Wiadomości

stat

Zmiany w ruchu na Grabówku będą wprowadzane etapami

Jednokierunkowy ruch na ul. Kapitańskiej w Gdyni powinien poprawić przejezdność.
Jednokierunkowy ruch na ul. Kapitańskiej w Gdyni powinien poprawić przejezdność. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Ruch jednokierunkowy na ul. Kapitańskiej zobacz na mapie Gdyni - od pl. Neptuna zobacz na mapie Gdyni do ul. Grabowo zobacz na mapie Gdyni w stronę Chyloni to jedyna zmiana w ruchu, jaka ma zostać zastosowana w najbliższych tygodniach na drogach na Grabówku. Jest efektem prowadzonych w listopadzie i grudniu konsultacji społecznych. Kolejne zmiany będą możliwe po analizach urzędników.Czy wprowadzanie zmian w ruchu etapami to dobry pomysł?

tak, lepiej nie robić od razu rewolucji

37%

to zależy od specyfiki miejsca

26%

nie, radykalne ruchy są lepsze, w końcu kierowcy i tak się przyzwyczajają

37%
O dyskusji dotyczącej zmian w ruchu w rejonie informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku.

Czytaj więcej: Zmiany w ruchu na Grabówku - dyskusja

Ulice na Grabówku zastawione samochodamiMieszkańcy i radni Grabówka z powodu coraz większej liczby parkujących samochodów, postulowali usprawnienie ruchu w rejonie ul. Beniowskiego i Kapitańskiej w postaci wprowadzenia ruchu jednokierunkowego. Pierwsze podejście do zmian było w lutym. Siła przekonywania radnych dzielnicy była jednak zbyt mała i temat został odłożony na kolejne miesiące. Powrócono do nich w listopadzie. Miasto zaangażowało do przeprowadzenia konsultacji Laboratorium Innowacji Społecznych, które współpracowało z Zarządem Dróg i Zieleni.

Pod ocenę poddano pięć wariantów organizacji ruchu. Jeden z nich zakładał pozostawienie tak jak dotychczas - ruchu dwukierunkowego, pozostałe wprowadzenie ruchu jednokierunkowego (na różnych odcinkach i w różnych kierunkach).

W spotkaniach uczestniczyło 80 osób. Do urzędników trafiło 345 formularzy z uwagami. Składali je przede wszystkim mieszkańcy ulic: Kapitańskiej, Beniowskiego, Demela i Denhoffa.

Zmiany w ruchu na Grabówku: mieszkańcy podzieleni- Najmniejszą potrzebę zmian widziały osoby z ul. Beniowskiego - ok. 62 proc., a największą zamieszkali przy Kapitańskiej - ok. 76 proc. Najwięcej zwolenników zmian było wśród mieszkających poza rejonem objętym konsultacjami - tłumaczy Joanna Jaczewska, koordynatorka konsultacji społecznych na Grabówku.
Urzędnicy dodają, że żaden z proponowanych wariantów nie uzyskał przewagi zwolenników. Zdecydowano o realizacji postulatu pierwszego, który miał tyle samo zwolenników, co przeciwników. Zmiany będą wprowadzane etapami.

Ulica Kapitańska zobacz na mapie Gdyni jednokierunkowa, Beniowskiego zobacz na mapie Gdyni bez zmianNajpierw jednokierunkowa będzie ul. Kapitańska na odcinku od pl. Neptuna do ul. Grabowo w stronę Chyloni. Władze miasta zapewniają, że stanie się to najszybciej jak to możliwe. Pojawią się znaki pionowe, poziome, a ulica zostanie objęta strefą Tempo 30. Z czasem zamontowane zostaną także elementy spowalniające ruch, jak progi i wyniesione przejścia.

Zmiany w organizacji ruchu na Grabówku zostaną wprowadzone najszybciej jak to możliwe.
Zmiany w organizacji ruchu na Grabówku zostaną wprowadzone najszybciej jak to możliwe. graf. Trojmiasto.pl
Dlaczego nie zdecydowano się na radykalne zmiany od razu? Urzędnicy tłumaczą, że zmiany spowodowałyby problemy z kursowaniem autobusu 102, do którego byłby utrudniony dostęp.

- Po wdrożeniu nowej organizacji ruchu sytuacja będzie monitorowana. Jeśli obserwacje wskażą konieczność dalszych działań, zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ul. Beniowskiego od ul. Grabowo do pl. Neptuna - mówi Roman Witowski, dyrektor ZDiZ w Gdyni.
W planach jest przebudowa pl. Neptuna, ale to wymaga najpierw projektu inwestycji, a później realizacji. Ta mogłaby się rozpocząć najwcześniej w 2019 roku.

Parkowanie na Grabówku dalej z trudnościamiWiadomo, że niewiele zmieni się, jeśli chodzi o miejsca parkingowe. Co prawda planowany jest ich przegląd, ale mieszkańcy nie powinni się spodziewać w najbliższym czasie dodatkowych ułatwień w tym zakresie, bo brakuje miejsca, gdzie parking mógłby powstać.

Nadzieją na zmiany jest planowana rozbudowa kampusu Akademii Morskiej, w ramach której pod ziemią mają powstać miejsca postojowe.

Czytaj: Przebudowa kampusu Akademii Morskiej w Gdyni

Tyle że stanie się to za kilka lat, a jak mówią urzędnicy - przedstawiciele uczelni nie odnieśli się do propozycji zmian w ruchu.

- Mieszkańcy wskazywali różne powody, przez które trudno zaparkować: rodziców podwożących dzieci, kierowców trzymających auta na ulicach, zamiast na podwórkach, ale rzeczywiście także studentów Akademii Morskiej - wyjaśnia Borys Martela z Laboratorium Innowacji.

Śmiertelny wypadek na Komandorskiej i Mireckiego spowodował zmianyPrzypomnijmy, że to niejedyne zmiany w ruchu na Grabówku, które są wdrażane. We wrześniu w okolicy doszło do śmiertelnego wypadku. Na skrzyżowaniu ulic Komandorskiej i Mireckiego zobacz na mapie Gdyni, po zderzeniu dwóch samochodów, zginęły dwie osoby.

Czytaj więcej: Śmiertelny wypadek na Grabówku

Dopiero to zdarzenie uruchomiło działania urzędników. Zdecydowano o zamontowaniu znaku STOP i wymalowaniu linii. By realnie poprawić bezpieczeństwo, w planach jest wyniesienie skrzyżowania i montaż progów zwalniających.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (67)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia