. Każdy entuzjasta dynamicznej jazdy odnajdzie w tym samochodzie to czego nie oferują inne samochody osobowe. Zawieszanie zoptymalizowano z wysokiej klasy sztywnością nadwozia. Ma to również wpływ na komfort i pewność prowadzenia. Nawet wielogodzinne podróże nie są meczące dla kierowcy i pasażerów. Wpływ na opracowywanie linii nadwozia SX4 miało charakterystyczne wzornictwo modelu SWIFT, który na całym świecie zdobył wiele nagród. Wysokiej klasy sztywność nadwozia i wzmocnione zawieszenie z kolumnami MacPhersona z przodu i tylną belką skrętną pozwalają w pełni wykorzystywać potencjał samochodu. Szeroki rozstaw kół 1.500 mm (wersja 4x2 1.495 mm) i opony o wymiarze 205/60/16R wzmacniają poczucie stabilności.
Przednie hamulce z wentylowanymi tarczami oraz bębny hamulcowe razem z 10-calowym urządzeniem wspomagającym hamowanie (servo) gwarntuja pełną skuteczność hamowania w każdych warunkach. Testy zawieszenia i hamulców odbyły się w Europie tak, aby w pełni dostosować je do europejskich warunków i potrzeb drogowych.

Bezpieczeństwo

* W standardowym wyposażeniu system ABS z EBD i w opcji system ESP®

Czynne i bierne systemy bezpieczeństwa zastosowane w SX4 zawierają system ABS z EBD, które stanowią standardowe wyposażenie wszystkich modeli. W opcji występuje także system kontroli trakcji - ESPŽ. W przypadku ewentualnego zderzenia sztywne nadwozie SX4 skutecznie chroni podróżujących. Przednie i tylnie strefy zgniotu skutecznie zabezpieczają kabinę pasażerską, rozprowadzając siłę uderzenia chroniąc, tym samym, przedział pasażerski. Model SX4 zaprojektowano tak, aby w przypadku ewentualnego potrącenia pieszego jego obrażenia były jak najmniej dotkliwe.

niezawodność
4.1
komfort
4.0
ekonomia
3.4
wrażenia z jazdy
4.1
Średnia ocen
3.9

Inne modele marki Suzuki:

Grand Vitara, Ignis, Jimny, Liana, SX4,

Opinie (10)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.