Wiadomości

Zimowe akcesoria w aucie. Co warto wozić w bagażniku?

Zima, mróz i... poranne skrobanie szyb
Zima, mróz i... poranne skrobanie szyb fot. sonsam / 123rf.com

Lista przydatnych akcesoriów, które zimową porą mogą ułatwić życie kierowcy, jest bardzo długa. Podpowiadamy, w jakie przedmioty warto doposażyć bagażnik auta.Czy wozisz w aucie linkę holowniczą?

tak, już kilkukrotnie się przydała 28%
tak, ale jeszcze nie miałe(a)m okazji z niej korzystać 24%
nie, ale zamierzam kupić 13%
nie, w razie potrzeby będę liczył(a) na życzliwość kierowców 35%
zakończona Łącznie głosów: 307
Kilka dni temu zasugerowaliśmy trójmiejskim kierowcom, że to dobry czas na stosowne przygotowanie samochodu do zimy. Zimy? Jakiej zimy - zapytacie. Rzeczywiście, można odnieść wrażenie, że z roku na rok okres zimowy jest jakby... krótszy i bardziej łaskawy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zimę lekceważyć, bo ta może zaatakować w najmniej odpowiednim momencie, szargając przy tym sporo nerwów.

Mroźne poranki to istna zmora dla osób parkujących swoje auta "pod chmurką". Poniżej wybraliśmy kilka - naszym zdaniem - najbardziej przydatnych akcesoriów, które ułatwią przetrwanie zimy.

Skrobaczka i szczotka


Cena: 15-60 zł

Kawałek plastiku służący do skrobania szyb to obowiązkowa pozycja w zimowym ekwipunku pojazdu. Podobnie zresztą jak miękka szczotka do odśnieżania. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest szczotka zintegrowana ze skrobaczką na długim trzonku, dzięki któremu z łatwością usuniecie zalegający na dachu auta śnieg. To szczególnie przydatny przedmiot w przypadku wysokich SUV-ów. Przypominamy, że za nieodśnieżony pojazd policjanci mogą wlepić mandat. Skrobaczko-szczotkę można nabyć na większości stacji paliw już za kilkanaście złotych. Alternatywą dla samej skrobaczki jest odmrażacz do szyb w atomizerze. Za 700 ml takiego preparatu zapłacicie od 5 do 15 zł.

Kable rozruchowe


Cena: 20-200 zł

Zimową porą akumulator dostaje mocno w kość. Jeszcze przed nadejściem ujemnych temperatur zalecamy skontrolowanie stanu baterii. Bez względu jednak na poziom naładowania warto wozić w bagażniku kable rozruchowe. Odradzamy jednak kupowanie tanich kabli w marketach, bo zazwyczaj są to słabej jakości produkty. A jeśli już inwestujecie w kable - to kupujcie te z natężeniem prądu wynoszącym w granicach 600-800 amperów.

Zimowy płyn do spryskiwaczy


Cena: 10-50 zł

Osoby, którym zdarzyło się wjechać w okres zimowy z... letnim płynem do szyb w zbiorniku do spryskiwaczy, wiedzą, z czym to się wiąże. Z jazdą bez spryskiwaczy. I tak aż do momentu odwilży i dodatnich temperatur. Prowadzenie auta w okresie zimowym bez możliwości wyczyszczenia ciągle brudzących się szyb bywa niebezpieczne. Płyn letni nie jest przystosowany do mrozu i w niskich temperaturach po prostu zamarza. Warto z wyprzedzeniem uzupełnić zbiornik do spryskiwaczy zimowym płynem. Unikniecie niemiłych niespodzianek.

Saperka


Cena: 10-70 zł

Oblodzona i ośnieżona droga, chwila nieuwagi kierującego i nieszczęście gotowe. Auto ląduje na poboczu, w zaspie śniegu. Taki scenariusz może zakończyć się happy endem, bez konieczności wzywania pomocy drogowej. Czasami wystarczy niepozorny przedmiot w postaci saperki. Niewielka łopata daje nadzieję, że po usunięciu nadmiaru śniegu spod kół uda się samodzielnie wyjechać ze śnieżnej hałdy.

Linka holownicza


Cena: 10-80 zł

Jeśli saperka okaże się nieskuteczna, pozostaje wariant B w postaci linki holowniczej i pomocy życzliwych kierowców.

Łańcuchy/opaski śniegowe


Cena: 25-250 zł

W Trójmieście raczej na pewno się nie przydadzą, no chyba że utkniecie gdzieś na kaszubskich bezdrożach. Jeśli jednak planujecie wyjazd w góry - to już obowiązkowo doposażcie bagażnik w łańcuchy śniegowe. Jeśli nigdy nie zakładaliście łańcuchów na koła, warto zasięgnąć rady od jakiegoś fachowca albo bardzo uważnie przeczytać instrukcję obsługi. Tańszą alternatywą dla łańcuchów są opaski antypoślizgowe. Nie wiemy jednak, czy są tak skuteczne jak łańcuchy.

InneLista przedmiotów, które mogą przydać się kierowcom w okresie zimowym, jest oczywiście zdecydowanie dłuższa. Wśród akcesoriów, których zakup warto wziąć pod uwagę - w szczególności w przypadku starszych aut - są: odmrażacz do zamków (to akurat przedmiot, którego wożenie w bagażniku mija się z celem), sztyft do uszczelek, latarka, gumowe dywaniki z wysokim rantem, kamizelka odblaskowa, gąbka pokryta irchą oraz gumowe dywaniki.

Opinie (35) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Drywa to trójmiejski przedstawiciel marki: