• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiosenne porządki w aucie. O co warto zadbać po zimie?

Dawid Menard
23 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Po zimie warto skrupulatnie umyć nadwozie i przepłukać podwozie auta. Po zimie warto skrupulatnie umyć nadwozie i przepłukać podwozie auta.

Zdaje się, że zima już na dobre ustąpiła miejsca wiośnie. Temperatura rośnie, a dni robią się dłuższe. Pogoda coraz bardziej zachęca, by wsiąść w samochód i wybrać się w długą podróż. Warto jednak sumiennie przygotować auto po zimie. W jaki sposób to zrobić?Porządki w aucie:

Za nami pierwszy dzień wiosny. Wraz z odradzającą się naturą oddajemy się porządkom i sprzątaniu. Nie zapominajmy w tym czasie o naszych pojazdach, one również wymagają wiosennej pielęgnacji. Od tego, jak zadbamy o samochód po zimie, zależy nasze zdrowie oraz bezpieczeństwo. Dlatego istotne jest, by go umyć oraz sprawdzić stan techniczny jego poszczególnych elementów.

Niech twoja maszyna znów zabłyśnie na drogachZima to okres, w którym samochód brudzi się zdecydowanie najbardziej w ciągu całego roku. Pierwszym etapem doprowadzenia naszego pojazdu do dawnej świetności jest jego umycie i konserwacja. Widzisz biały nalot na nadwoziu? To pozostałości po soli drogowej, czyli środka chemicznego wykorzystywanego do zabezpieczania dróg przed gołoledzią. To właśnie ona jest szczególnie niebezpieczna dla metalowych elementów auta, gdyż może doprowadzić do korozji. Podczas mycia nie zapominajmy o podwoziu czy felgach, tam również zbiera się brud i szkodliwa chemia.

Z pomocą przychodzą tu specjalne środki pielęgnacyjne do mycia felg oraz znajdujących się w ich bliskim sąsiedztwie hamulców. Po usunięciu nieczystości może się okazać, że coś jest złamane, urwane lub pokryte rdzą. Wszelkie ubytki powinniśmy usunąć, a lakier zabezpieczyć woskiem. To sprawi, że efekt naszej pracy utrzyma się dłużej, a nasz "krążownik szos" znów będzie błyszczał niczym po wyjeździe z salonu.

Studia detailingowe w Trójmieście


Brud zalegający po zimie to przede wszystkim pozostałości po soli chemicznej. Brud zalegający po zimie to przede wszystkim pozostałości po soli chemicznej.

Liczy się również wnętrzeGdy powłoka naszego samochodu będzie już czysta, warto skupić się na jego wewnętrznej stronie. Jest to szczególnie ważne teraz, w dobie pandemii COVID-19.

- Minimum to porządne sprzątanie wnętrza. I nie chodzi tylko o odkurzenie czy umycie szyb, a o skrupulatne sprzątanie przy użyciu odpowiednich maszyn i chemii. Gruntowne czyszczenie, pranie tapicerki oraz dezynfekcję wnętrza najlepiej zlecić specjalistom. Nie wszystko będziemy w stanie zrobić w przydomowym garażu czy myjni samoobsługowej. Podczas prania ekstrakcyjnego wykorzystujemy agregat parowy. Wysoka temperatura rzeczywiście zabija większość drobnoustrojów, natomiast niezbędne jest efektywne wyciągnięcie brudu z tapicerki. Dlatego też samo pranie parowe nie jest kompletnym procesem, a dochodzi tu zasysanie nieczystości oraz użycie suszarki. Niedosuszone wnętrze samochodu może prowadzić do powstawania brzydkich zapachów, a nawet pleśni i grzybów. Jeśli chodzi o zwalczanie drobnoustrojów i nieprzyjemnych zapachów oraz dezynfekcję wnętrza, kompletna usługa prania kończy się procesem ozonowania. Ceny uzależnione są od wielu czynników. Począwszy od wielkości, segmentu auta, poprzez stopień zabrudzenia, a przede wszystkim zleconego zakresu usługi. Orientacyjnie doprowadzenie samochodu "do porządku" po zimie i przygotowanie kompleksowo do sezonu wiosennego to koszt w granicach od 300 do 600 zł - wyjaśnia Piotr Łukiewski, właściciel firm Myjnia LuxCar-Pro Kosmetyka Samochodowa.
Zabiegi te sprawią, że nasze auto nie tylko będzie dobrze wyglądało, ale będziemy się w nim czuli po prostu bardziej komfortowo. Lepsze samopoczucie zauważą zwłaszcza alergicy i dzieci. Po wyczyszczeniu tapicerki, deski rozdzielczej, odkurzeniu foteli, dywaników, podłogi oraz przeprowadzeniu ozonowania warto wymieć filtr kabinowy oraz uzupełnić klimatyzację.

Pranie tapicerek w Trójmieście


Warto również zadbać o wnętrze pojazdu. Warto również zadbać o wnętrze pojazdu.

Wiosenny przegląd technicznyPodczas gdy zastąpienie starego filtra kabinowego nowym najczęściej jesteśmy w stanie wykonać sami, to już wymianą filtrów powietrza, paliwa i oleju powinien zająć się mechanik. Wiosna to najlepszy czas na przegląd techniczny naszego samochodu. Sprawdźmy przede wszystkim stan układu hamowania. Możliwe, że już czas wymienić klocki i tarcze hamulcowe. Zimą szczególnie eksploatowane są też układ kierowniczy i amortyzatory, które dbają o stały kontakt opony z nawierzchnią, przyjmując na siebie siłę wszelkich uderzeń, wstrząsów i przeciążeń. Diagnostykę samochodu możemy też wykonać poprzez podłączenie go do komputera.

- Dobrze jest również sprawdzić układy elektryczne i elektroniczne. W tym celu podłączamy samochód do komputera i diagnozujemy wszystkie dostępne sterowniki. Taki zabieg ma na celu szybkie wykrycie błędów i usterek. W ten sposób możemy zaoszczędzić dużo pieniędzy, wykrywając problemy we wczesnym stadium. Koszt takiej usługi to 50-150 zł w zależności od marki samochodu. Należy również sprawdzić kondycję akumulatora, który w czasie mrozów pracuje w bardzo trudnych warunkach. Koszt takiego sprawdzenia odpowiednim testerem to 20-40 zł. Z rzeczy związanych z elektryką należy sprawdzić również sprawność systemów zabezpieczających, ponieważ warunki zimowe potrafią przyczynić się do uszkodzenia elementów związanych z tymi systemami. Można to zrobić we własnym zakresie - wylicza Krzysztof Kleszyk z firmy Autoschemat zajmującej się elektryką i elektroniką samochodową.

Warsztaty samochodowe w okolicy


Uzupełnienie i wymiana płynów oraz opon na letniePłyny pełnią ważną funkcję w działaniu naszego samochodu, a ich niedobór czy zużycie mogą np. doprowadzić do uszkodzenia silnika. Zacznijmy od sprawdzenia stanu i poziomu oleju silnikowego. W razie konieczności uzupełnijmy braki lub wymieńmy go na nowy. Następnie przyjrzyjmy się pojemnikowi z płynem do chłodnicy. Warto także skorzystać z letniego płynu do spryskiwaczy. Możemy go bez obawy dolać do płynu zimowego, który pozostał w zbiorniku. Pamiętajmy także o tym, by co dwa lata wymieniać płyn hamulcowy.

Kolejna czynność to wymiana opon z zimowych na letnie. Na razie nie ma pośpiechu, bo temperatury nie zachęcają. Przyjmuje się, że opony należy wymienić na letnie, gdy średniodobowa temperatura jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Dlatego wymiana może nastąpić czasami w marcu, a czasami w połowie kwietnia. W naszym klimacie nie należy się z tym przesadnie śpieszyć, ale też nie opóźniajmy terminu wymiany opon. W wyższych temperaturach nagrzane opony zimowe są zbyt miękkie i w skrajnych przypadkach jazda może okazać się niebezpieczna. Zanim jednak wymienimy opony, sprawdźmy ich stan techniczny i głębokość bieżnika. To bardzo ważne, gdyż ma istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Prawnie dopuszcza się jazdę na oponach, w których głębokość bieżnika jest większa niż 1,6 mm. Tyle prawo. W praktyce zaleca się wymieniać opony na nowe, gdy głębokość bieżnika będzie mniejsza niż 3 mm dla opon letnich i 4 mm dla zimowych. Jazda na oponach poniżej tych wartości może skończyć się w rowie - ostrzega Marek Fiertek, dyrektor sprzedaży usług w Euro-Car w Gdyni.


Także gumowe elementy samochodu z czasem ulegają zużyciu. Uszczelki, przewody i paski zakonserwujemy wazeliną techniczną. Na koniec warto zwrócić uwagę na stan wycieraczek, które powinniśmy wymieniać dwa razy w roku. Po okresie zimowym są one już wyeksploatowane, gdyż używamy ich do usuwania śniegu z szyb. Tak przygotowanym samochodem możemy ruszać bezpiecznie w długie, wiosenne podróże.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (49)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Event w Audi City Gdańsk

warsztaty, dni otwarte

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

Wystawa amerykańskich aut zabytkowych "Made in USA 2"

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

4MOTION to napęd na wszystkie koła stosowany przez którego producenta?

 

Najczęściej czytane