Wiadomości

stat

Volvo Drywa: coraz więcej modeli z prądem

Proces elektryfikacji modeli Volvo rozkręcił się na dobre.
Proces elektryfikacji modeli Volvo rozkręcił się na dobre. fot. Volvo

Elektryfikacja gamy modelowej Volvo trwa w najlepsze. Szwedzi szacują, że w 2025 roku około 50 proc. sprzedawanych przez koncern samochodów będzie pojazdami elektrycznymi. Poniżej przybliżamy wam specyfikację ekologicznych napędów Volvo, które dostępne są już w 9 modelach. A te możecie zamawiać w gdańskim salonie trójmiejskiego przedstawiciela szwedzkiej marki - Volvo Drywa.W 2018 roku zadebiutowała nowa generacja V60 Cross Country. Był to ostatni model ze stajni Volvo, który w ofercie szwedzkiego producenta pojawił się wyłącznie z gamą silników spalinowych. Od tego momentu czasochłonny proces elektryfikacji samochodów marki Volvo rozkręcił się na dobre. Co to oznacza w praktyce? W ciągu najbliższych lat każdy model Volvo będzie dostępny z w pełni elektrycznym napędem bądź układem wspomagania elektrycznego (hybryda plug-in lub mild-hybrid).

Całkowicie elektrycznePierwsze w pełni elektryczne Volvo - model XC40 Recharge.
Pierwsze w pełni elektryczne Volvo - model XC40 Recharge. fot. Volvo
Pierwszym całkowicie elektrycznym samochodem Volvo jest XC40 Recharge, które na rynku pojawi się w połowie tego roku. W kolejnych latach śladami protoplasty pójdą inne modele. Układ napędowy XC40 Recharge składa się z dwóch silników elektrycznych o łącznej mocy 408 KM. Jednostki zlokalizowane są przy obu osiach, dzięki czemu auto oferuje napęd na wszystkie koła. Zasięg "elektryka" na pełnej baterii - według zasad WLTP - wynosi około 400 km. Bateria ma pojemność 78 kWh. Ładowanie prądem stałym o mocy 150 kW pozwala zwiększyć poziom naładowania od 10 proc. do 80 proc. w około 40 minut (w przeliczeniu: 10 minut ładowania pozwala przejechać 100 kilometrów).

Hybryda ładowana z gniazdkaHybryda plug-in ładowana jest z gniazdka.
Hybryda plug-in ładowana jest z gniazdka. fot. Volvo
Aktualnie co dziesiąte sprzedawane Volvo w Europie to tzw. hybryda typu plug-in, czyli ładowana z gniazdka. W ciągu kilku kolejnych lat liczba sprzedawanych hybryd będzie rosła w lawinowym tempie. Jak w praktyce działa PHEV? W celu uzyskania niskiej emisji CO2 silnik spalinowy wspomagany jest przez jednostkę elektryczną (to tzw. Twin Engine). Połączona moc obu silników zapewnia wysokie osiągi i płynną, wyrafinowaną jazdę w każdych warunkach. Podczas jazdy kierowca ma do wyboru trzy tryby: całkowicie elektryczny Pure, dynamiczny Power lub Hybrydę, której zadaniem jest maksymalizacja wydajności i zasięgu.

Samochód zasilany elektrycznie można w bardzo łatwy sposób naładować z gniazdka w przydomowym garażu albo korzystając z ogólnodostępnej stacji ładowania. Dzięki czemu auto krótkie odcinki, np. z domu do pracy, jest w stanie pokonać wyłącznie na silniku elektrycznym. Co ciekawe, w celu zachęcenia swoich klientów do przesiadki do hybrydowego modelu, Volvo zwraca koszty zużycia energii elektrycznej na podstawie bieżących cen, które odnotowano w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Aktualnie dostępne hybrydy plug-in: XC90, XC60, XC40, V90, V60, S90 i S60.

Miękka hybrydaAktualnie w ofercie Volvo dostępne są dwie miękkie hybrydy - to modele XC90 i XC60.
Aktualnie w ofercie Volvo dostępne są dwie miękkie hybrydy - to modele XC90 i XC60. fot. Volvo
Trzecią elektryczną opcją oferowaną przez Volvo jest miękka hybryda, która do swojego działania również wykorzystuje dwa silniki - spalinowy i elektryczny (40 KM i 40 Nm). Cele takiego zabiegu są dwa: zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i zwiększenie oszczędności paliwa. W tak napędzanych samochodach marki Volvo energia odzyskiwana podczas hamowania magazynowana jest w dodatkowym akumulatorze 48V, a następnie wykorzystywana do wspomagania silnika spalinowego podczas rozruchu i startu.

Aktualnie dostępne miękkie hybrydy: XC90 i XC60.

Trójmiejski dealer Volvo Drywa zaprasza do swojego salonu zlokalizowanego w Gdańsku przy ul. Kartuskiej 410, aby poznać szczegóły "elektrycznej" oferty.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (24) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Co to jest CNG?