Wiadomości

Ustawa o karach za cofanie liczników przyjęta przez Sejm

Najnowszy artukuł na ten temat

Golf jednak nie miał "kręconego" licznika?

Zdaje się, że wojna samochodowym krętaczom w końcu została wypowiedziana.
Zdaje się, że wojna samochodowym krętaczom w końcu została wypowiedziana. fot. Passakorn Vejchayachai / 123rf.com

W piątek, 15 marca, Sejm przyjął przygotowane w resorcie sprawiedliwości zmiany w prawie, które mają ukrócić proceder cofania liczników w używanych autach. Wojna samochodowym oszustom została wypowiedziana.Nie kupuję używanego samochodu, który ma przebieg powyżej:

50 tys. km 16%
100 tys.km 19%
150 tys. km 15%
200 tys. km 22%
250 tys. km 28%
zakończona Łącznie głosów: 1105
O pomyśle wprowadzenia zmian w prawie i karaniu oszustów majstrujących przy samochodowych przebiegach informowaliśmy we wrześniu. Po kilku miesiącach ustawa została przyjęta przez Sejm.

W świetle przyjętego projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy Kodeks karny, za każde kręcenie licznika będzie grozić kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Tyczy się to zarówno osoby zlecającej oszustwo, jak i wykonawcy przekrętu (np. mechanika w warsztacie). Dziś za cofanie przebiegu nie grozi żadna kara. Co więcej, są firmy, które wręcz oferują tego typu "usługi".

To nie koniec sankcji. Ukarany zostanie również właściciel pojazdu, który nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy, np. z powodu awarii. Za takie przeoczenie grozi grzywna w wysokości 3 tys. zł.

Stacje kontroli pojazdów już teraz muszą przekazywać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) stan licznika odczytany podczas obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów. Po zmianie przepisów stacje będą przekazywać do centralnej ewidencji także informację o wymianie licznika i jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę.

Projekt przewiduje ponadto, że przy każdej kontroli policja, straż graniczna, ITD, żandarmeria wojskowa i służby celne będą mogły spisywać aktualny stan licznika kontrolowanego samochodu. Te dane również trafią do centralnej ewidencji pojazdów. W ten sposób można będzie porównywać kolejne odczyty i łatwiej wykrywać oszustów. 

Czytaj także: Nawet 85 proc. sprowadzanych aut ma cofany licznik

Opinie (191) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaka usługa kryje się pod nazwą auto-detailing?