• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Twój samochód dał plamę? Posprzątaj po nim

Michał Jelionek
12 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Brudny problem - plamy po oleju na parkingach.

Widok miejsc z zalegającymi plamami po wyciekających olejach czy substancjach ropopochodnych to niestety problem powszechnie znany. Niezwykle trudno wskazać parking - czy to publiczny, czy prywatny - na którym szpetnych plam nie ma. Jak można rozwiązać ten problem? To bardzo proste: nabrudziliśmy - posprzątajmy. To nic trudnego.



Czy irytują cię plamy po olejach silnikowych pozostawione na parkingach, jezdniach czy chodnikach?

Nieestetyczne plamy na miejscach parkingowych i chodnikach są efektem wyciekających płynów z nieszczelnych układów wysłużonych aut. Problem w tym, że właściciele owych samochodów niewiele sobie robią z "brudnego kłopotu". A przecież przez takie niedbalstwo nasze ulice wyglądają tak, jak wyglądają.

Może warto wziąć przykład z właścicieli czworonogów wyprowadzanych na spacer? Niby nie muszą sprzątać po swoich pupilach, ale kultura osobista wymaga od nich pozostawianie trawnika w należytym porządku, bez psich odchodów. Podobnie powinno być z samochodami - jeśli nabrudzą, to ich właściciele powinni poczuć się w obowiązku posprzątania pozostawionych plam.

Oczywiście zakrawałoby to na absurd, gdyby każdy z nas, kierowców, każdorazowo po kilkunastominutowych zakupach w markecie sprawdzał na parkingu, czy przypadkiem jego samochód nie dał plamy.

Z całą pewnością taki widok nie jest wizytówką naszych ulic. Z całą pewnością taki widok nie jest wizytówką naszych ulic.
Problem dotyczy raczej właścicieli samochodów, którzy świadomie poruszają się zdezelowanymi autami w kiepskim stanie technicznym. Nawet nie próbują wyeliminować problemu. Co gorsza, wiele z takich aut codziennie zalega na tych samych, zapuszczonych miejscach parkingowych. Po kilku tygodniach czy miesiącach takie miejsce wygląda po prostu ohydnie.

Pamiętajmy, że policja czy też straż miejska, powołując się na kodeks wykroczeń (art. 91 i art. 145), może wlepić niechlujnemu właścicielowi auta mandat w wysokości nawet 1,5 tys. zł. Ponadto policjanci mogą odebrać dowód rejestracyjny pojazdu.

Jak usunąć ciemną plamę pozostawioną przez nasz samochód? Najlepiej działać szybko, zaraz po zauważeniu wycieku. Strażacy do usunięcia plam powstałych wskutek kolizji albo wypadków stosują dyspergent albo sorbent. Te preparaty bardzo skutecznie wchłaniają tłuste ciecze.

Sprawdzonym sposobem jest również użycie rozpuszczalników organicznych: acetonu, ksylenu, toluenu, nitro czy benzenu. Są niedrogie i całkiem efektywnie działają. Wadą rozpuszczalników jest ich lotność i szybkie odparowywanie. Dlatego pamiętajmy, że po ich użyciu musimy przykryć polaną plamę folią. Z kolei domową metodą na pozbycie się świeżo powstałych plam jest... płyn do naczyń.

To na koniec mały apel. Kierowco! Zadbaj o estetykę miejsca, w którym pozostawiasz swoje auto. Plamy po oleju silnikowym naprawdę szpecą nasze piękne miasta. Nie daj plamy, wystarczy, że zrobił to twój samochód.

Opinie (125) 6 zablokowanych

  • Wystarczy zmienić przepisy i sztrucle na złom.

    Wystarczy zmienić przepisy i sztrucle na złom.
    Niemcy nie mają tego problemu, bo kary za cieknący olej są tak wysokie, że każdy dba o swoje auto. Wystarczy u nas wprowadzić przepisy nakazujące kontrolę tego problemu na stacji diagnostycznej jak również kopcące jak stary autobus niektóre Ople, fordy i inne.

    • 0 1

  • Kierowca placi podtaki wiec specjalnie miejskie sluzby powinny to sprzatac myc

    • 0 0

  • Chama kultury nie nauczysz?

    cieknący pojazd - niesprawny - grzywna - laweta. Taka procedura nawet chama kultury nauczy :D
    Widziałem w tv jak policja zatrzymała ciężarowy samochód do kontroli. Cwaniaczek, żeby nie gubić płynów (kapać) przyspawał od spodu dużą prostokątną blachę do pieczenia ciast. Kapać kapało ale nie na jezdnię/ziemie tylko do tej kuwetki .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Q30, Q50, Q60 - to modele aut którego producenta?

 

Najczęściej czytane