• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Za te wykroczenia w kilka sekund stracisz prawo jazdy

mJ
18 lutego 2023, godz. 06:00 
Opinie (138)
Po zaostrzeniu kar dla kierowców stracić prawo jazdy można bardzo szybko. Po zaostrzeniu kar dla kierowców stracić prawo jazdy można bardzo szybko.

Po 17 września 2022 r. stracić prawo jazdy można zdecydowanie szybciej niż przed wejściem w życie zaostrzonych kar. W kilka sekund można uzbierać ponad 24 punkty karne i pożegnać się z uprawnieniami.Najwięcej punktów karnych uzbieranych przez ciebie w ciągu roku:

Poniżej prezentujemy wam trzy zestawy łączonych wykroczeń, za które możecie bardzo szybko stracić prawo jazdy.

1. Wyprzedzanie na pasach i rozmowa przez telefonZaczynamy od sytuacji, w której kierowca wyprzedza inny pojazd na przejściu dla pieszych bądź bezpośrednio przed nim. Za to wykroczenie "zarobi" aż 15 punktów karnych. Co gorsza, podczas wyprzedzania kierujący miał przy uchu telefon komórkowy. Za drugie przewinienie zainkasował 12 punktów karnych.

Łączna suma za te dwa wykroczenia to aż 27 punktów. Kierowca w tym momencie traci uprawnienia do prowadzenia pojazdu. To jednak nie koniec kłopotów, bo za przewinienia będzie trzeba zapłacić mandat w kwocie 2 tys. zł (1,5 tys. zł za wyprzedzanie i 500 zł za korzystanie z telefonu).

12 punktów karnych za rozmowę przez telefon w czasie jazdy. Dużo czy mało? 12 punktów karnych za rozmowę przez telefon w czasie jazdy. Dużo czy mało?

2. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, prędkość i brak pasówDruga kombinacja składa się z trzech wykroczeń. 15 punktów karnych kierowca otrzyma za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub osobie, która na to przejście dopiero wchodzi. Kierujący z gapiostwa albo głupoty nie zapiął pasów bezpieczeństwa, za co otrzyma kolejnych 5 punktów karnych. Na domiar złego jechał o 21 km/h szybciej niż dopuszczalna w tym miejscu prędkość. Za przekroczenie prędkości zgarnie 5 punktów karnych.

Suma trzech wykroczeń to 25 punktów karnych. Natomiast kara finansowa w tej sytuacji wyniesie 1,9 tys. zł (1,5 tys. zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, 100 zł za brak pasów i 300 zł za prędkość).

Bądź czujny przed przejściem. Pierwszeństwo nie gwarantuje bezpieczeństwa Bądź czujny przed przejściem. Pierwszeństwo nie gwarantuje bezpieczeństwa

3. Wyprzedzanie, prędkość i brak światełPora na trzeci zestaw wykroczeń. Zaczynamy od wyprzedzania innego pojazdu niestosując się do znaku B-25 "zakaz wyprzedzania". Za to przewinienie, czyli wyprzedzenie w niedozwolonym miejscu innego pojazdu silnikowego, na konto kierowcy trafia 15 punktów karnych. Jeśli do tego dorzucimy fakt, że podczas wyprzedzania dozwolona prędkość została przekroczona o 31 km/h (9 pkt karnych) - to z tych dwóch wykroczeń robią nam się 24 punkty karne. Trzecim wykroczeniem jest np. brak świateł od świtu do zmierzchu (2 pkt karne).

Punkty karne 2023. Jak sprawdzić punkty karne?Za te wykroczenia kierujący uzbierał 26 punktów karnych i 1,9 tys. zł mandatu (1 tys. zł za zakaz wyprzedzania, 800 zł za nadmierną prędkość i 100 zł za brak świateł).

AKTUALNE CENY PALIW W TRÓJMIEŚCIE

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (138)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Street Meeting Show 2024

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

ODTJ Autodrom Pomorze zlokalizowany jest w:

 

Najczęściej czytane