• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Europejska jazda na podwójnym gazie

Michał Jelionek
25 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila.

Piłeś? Nie jedź! To dewiza stara jak świat i każdy rozsądny człowiek nie ma absolutnie żadnych wątpliwości co do jej słuszności. W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w innych europejskich krajach.



Czy dopuszczalna zawartość 0,2 promila alkoholu we krwi kierowcy w Polsce jest odpowiednia?

Wsiąść za kółko czy jeszcze poczekać? To frapujące pytanie wybrzmiewa w głowach wszystkich, którzy ubiegłego wieczoru wypili kilka drinków, a za moment planują zasiąść w fotelu kierowcy. Następnego dnia po zakrapianej imprezie czujemy, że nasza forma jest całkiem niezła - to jednak zdradliwe uczucie. Pamiętajmy, że nasz organizm - pomimo niezłego samopoczucia - w dalszym ciągu mógł nie zdążyć oczyścić się z alkoholu, a my najzwyczajniej nie jesteśmy w stanie efektywnie ocenić, czy jesteśmy już gotowi do jazdy. To niestety pokłosie upojnej imprezy. Nie warto ryzykować.

Trunek trunkowi nierówny. Podobnie jest z ustawodawcami w poszczególnych krajach, którzy ustalają różne granice dozwolonej zawartości procentów we krwi kierowcy. Dla jednych lampka wina oznacza wykroczenie, dla innych nawet kilka "strzelonych" piw nie stanowi zagrożenia na drodze. Przyjrzeliśmy się bliżej regulacjom obowiązującym w innych krajach.

Wielu kierowców żyje z przeświadczeniem, że dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Polsce wynosi 0,5 promila. Nie jest to prawdą. Według polskiego prawa, górną "procentową" granicą jest 0,2 promila (0,10 mg/dm3). Podobne zasady obowiązują w Szwecji i Norwegii. Dla porównania, na największym podwójnym gazie mogą jeździć zmotoryzowani w Wielkiej Brytanii, Luksemburgu i na Malcie - dopuszczalna ilość alkoholu w żyłach wynosi aż 0,8 promila. Większość europejskich krajów wyznaczyło dozwolony limit równy 0,5 promila (0,25 mg/dm3). Grupa najbardziej restrykcyjnych krajów nie zezwala na jazdę samochodem z jakimkolwiek stężeniem alkoholu w organizmie.

Mnóstwo wypadków drogowych z ofiarami powodują nietrzeźwi kierowcy. Mnóstwo wypadków drogowych z ofiarami powodują nietrzeźwi kierowcy.
W polskim prawie wyróżniamy dwa stany kierowców na podwójnym gazie. Jeżeli stężenie alkoholu w naszym organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila, wówczas znajdujemy się w stanie spożycia i jest to wykroczenie. Winnemu grozi kara grzywny do 5 tys. zł oraz utrata prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W przypadku gdy stężenie alkoholu przekroczy 0,5 promila - wówczas kierowca ma duży problem. Tego typu wybryk to przestępstwo, za które grozi surowa kara pozbawienia wolności do 2 lat oraz utrata licencji kierowcy do 10 lat, a w przypadku spowodowania wypadku z ofiarami nawet dożywotnio.

Ciekawe rozwiązanie zastosowano w niemieckim prawie. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Taki limit nie dotyczy jednak każdego kierowcy. Dla świeżo upieczonych zmotoryzowanych, przez pierwsze dwa lata ich przygody za kółkiem bądź do ukończenia 21. roku życia - granica wynosi 0,0. Ostre przepisy panują u naszych południowych sąsiadów. Dopuszczalna dawka alkoholu w Czechach i na Słowacji wynosi zero. Jeżeli funkcjonariusze policji wykryją u kierowcy procenty, grozi mu bardzo surowa kara pieniężna oraz utrata prawa jazdy do 2 lat.

Dla wielu zagraniczny wyjazd oznacza wakacje, a wakacje to z kolei relaks i alkohol. Przed wyprawą warto wziąć pod lupę przepisy obowiązujące w innych krajach, gdyż w bardzo łatwy i nieprzemyślany sposób można narobić sobie sporych kłopotów. Nie zapominajmy również o zdrowym rozsądku. Jeżeli czujemy, że nie jesteśmy gotowi na prowadzenie auta - nie róbmy tego. Nie starajmy się korzystać z kalkulatorów obliczających zawartość alkoholu w naszej krwi. Każdy organizm jest inny i w indywidualny sposób reaguje na alkohol. Na całe szczęście liczba pijanych kierowców na polskich drogach regularnie spada.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy w innych krajach:
0,0 promila - Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Czechy, Słowacja, Estonia, Rumunia, Ukraina, Węgry
0,2 - Polska, Szwecja, Norwegia
0,3 - Bośnia i Hercegowina
0,4 - Litwa
0,5 - Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Francja, Finlandia, Grecja, Irlandia, Islandia, Izrael, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Łotwa, Słowenia, Szwajcaria, Portugalia, Turcja, Włochy
0,8 - Wielka Brytania, Luksemburg, Malta

Opinie (30) 2 zablokowane

  • Redakcjo (2)

    Od wielu lat w Luksemburgu obowiązujący limit to 0,5 promila. Proszę zaktualizowac informacje.

    • 7 1

    • (1)

      polaczek raczej

      • 0 4

      • o co ci chodzi

        wskazalem, ze jest blad - latwo sprawdzic

        • 4 1

  • Zwiększenie czy zmniejszenie limitu nic nie da, ci co jeżdżą pijani nie zastanawiają się nad tym ile wydmucha, trochę tylko szkoda kierowców na kacu (oczywiście tych co naprawdę myśleli ze są trzeźwi a nie tych co skończyli 5h temu libacje i zdziwiony ze nie wytrzeźwiał , fajnym rozwiązaniem jest własny alkomat ale taki którego można być pewnym kosztuje sporo, pamiętajcie że w Gdańsku zawsze można iść na 3 maja za monarem i zapłacić chyba 14 zł, sprawdzamy się wtedy na atestowanym alkomacie. W większości komisariatów też mają alkomat i jak się jest miłym to pozwolą sprawdz.

    • 0 0

  • Ostrzezenie!!!

    Ja mialem 1 promil.Zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych na okres 12 miesiecy. 800zl kary +300zl na dzieci poszkodowane w wypadkach drogowych +150zl koszta sadowe+150zl badania psychologiczne+ 200zl badania lekarskie.Na prawde nie warto wsiadac po alkoholu !!!

    • 4 0

  • Dziwne (1)

    To Izrael jest juz w Europie?

    • 0 0

    • lsrael

      Ydki wszedzie chca sie wepchac

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

4MOTION to napęd na wszystkie koła stosowany przez którego producenta?

 

Najczęściej czytane