W kogo zmieni się sopocki lew? Roszady wśród trójmiejskich dealerów samochodowych

Budynek dealera Peugeota w Sopocie został kupiony przez sąsiada...
Budynek dealera Peugeota w Sopocie został kupiony przez sąsiada... fot. Dominik Staniszewski/trojmiasto.pl

Żegnamy, znane od lat, sopockie przedstawicielstwo Peugeota. Salon, w którym do tej pory sprzedawano francuskie samochody, kupił sąsiad sprzedający tuż obok Skody i Porsche. Co zobaczymy w dawnym salonie z lwem w herbie? Audi, Seata czy... Bentleya?...firmę Auto Centrum Sopot Lellek, która sprzedaje m.in. Skody.
...firmę Auto Centrum Sopot Lellek, która sprzedaje m.in. Skody. fot. Dominik Staniszewski/trojmiasto.pl
Z sopockiego pejzażu zniknął funkcjonujący tam od 1982 roku dealer Peugeota, który przeniósł swoją działalność do Gdyni. To, że firma Center Mot opuszcza swoją tradycyjną siedzibę przy alei Niepodległości 948 i przenosi się na ul. Morską, aby sprzedawać tam Citroena, widać było od kilku miesięcy.

Z nieoficjalnych informacji, które przeciekały z poufnych rozmów handlowych wynikało, że do końca roku w opuszczonej lokalizacji powstanie przyczółek jednego z największych dealerów BMW -
firmy Bawaria Motors, mającej swoje obiekty w Katowicach i Warszawie.

BMW do końca września negocjowało przejęcie od firmy Center Mot salonu w Sopocie. Ubiegł go jednak sąsiad Peugeota - firma Lellek, sprzedająca za miedzą Skody i Porsche.

Lellek to jeden z największych polskich dealerów grupy Volkswagena. Firma pojawiła się w Trójmieście w listopadzie 2010 roku, przejmując Skodę GroblewskiPorsche Centrum Sopot. Oprócz tego posiada kilka salonów VW, Audi, Seata i Skody na południu Polski.

We wrześniu należące do niej Porsche Centrum Sopot zajęło czołową lokatę w krajowym rankingu sprzedaży tych aut za rok 2013, przekazując w ręce klientów 191 luksusowych samochodów.

- Potwierdzamy zakup dawnego salonu Peugeota, nie będziemy jednak na razie mówić o swoich dalszych planach wobec tego obiektu - mówią przedstawiciele Lellka. Nieoficjalnie mówi się o budowie nowego, dużego salonu, mieszczącego Skodę i być jedną z pozostałych marek, nieobecnych w pomorskim portfolio Lellka: Seata, VW i Audi.

Gdyby tak było, wśród trójmiejskich sprzedawców grupy VW zrobiłoby się ciasno. Na Przymorzu działa firma Fota-Groblewski, sprzedająca Audi i Volkswageny, Plichta ze Skodą i Volkswagenem oraz KMJ, reprezentujący Seata. W Sopocie firma Benepol sprzedaje VW i Audi.

- Niezależnie od tego, czy będzie to Seat, VW, czy Audi, lokalnym dealerom wzmocni się i tak silna finansowo konkurencja spoza Trójmiasta. Być może Lellek skoczy też na głęboką wodę i zdecyduje się otworzyć w Trójmieście na przykład salon Bentleya, ale to raczej mało realne - mówi Krzysztof Pleszewski, niezależny dealer segmentu premium w Trójmieście. - Jestem też przekonany, że pogłoski o próbach wejścia zewnętrznego dealera BMW na trójmiejski rynek pewnego dnia staną się faktem. Prowadzenie salonów to ciężka branża. Dziś szansę na przetrwanie mają albo niewielkie, potrafiące ciąć koszta firmy rodzinne, albo wielcy, ogólnopolscy gracze.

Opinie (115) 5 zablokowanych

 • najlepszy jest salon Opla w Oliwie

  lubie tam jeździć z moim samochodem - czuje się jak w muzeum PRL. Przygaszone światła, 30-letnie sofy i fotele, chodzący pod ścianami w ciszy pracownicy zerkający spode łba, gazety do czytania sprzed pół roku, szalone promocje akcesoriów np. radiomagnetofon za 500,00 zł

  • 109 6

 • A ja współczuję

  wszystkim klientom serwisów. Po pierwsze koszty, jadąc tam w cenę usługi wliczona jest armia ludzi: prezes, sekretarka, księgowe, sprzątaczki i z tuzin innych których nie wymieniłem za co przepraszam.
  Osobiście kupiłem jakiś czas temu nowe autko i praktycznie od początku serwisuje mi go zaprzyjaźniony mechanik, sąsiad i zrobi wszystko z autem, jak by trzeba było nawet nr vin "poprawi

  • 19 36

 • Salon Fiata na Wielkopolskiej

  w Gdyni jest OK. Co prawda mam japończyka, ale robimy z żoną tam przeglądy okresowe, czysto, miło, punktualnie, propozycja kawy, naprawdę bardzo w porządku.

  • 12 21

 • Obsługa

  Obsługa też niczym z filmów PRL Barei

  • 25 5

 • A ja współczuję temu,

  kto kupi po Tobie ten cud techniki, od nowości wymagający "serwisowania" i to przez zaprzyjaźnionego pana Kazia z garażu, który specjalizuje się w transplantologii nr-ów VIN.

  • 30 6

 • Tylko ceny nowoczesne i zachodnie

  • 32 1

 • roszady dilerów :)

  normalnie gangsterka

  • 30 4

 • żadne Plichta, żaden KMJ - to banda wyłudzaczy kasy.

  • 27 6

 • Serwis

  • 0 0

 • Panie Błażeju!!!!!????

  Jak żyć? Jak żyć teraz Panie Błażeju?

  • 21 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Mikołaje na Motocyklach
Mikołaje na Motocyklach
zlot
gru 5
niedziela, g. 10:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
II urodziny SM Poland - Świąteczne spotkanie
II urodziny SM Poland - Świąteczne...
zlot
gru 10
piątek, g. 18:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Do którego koncernu należy marka Acura?