• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Widzisz pijanego kierowcę. Co zrobić?

mJ
12 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Pijani kierowcy stanowią bardzo duże zagrożenie w ruchu drogowym. Pijani kierowcy stanowią bardzo duże zagrożenie w ruchu drogowym.

Co zrobić, gdy widzisz, że pijana osoba wsiada za "kółko" samochodu albo już w nim siedzi i prowadzi pojazd zygzakiem? Czy mamy prawo do tzw. obywatelskiego zatrzymania? Wyjaśniamy.Czy kiedykolwiek zatrzymałe(a)ś pijanego kierowcę?

"Bo miałem niedaleko do domu" - to chyba najczęstsza wymówka kierowcy na "podwójnym gazie". I choć świadomość obywatelska rośnie, to problem niestety wciąż jest bardzo poważny. Pijani kierowcy zawsze stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo, a ich powstrzymanie to konieczność. Oczywiście przy zachowaniu własnego bezpieczeństwa. Co zatem zrobić, gdy spotkacie na swojej drodze pijanego w sztok kierowcę? Czy zgłoszenie pod numerem 112 wystarczy? Czy jednak warto zrobić wszystko, aby zatrzymać taką osobę i zabrać jej kluczyki od auta?

Jak zgłosić, że kierowca jest pijany? Dzwoń pod 112Gdy zauważysz na drodze dziwne, niepokojące zachowanie kierowcy, wskazujące na to, że jest on pijany albo pod wpływem innych środków psychoaktywnych, a samochód którym się porusza jedzie zygzakiem - nie wahaj się i sięgnij po telefon. Zadzwoń pod numer 112 i przedstaw dyspozytorowi sytuację. Opowiedz, jak najwięcej szczegółów na temat wątpliwego zachowania kierującego, lokalizacji czy pojazdu (numer rejestracyjny, marka, model, kolor). Jeśli to możliwe - śledź auto pijanego i bądź w stałym kontakcie z dyspozytorem. Przekazuj na bieżąco informację o lokalizacji nietrzeźwego. Ułatwi to zatrzymanie kierowcy przez policję.

Czytaj także:

Pijani kierowcy będą płacić alimenty


Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcyNajważniejsza jest ocena sytuacji. Jeśli uznasz, że jesteś w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o własnym bezpieczeństwie, masz prawo reagować. Przeanalizuj jednak na chłodno, czy warto. Odpuść sobie pościgi i zajeżdżanie drogi. To nie film akcji, a prawdziwe życie. Pamiętaj, że osoby pijane mogą być nieobliczalne i agresywne. Jeśli uznasz, że nietrzeźwy osobnik jest od ciebie silniejszy fizycznie, a do tego pobudzony - odpuść bezpośrednią interwencję.

Wyczucie w tej sytuacji to podstawa. Jeśli nietrzeźwy kierowca zatrzyma się np. na światłach albo na poboczu, i w twojej ocenie masz nad nim przewagę fizyczną - interweniuj. W ten sposób skorzystasz z prawa do ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. Najlepiej, gdy zrobisz to z pomocą innych osób, świadków. W ramach tzw. obywatelskiego zatrzymania możesz otworzyć drzwi auta pijanego kierowcy i wyciągnąć kluczyki ze stacyjki. Tym samym uniemożliwisz nietrzeźwemu kontynuowanie jazdy.

Po zneutralizowaniu kierowcy, uświadom mu, jak dużym zagrożeniem jest na drodze i z czym wiąże się jazda po pijanemu. Następnie poczekajcie na przyjazd policji, która dopełni formalności.

- Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji. W przypadku sprawców przestępstw w ruchu drogowym należy zachować szczególną ostrożność i rozwagę. Należy pamiętać, że ujęcie nietrzeźwego kierowcy lub kierowcy po narkotykach jest niebezpieczną czynnością, ponieważ nie można przewidzieć jego dalszego zachowania. Osoba, której świadomość jest zaburzona działaniem substancji chemicznej, może błędnie ocenić nasze zamiary, a także próbować np. bronić swojego mienia. W takim przypadku bezpieczniej będzie zaalarmować policjantów, dokładnie wskazać miejsce i jeżeli to możliwe pozostać w pobliżu. Dodatkowo, przekraczając swoje uprawnienia poprzez stosowanie np. nadmiernej siły, narażamy się na odpowiedzialność karną. O wymierzaniu "sprawiedliwości" na własną rękę nie ma mowy - wyjaśnia asp. szt. Mariusz Chrzanowski z KMP w Gdańsku.
Dodajmy na koniec, że o zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: "każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości". Dodatkowo, § 2 informuje, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji.

- Za kierowanie po pijanemu lub po narkotykach grozi kara dwóch lat więzienia, wysoka grzywna, utrata prawa jazdy oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku złamania obowiązującego zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara pięciu lat więzienia - dodaje.

Artykuły Trojmiato.pl na temat pijanych kierowców

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (95)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

WOŚP Kolej na Strzyżę 2024 pokaz makiet

warsztaty, pokaz

Street Meeting Show 2024

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile autobusów elektrycznych dotarło do Gdańska w 2022 roku?

 

Najczęściej czytane