Wiadomości

stat

Tunel pod Martwą Wisłą: pojawił się przeciek, potrzebny wykop


W tunelu pod Martwą Wisłą zobacz na mapie Gdańska pojawił się kolejny przeciek. Tym razem woda sączy się na wjeździe od strony Letnicy. Droga została tymczasowo zwężona, w piątek wykonawca firma OHL rozpocznie prace naprawcze.Tunel pod Martwą Wisłą to dla mnie:

kłopot, bo zakorkował dojazd na Zaspę i Przymorze, gdzie często jeżdżę

15%

duże ułatwienie, bo szybciej poruszam się po Gdańsku

68%

nie odczułem żadnej zmiany po jego otwarciu

17%
Pierwsze "wysięki" wody - jak nazywają je drogowcy w tunelu pojawiły się w sierpniu. Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego zamknięto na kilka dni tę samą rurę w kierunku Stogów, co spowodowało paraliż w centrum miasta. Wówczas woda pojawiła się jednak na wyjeździe z podwodnej przeprawy.

Tym razem tuż przy wjeździe od strony Letnicy. Kłopot w tym, że awaria wygląda na poważniejszą. Wody jest więcej niż poprzednio i pojawiła się po stronie, po której nie ma odprowadzenia do kanalizacji.

- Wodę zauważyliśmy we wtorek. Po naradzie i oględzinach stwierdziliśmy, że nie ma na co czekać i w trybie pilnym wezwaliśmy wykonawcę firmę OHL do naprawy gwarancyjnej - mówi Michał Adamkiewicz, kierownik tunelu. - W ostatnich dniach zrobiło się zimniej. To powoduje, że beton się kurczy, a woda szuka ujścia i być może znalazła jakąś szparę, którą teraz musimy znaleźć i uszczelnić. Być może podczas prac przy nasypie w którymś miejscu zagięła się papa i tam sączy się woda.

Aby to zweryfikować i znaleźć źródło problemu, prawy pas jezdni na wjeździe do tunelu od strony stadionu jest zwężony.

W czwartek na zewnątrz tunelu - między budynkiem technicznym a rurą - pojawi się ekipa techniczna, by wykonać kilkumetrowy wykop. Jeśli źródła przecieku nie uda się zlokalizować, awaria zostanie usunięta w podobny sposób co poprzednio, a więc przez specjalną iniekcję i wstrzyknięcie w beton uszczelniającej żywicy. Wówczas trzeba będzie zamknąć tunel co najmniej na kilka godzin.

- Stojąca woda na wjeździe do tunelu to duże zagrożenie dla ruchu samochodowego - mówi Adamkiewicz. - Wystarczy lekki mróz i będziemy mieli tam prawdziwe lodowisko. Nie możemy tego lekceważyć. Na razie jedynymi utrudnieniami dla kierowców jest tymczasowe zwężenie na prawym pasie. Jeśli trzeba będzie wykonać iniekcję, rurę trzeba będzie zamknąć, bo tego typu prac nie można prowadzić "pod ruchem".
Z przymarzającą jezdnią na wjazdach i wyjazdach z tunelu zarządca miał już problem poprzedniej zimy. Dlatego GZDiZ podjął starania, by zainstalować tam system podgrzewania jezdni lub zraszania jej specjalną solanką, o czym informowaliśmy na początku listopada. Procedura dialogu technicznego z potencjalnymi wykonawcami systemu odladzania jezdni jest w toku.

Niezależnie od prac naprawczych obie rury tunelu zostaną w ten weekend zamknięte dla ruchu w związku z pracami serwisowymi. Podwodna przeprawa będzie zamknięta od soboty od godziny 22 do niedzieli do godziny 6.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (245)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia