- 1 Kobieta zginęła w wypadku na obwodnicy (520 opinii)
- 2 Przesadzanie drzew na Witominie (92 opinie)
- 3 57 mld zł z podatku od sprzedaży paliw (42 opinie)
- 4 Nowy Jeep Avenger już w Trójmieście (17 opinii)
- 5 Olej napędowy już tańszy od benzyny (102 opinie)
- 6 Odnów identyfikator, by parkować za darmo (137 opinii)
Za oknem coraz mocniej czuć nadchodzącą wiosnę. A to dobry czas na zaplanowanie wiosennych porządków w swoim samochodzie. Tak, żeby w te zdecydowanie przyjemniejsze miesiące wjechać stosownie przygotowanym autem. A po zimie jest co robić.
Tak naprawdę od tego, jak zadbamy o własny pojazd, zależy nie tylko samopoczucie podróżujących, ale także ich zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego zmiana opon i wysprzątanie wnętrza to trochę mało - warto zgłębić temat i zadbać o pozostałe elementy auta.
Pamiętajmy, że okres jesienno-zimowy to najbardziej wymagający czas dla pojazdu. Zalegające na jezdniach substancje chemiczne, piasek i śnieg, a do tego ujemne temperatury bardzo niekorzystnie wpływają na samochód. Dlatego istotne jest, abyśmy po zimie zadbali nie tylko o aspekty wizualne nadwozia, ale przede wszystkim o podwozie, któremu najbardziej dostaje się w kość.

Opony
Zacznijmy od ogumienia. Kilka dni temu opublikowaliśmy artykuł na temat wymiany opon. Wyraźnie zaznaczyliśmy, że nie warto z tą czynnością się spieszyć, bo pogoda w marcu i kwietniu lubi płatać figle. Z wizytą u wulkanizatora wstrzymajmy się do ustabilizowania pogody.
Nie można jednak przedobrzyć i zwlekać zbyt długo, bo przy wyraźnym ociepleniu na rozgrzanym asfalcie "zimówki" tracą swoje właściwości, a do tego ścierają się jak na tarce. Szkoda opon.
Zajrzyj pod auto
Gdy posiadacie dwa komplety kół, które wymieniacie we własnym zakresie, to warto raz na jakiś czas odwiedzić serwis wulkanizacyjny. Mało kto ma możliwość samodzielnie sprawdzić stan wyważenia kół. Dlatego osobom samodzielnie zakładającym koła w swoich samochodach zaleca się, aby co drugi sezon zlecały tę czynność wulkanizatorowi. To on fachowym okiem sprawdzi, czy z ciężarkami jest wszystko w porządku.
A gdy już będziecie wymieniać koła, koniecznie weźcie pod lupę elementy zawieszenia i układu hamulcowego. Krótkie oględziny powinny dać odpowiedź, w jakiej kondycji są klocki i tarcze, a także ogólny stan układu hamulcowego po zimie. Przyjrzyjcie się gumowym uszczelkom zacisków hamulcowych, gumowym osłonom przegubów napędowych i przegubów drążków kierowniczych. Jeśli sami nie jesteście w stanie ocenić stanu zużycia, odwiedźcie mechanika. Zapewne zrobi to za niewielką opłatą.
Zima to także niełatwy czas dla... wycieraczek. Bywa, że pióra wycieraczek wymagają wymiany. Przy okazji skontrolujcie także stan oświetlenia i płynów eksploatacyjnych.
Mycie
Zima to okres, w którym samochód brudzi się zdecydowanie najbardziej w ciągu całego roku. Pierwszym etapem doprowadzenia naszego pojazdu do dawnej świetności jest jego umycie i konserwacja. Widzisz biały nalot na nadwoziu? To prawdopodobnie pozostałości po soli drogowej, czyli środka chemicznego wykorzystywanego do zabezpieczania dróg przed gołoledzią. To właśnie sól jest szczególnie niebezpieczna dla metalowych elementów auta, gdyż może doprowadzić do korozji.
Podczas mycia nie zapominajmy o podwoziu czy felgach, tam również zbiera się brud i szkodliwa chemia. Poświęćmy tej czynności dużo uwagi, gdyż w licznych zakamarkach, szczelinach i nadkolach wciąż mogą zalegać pozostałości zimy.
Zadbaj o wnętrze
Kto nie lubi podróżować w czystej i pachnącej kabinie auta? Po zimie bywa z tym różnie. Dlatego wnętrze także warto odświeżyć przy użyciu dobrej jakości preparatów. Zadbajcie o czyste szyby, odkurzenie podłogi, odświeżenie kokpitu i wyczyszczenie/wypranie tapicerki.
Jeśli nie lubicie tego robić albo nie macie na to czasu, zawsze możecie usługę zlecić fachowcom. W Trójmieście nie brakuje samochodowych spa.
Klimatyzacja
Przy okazji wiosennych porządków warto zadbać o klimatyzację. Osoby, które w okresie zimowym nie korzystały z klimatyzacji, może spotkać niemiła niespodzianka. Jeśli przy pierwszym uruchomieniu urządzenia poczujemy nieprzyjemny zapach, to znak, żeby udać się do serwisu, w którym odgrzybią i oczyszczą klimatyzację samochodu.
Opinie wybrane
-
2023-03-18 10:09
Dokładne mycie podwozia (1)
Najważniejsza sprawa poza wymianą opon o ile nie jeździcie na wielosezonowych - to umycie podwozia po zimie!. Na elementach podwozia jest większe zasolenie niż ma woda w Morzu Czerwonym. Jeżeli to zostawicie samopas, to chlorki i woda po każdym deszczu przy udziale tlenu z powietrza będą tworzyły ogniwo korozyjne na elementach stalowych, tam gdzie
Najważniejsza sprawa poza wymianą opon o ile nie jeździcie na wielosezonowych - to umycie podwozia po zimie!. Na elementach podwozia jest większe zasolenie niż ma woda w Morzu Czerwonym. Jeżeli to zostawicie samopas, to chlorki i woda po każdym deszczu przy udziale tlenu z powietrza będą tworzyły ogniwo korozyjne na elementach stalowych, tam gdzie nie ma konserwacji i powłoki ochronnej.
Problem polega na tym że takich miejsc do mycia podwozi jest niewiele.
Dajcie znac gdzie jeździcie na takie mycie, bo sam szukam.- 0 0
-
2023-03-19 09:27
Jazda w deszczu lepiej umyje podwozie niż automatyczna myjka niż fachowiec z karcherem. Samemu i tak się nie dostanie w miejsca gdzie sól weszła przy normalnej jeździe.
- 1 0
-
2023-03-17 08:32
Najpierw niech zrobią porządek na ulicach po zimie...
bo po co myć podwozia jak zalegająca sól + piasek podczas wiosennych opadów będą tworzyć błoto solne
- 21 0
-
2023-03-16 18:58
Na pewno warto wymienić reklamę na ramce rablicy rejestracyjnej na jakiś bardziej prestiżowy Bauhaus albo inny Automarkt (2)
bo daća zenek, to obciach na mieście
- 14 6
-
2023-03-17 08:26
a ramka z napisem Jestem z Gdańska nie będzie obciachem
- 5 1
-
2023-03-18 00:46
Preferuję
Tylko Toyota Carter...
- 1 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.