• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiosenne porządki w aucie. Co warto zrobić?

mJ
16 marca 2023, godz. 14:00 
Opinie (31)
Warto skrupulatnie umyć auto po zimie. Szczególnie jego podwozie. Warto skrupulatnie umyć auto po zimie. Szczególnie jego podwozie.

Za oknem coraz mocniej czuć nadchodzącą wiosnę. A to dobry czas na zaplanowanie wiosennych porządków w swoim samochodzie. Tak, żeby w te zdecydowanie przyjemniejsze miesiące wjechać stosownie przygotowanym autem. A po zimie jest co robić.Czy przykładasz się do wiosennych porządków w aucie?

W tym roku astronomiczna wiosna nastąpi 20 marca (kalendarzowa zawsze przypada 21 marca). Od kilku dni w Trójmieście czuć już powiew tej pory roku. To dobry czas na małe porządki w samochodzie. Choć pewnie większość kierowców przygotowania auta po zimie ograniczy do wymiany opon. Inni pokuszą się o kosmetyczne odświeżenie wnętrza i karoserii, a ci najwięksi fanatycy motoryzacji zaserwują swojej "perełce" kompleksową usługę u profesjonalistów od detailingu.

Tak naprawdę od tego, jak zadbamy o własny pojazd, zależy nie tylko samopoczucie podróżujących, ale także ich zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego zmiana opon i wysprzątanie wnętrza to trochę mało - warto zgłębić temat i zadbać o pozostałe elementy auta.

Pamiętajmy, że okres jesienno-zimowy to najbardziej wymagający czas dla pojazdu. Zalegające na jezdniach substancje chemiczne, piasek i śnieg, a do tego ujemne temperatury bardzo niekorzystnie wpływają na samochód. Dlatego istotne jest, abyśmy po zimie zadbali nie tylko o aspekty wizualne nadwozia, ale przede wszystkim o podwozie, któremu najbardziej dostaje się w kość.

Koniec zimy? Nie warto jednak spieszyć się z wymianą opon Koniec zimy? Nie warto jednak spieszyć się z wymianą opon

OponyZacznijmy od ogumienia. Kilka dni temu opublikowaliśmy artykuł na temat wymiany opon. Wyraźnie zaznaczyliśmy, że nie warto z tą czynnością się spieszyć, bo pogoda w marcu i kwietniu lubi płatać figle. Z wizytą u wulkanizatora wstrzymajmy się do ustabilizowania pogody.

Nie można jednak przedobrzyć i zwlekać zbyt długo, bo przy wyraźnym ociepleniu na rozgrzanym asfalcie "zimówki" tracą swoje właściwości, a do tego ścierają się jak na tarce. Szkoda opon.

Zajrzyj pod autoGdy posiadacie dwa komplety kół, które wymieniacie we własnym zakresie, to warto raz na jakiś czas odwiedzić serwis wulkanizacyjny. Mało kto ma możliwość samodzielnie sprawdzić stan wyważenia kół. Dlatego osobom samodzielnie zakładającym koła w swoich samochodach zaleca się, aby co drugi sezon zlecały tę czynność wulkanizatorowi. To on fachowym okiem sprawdzi, czy z ciężarkami jest wszystko w porządku.

A gdy już będziecie wymieniać koła, koniecznie weźcie pod lupę elementy zawieszenia i układu hamulcowego. Krótkie oględziny powinny dać odpowiedź, w jakiej kondycji są klocki i tarcze, a także ogólny stan układu hamulcowego po zimie. Przyjrzyjcie się gumowym uszczelkom zacisków hamulcowych, gumowym osłonom przegubów napędowych i przegubów drążków kierowniczych. Jeśli sami nie jesteście w stanie ocenić stanu zużycia, odwiedźcie mechanika. Zapewne zrobi to za niewielką opłatą.

Zima to także niełatwy czas dla... wycieraczek. Bywa, że pióra wycieraczek wymagają wymiany. Przy okazji skontrolujcie także stan oświetlenia i płynów eksploatacyjnych.

MycieZima to okres, w którym samochód brudzi się zdecydowanie najbardziej w ciągu całego roku. Pierwszym etapem doprowadzenia naszego pojazdu do dawnej świetności jest jego umycie i konserwacja. Widzisz biały nalot na nadwoziu? To prawdopodobnie pozostałości po soli drogowej, czyli środka chemicznego wykorzystywanego do zabezpieczania dróg przed gołoledzią. To właśnie sól jest szczególnie niebezpieczna dla metalowych elementów auta, gdyż może doprowadzić do korozji.

Podczas mycia nie zapominajmy o podwoziu czy felgach, tam również zbiera się brud i szkodliwa chemia. Poświęćmy tej czynności dużo uwagi, gdyż w licznych zakamarkach, szczelinach i nadkolach wciąż mogą zalegać pozostałości zimy.

Zadbaj o wnętrzeKto nie lubi podróżować w czystej i pachnącej kabinie auta? Po zimie bywa z tym różnie. Dlatego wnętrze także warto odświeżyć przy użyciu dobrej jakości preparatów. Zadbajcie o czyste szyby, odkurzenie podłogi, odświeżenie kokpitu i wyczyszczenie/wypranie tapicerki.

Jeśli nie lubicie tego robić albo nie macie na to czasu, zawsze możecie usługę zlecić fachowcom. W Trójmieście nie brakuje samochodowych spa.

KlimatyzacjaPrzy okazji wiosennych porządków warto zadbać o klimatyzację. Osoby, które w okresie zimowym nie korzystały z klimatyzacji, może spotkać niemiła niespodzianka. Jeśli przy pierwszym uruchomieniu urządzenia poczujemy nieprzyjemny zapach, to znak, żeby udać się do serwisu, w którym odgrzybią i oczyszczą klimatyzację samochodu.mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni Otwarte w Citroen Zdunek

dni otwarte

1/8 mili - Street Meeting Race v1

29 zł
zlot, zawody / wyścigi

Street Meeting Show

39 zł
pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

Cullinan to luksusowy SUV marki:

 

Najczęściej czytane