• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

XXII mistrzostwa świata w arm-wrestlingu.

4 grudnia 2001 (artykuł sprzed 20 lat) 
Opinie (1)
520 zawodników z 30 państw rozpocznie dzisiaj o godzinie 10.00 w hali Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rywalizację o tytuły w XXII mistrzostwach świata w armwrestlingu. Do rozdania jest aż 250 medali. Siłowanie odbywać się będzie na prawą i lewą rękę oddzielnie dla kobiet i mężczyn w pięciu kategoriach wiekowych oraz w kilkunastu grupach wagowych. Dla 33-osobowej reprezentacji Polski, która debiutuje w tej rangi imprezie, sukcesem będzie jedno miejsce na podium.

Powierzenie Polsce organizacji mistrzostw to wielki sukces organizacyjny Złotego Tura Gdynia, który stoi za tym przedsięwzięciem. Światowa Federacja Arm- wrestlingu zrzesza bowiem aż siedemdziesięciu członków. Te zawody to swego rodzaju nagroda za ubiegłoroczne mistrzostwa Europy. Wybawiliśmy wówczas federację z kłopotu, gdyż przeprowadziliśmy zawody, choć na ich organizację mieliśmy tylko miesiąc czasu. W naszym kraju ta dyscyplina jest dopiero w powijakach. Aby poszerzyć krąg zawodników, organizujemy mistrzostwa szkół gdyńskich. W najbliższym czasie zamierzamy zarejestrować Polską Federację Arm-wrestlingu - podkreśla Igor Mazurenko, prezes Złotego Tura. Każda z federacji mogła wystawić maksymalnie 120 zawodników. Ten limit całkowicie wykorzystali tylko Rosjanie. O połowę mniejsze ekipy zapowiadają Amerykanie i Szwedzi. Te państwa powinny też wywieźć z Gdyni najwięcej trofeów. Warto zwrócić uwagę na tej klasy zawodników jak Cwetan Gaszewski (Bułgaria) i Dave Devoto (USA). Polska stawia na 33 siłaczy.Aby osiągnąć wysoki poziom w juniorach, trzeba trenować przez dwa lata. W starszych grupach wiekowych poprzeczka jest jeszcze wyżej zawieszona. Dlatego nie mogliśmy sobie pozwolić na dopuszczenie do startu, każdego chętnego. Eliminacje były dwustopniowe. Najpierw trzeba było zająć jedno z dwóch pierwszych miejsc na mistrzostwach Polski, a później przejść pozytywnie przez komisję weryfikacyjną. W ten sposób zostało nam 32 zawodników i 1 zawodniczka, Monika Duma - dodaje Mazurenko, który choć nie ma polskiego obywatelstwa, będzie startował w Gdyni w biało-czerwonych barwach. Przeprowadzone zostaną oddzielnie dla juniorów (do lat 18), seniorów, mastersów (powyżej 40 lat) i grand mastersów (powyżej 50) oraz dla niepełnosprawnych. Największymi polskimi nadziejami, jeśli nie na medale, to na miejsca w czołowej szóstce, są: Janusz Kopeć, Dariusz Gabrynowicz, Konrad Krawczuk i Andrzej Głąbała.

W środę, czwartek i piątek o godzinie 10.00 rozpoczynać się będą walki eliminacyjne. Finały codziennie od 18.00. Wstęp do hali GOSiR wolny.

Jacek Główczyński
Głos Wybrzeża

Opinie (1)

 • Grota trzymaj się

  Grocio tu gruby
  nie daj się hamie
  cała dzielnia jest za tobą i cała polska patrzy na ciebie !!!!
  bez złota niepokazuj się hamie bo ci ręke złamie

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

25. Grand Prix Sopot - Gdynia

zawody / wyścigi

OVERGROUND - JDM spot

zlot

Street Meeting Poland 2022

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Czym jest AMG Brand Center Gdańsk?