Wiadomości

Wydłużony czas oczekiwania na egzamin na prawo jazdy

Czas oczekiwania na egzamin teoretyczny pozostał bez zmian. Dłużej za to trzeba czekać na swoją kolej w przypadku egzaminu praktycznego.
Czas oczekiwania na egzamin teoretyczny pozostał bez zmian. Dłużej za to trzeba czekać na swoją kolej w przypadku egzaminu praktycznego. fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego wznowił egzaminowanie w drugiej połowie maja. Niestety dwumiesięczna przerwa w egzaminowaniu i nowelizacja przepisów sprawiły, że dziś na swoją kolej trzeba poczekać dłużej niż przed wybuchem pandemii. Oczekiwanie na egzamin praktyczny trwa około miesiąca.Oczekiwanie na egzamin praktyczny trwa miesiącPrzypomnijmy, że przez dwa miesiące, od 13 marca do 18 maja, w Trójmieście nie przeprowadzono żadnego egzaminu na prawo jazdy. To oczywiście pokłosie pandemii koronawirusa, która uniemożliwiła egzaminowanie. Po powrocie do normalnego funkcjonowania Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego zalała fala osób chętnych do przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy. To kandydaci, których egzamin został odwołany przez pandemię, oraz osoby, które właśnie skończyły kurs.

- Obecnie na egzamin teoretyczny kandydaci na kierowców muszą czekać w granicach tygodnia, natomiast na egzamin praktyczny czas oczekiwania sięga około miesiąca. Można powiedzieć, że zainteresowanie egzaminami po pandemii jest takie samo jak przed jej wybuchem. Problem polega na tym, że kumulują się zgłoszenia - zarówno osób, którym odwołano egzamin, jak i kandydatów, którzy skończyli swój kurs. Dlatego też czas oczekiwania na egzamin jest dłuższy niż wcześniej - wyjaśnia Roman Nowak, dyrektor PORD.
Przed wybuchem pandemii kandydaci na kierowców na egzamin teoretyczny czekali tydzień, natomiast na praktyczny do dwóch tygodni.

Od początku roku jeden egzaminator może przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych dziennie. To również ma wpływ na wydłużony czas oczekiwania na egzamin.
Od początku roku jeden egzaminator może przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych dziennie. To również ma wpływ na wydłużony czas oczekiwania na egzamin. fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Dłuższy czas oczekiwania to pokłosie pandemii i nowelizacji przepisówWiele wskazuje na fakt, że nawet jeśli pandemia nie wybuchła, oczekiwanie na termin egzaminu praktycznego trwałoby dłużej niż dotychczas. Wszystko przez zmianę przepisów.

- Stwierdzić można, że sytuacja z egzaminami teoretycznymi jest w normie, o ile normą nazywamy stan sprzed pandemii. W przypadku egzaminów praktycznych wprowadzona od nowego roku nowelizacja przepisów - mam tu na myśli ograniczenie liczby osób egzaminowanych na dobę przez jednego egzaminatora - wiązała się z pewnością, że terminy się wydłużą. Stan sprzed roku natomiast będzie niemożliwy do osiągnięcia. Ale cały czas mówimy o czasie oczekiwania na egzamin od momentu zapisu, czyli wyznaczenia terminu. Nowelizacja przepisów spowodowała natomiast znaczne skrócenie czasu oczekiwania od momentu wejścia do ośrodka, czyli od zaplanowanej godziny. Dziś znaczna większość egzaminów rozpoczyna się punktualnie. Odnotowujemy sporadyczne opóźnienia, do 15 minut. PORD stara się stawić czoło tym ograniczeniom i w miarę możliwości zniwelować te niekorzystne aspekty. Stąd też decyzja o zatrudnieniu dwóch dodatkowych egzaminatorów - dodaje.
Od początku tego roku, zgodnie z nowelizacją przepisów, jeden egzaminator może przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych dziennie.

- Z jednej strony osiem osób dziennie na jednego egzaminatora, z drugiej wstrzymanie egzaminów na dwa miesiące - te dwa aspekty wyraźnie wpłynęły na dłuższy czas oczekiwania na egzamin praktyczny. A dodatkowo po wznowieniu procesu egzaminowania doszły nam jeszcze obostrzenia sanitarno-epidemiczne, m.in. zachowanie 1,5 metra odległości pomiędzy stanowiskami pracy, co skutecznie ogranicza liczbę egzaminatorów pracujących na zmianie - mówi Nowak.
PORD w okresie wakacyjnym pracuje na pełnych obrotach - dzień w dzień, od poniedziałku do piątku po 16 godzin, a w sytuacjach wyjątkowych - również w wybrane niedziele.

Opinie (53) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Do którego koncernu należy marka Lexus?