Wiadomości

stat

Uwaga! Motocykle na drogach. Kierowco, patrz w lusterka

Oby w tym roku takich obrazków na naszych drogach było jak najmniej.
Oby w tym roku takich obrazków na naszych drogach było jak najmniej. fot. benjaminnolte/fotolia.com

W niedzielę oficjalnie motocykliści zainaugurowali sezon na Pomorzu. A to oznacza, że z dnia na dzień na trójmiejskich drogach liczba jednośladów będzie wzrastała. To odpowiedni moment na przypomnienie wszystkim uczestnikom ruchu, również motocyklistom, by zwiększyli czujność. Tak ku przestrodze, żeby wszystkim jeździło się bezpieczniej.Czy policja powinna częściej kontrolować motocyklistów?

tak, zdecydowanie częściej 59%
raczej tak, chociaż częstsze kontrole powinny tyczyć się również kierowców aut 14%
nie, niby dlaczego? 27%
zakończona Łącznie głosów: 387
Tysiące motocyklistów czekało na ten dzień od kilku miesięcy. Wielu z nich 3 kwietnia w końcu wybudziło swoje wymuskane maszyny z zimowego snu i wyruszyło na pierwszą tegoroczną przejażdżkę. Kierunek: Sobowidz. To niewielka wieś za Pruszczem Gdańskim, w której tradycyjnie, od wielu lat odbywa się "Jajcarnia", czyli motocyklowy zlot otwierający sezon.

Dla sporej grupy osób - zwykle kierowców samochodów - inauguracja motocyklowego sezonu oznacza jedno: drastyczny wzrost wypadków i kolizji. Niestety, już wczoraj odnotowaliśmy dwa poważne wypadki z udziałem jednośladów - jeden na obwodnicy Trójmiasta, a drugi na Półwyspie Helskim.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na pomorskich drogach doszło do 431 zdarzeń z udziałem motocyklistów - 186 wypadków i 245 kolizji. W 167 przypadkach sprawcami byli kierowcy jednośladów.

Liczba zdarzeń drogowych na Pomorzu z udziałem motocyklistów.
Liczba zdarzeń drogowych na Pomorzu z udziałem motocyklistów.
Inauguracja motocyklowego sezonu.

Inauguracja motocyklowego sezonu.

Prawda jest taka, że przez okres zimowy kierowcy aut zdążyli odzwyczaić się od obecności motocykli na drogach. Dlatego też początek sezonu i pierwsze przejażdżki to zazwyczaj bardzo niebezpieczny czas dla niedoświadczonych motocyklistów.

- Jednoślad jest znacznie mniej zauważalny na drodze niż samochód. Jest zdecydowanie mniejszy i zazwyczaj porusza się dynamiczniej, łatwiej ginie w "martwych punktach" aut. Prawdziwi motocykliści są na to przygotowani, zachowują szczególną ostrożność, ale wśród nas są przecież tzw. "sezonowcy". To młodzi, pozbawieni pokory kierowcy, kończący przygodę z motocyklem po jednym sezonie - tłumaczy Łukasz, motocyklista z Gdańska.
Czytaj także: Więcej wypadków przez "lekkie" motocykle?

Kierowco samochodu, pamiętaj, że przez kilka najbliższych miesięcy, aż do później jesieni, z jezdni korzystać będą również motocykliści. Patrz w lusterka, przewiduj, dziel się drogą i zachowuj szczególną ostrożność. Pamiętaj, że kierowcy jednośladów w starciu z autem zazwyczaj nie mają większych szans.

- Z kolei motocykliści powinni zwrócić uwagę na nawierzchnię, która nie jest jeszcze stosownie przygotowana dla jednośladów. Po zimie zalega na niej sporo piasku. Wieczorami i nad ranem mogą występować przymrozki. Asfalt nie klei jeszcze tak, jak w szczycie sezonu. Oczywiście pamiętajmy również o "uśpionych" kierowcach samochodów, którzy zapominają o naszej obecności na drogach - dodaje Michał, motocyklista z Sopotu.
Motocykliści, którzy dosłownie zwijają za sobą asfalt, powinni pamiętać, że przy dużych prędkościach naprawdę ciężko ich dostrzec. Prowadźmy swoje pojazdy z większą wyobraźnią oraz szacunkiem do innych uczestników.

Wypadek na ul. Świętokrzyskiej w Gdańsku

To był zdecydowanie najgroźniejszy wypadek z udziałem motocyklistów w roku 2015. W kraksie na ul. Świętokrzyskiej udział brały dwa jednoślady. Ucierpiały cztery osoby, w tym dwie poważnie.

Opinie (151) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Co to jest CNG?