• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kupujesz samochód? Najpierw jazda testowa

Michał Jelionek
15 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Jazda testowa to podstawa zakupu nowego auta. Jazda testowa to podstawa zakupu nowego auta.

W dzisiejszych czasach większość z nas, kierowców, kupuje samochód oczami. Podoba nam się linia nadwozia, stylistyka, wyposażenie i silnik drzemiący pod maską auta. Jednak żeby nasze podekscytowanie było w pełni uzasadnione - przed podpisaniem umowy z dealerem warto przetestować pojazd.



Ile razy w życiu odbyłe(a)ś jazdę testową samochodem?

Niezależnie czy kupujemy samochód z salonu czy też z rynku wtórnego - jazda próbna to bardzo istotny element wyboru auta. Model, którym jesteśmy mocno zainteresowani może świetnie prezentować się z zewnątrz, ale już sama jazda może nas rozczarować. W zasadzie tylko przejażdżka wybranym samochodem pozwoli potencjalnemu nabywcy na rzetelną ocenę.

Jazda próbna daje nam wszystko to, czego nie znajdziemy w broszurze z podstawowymi informacjami producenta. Podczas testów mamy możliwość wyczucia auta, zbadania jego możliwości i osiągów, a zasiadając w fotelu kierowcy ocenimy poziom komfortu oferowanego przez dany samochód.

Jak umówić się na jazdę próbną?

Na jazdę testową możemy umówić się na trzy sposoby: telefonicznie, przez internet albo osobiście w salonie. Zdecydowanie najpopularniejszą formą rezerwacji jazdy testowej jest wypełnienie specjalnego formularza, który znajdziemy na stronie internetowej wybranego dealera.

- Osoba, która zgłasza się do przetestowania naszych samochodów musi mieć ukończone 18 lat, posiadać prawo jazdy i oczywiście nie może być pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających - tłumaczy Bartosz Walasek z Autoplus.

A ponadto, zainteresowana osoba - jeszcze przed wyjechaniem autem z salonu - musi wypełnić stosowne oświadczenie.

- W oświadczeniu znajdują się następujące informacje: dane osobowe oraz adres zamieszkania i numer telefonu. Na oświadczeniu wpisuje się również serię oraz numer posiadanego prawa jazdy oraz klauzulę o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu oraz o poniesieniu pełnej odpowiedzialności za naruszenia przepisów prawa o ruchu drogowym podczas jazdy z obowiązkiem poniesienia ewentualnych konsekwencji w przypadku ich przekroczenia - dodaje Agnieszka Michniewicz ze Skoda Lellek Sopot.

Większość testów realizowanych jest w dogodnym dla klienta terminie (zazwyczaj należy odczekać kilka dni). Bywają jednak wyjątki. Jeśli chcielibyśmy sprawdzić możliwości danego modelu jak najszybciej, a dealer posiada wolny samochód testowy, to tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby jazdę przeprowadzić od razu.

- Jazda testowa tyczy się każdego dostępnego w naszej ofercie modelu. Co więcej, często do jazd próbnych dysponujemy samochodami, których na co dzień nie ma w salonie. Na przykład Toyotą Prius Plus - dodaje Maja Lesińska z Toyota Carter.

Dodajmy, że jazda próbna jest całkowicie darmowa, ale nie w każdym salonie udostępnią nam samochód z marszu.

- Specjalista ds. sprzedaży na podstawie krótkiego "wywiadu" z potencjalnym klientem dokonuje oceny czy jest on osobą prosperującą do zakupu samochodu marki Porsche. Wiadomo, że marka Porsche sama w sobie jest dobrem luksusowym, o którym wiele osób marzy. Nie narażamy samochodów demonstracyjnych na ich nadmierną eksploatację, a jazdy testowe naszymi samochodami nie są czymś łatwo dostępnym - mówi Agnieszka Mitros z Porsche Centrum Sopot.

Jak długo możemy testować auto?

Forma i czas przeprowadzania jazd próbnych zależy od indywidualnych zasad dealerów. Zazwyczaj, standardowa przejażdżka u boku doradcy sprzedażowego trwa od 30 do 60 minut. Niektórzy dealerzy udostępniają samochody maksymalnie na godzinę, inni nawet na dobę.

Tak naprawdę wszystko zależy od klienta. Jeśli potencjalny nabywca jest zdeterminowany do zakupu właśnie tego modelu i potrzebuje więcej czasu na testy, to z reguły, po krótkich negocjacjach, zainteresowana osoba otrzymuje do dyspozycji samochód na 24 godziny. To duży plus, testujący kierowca ma zdecydowanie więcej czasu na sprawdzenie atrybutów pojazdu.

- Szanujemy fakt, że każdy klient jest inny i nie każdy potrzebuje tyle samo czasu na zapoznanie się z naszą ofertą. Szereg innowacji, które oferuje nasza marka, wymaga czasem nieco więcej niż opisany procedurą standard trwający od 30 do 60 minut - wyjaśnia Krzysztof Dietrich z Serwis Haller.

- W zależności od auta, jeździmy z klientem po różnych lokalizacjach: standardowo w warunkach miejskich czy na obwodnicy Trójmiasta, ale również w przypadków aut terenowych i SUV-ów po zdecydowanie bardziej wymagających terenach. Naszym stałym klientom użyczamy aut również na weekendy. W ten sposób mogą zaznajomić się z danym modelem. Warunek jest jednak jeden - termin nie może kolidować z godzinami otwarcia naszych salonów oraz umówionymi wcześniej jazdami - dodaje Magdalena Senkowska z Toyota Walder.

Kolizja podczas jazdy próbnej

Ta kwestia nie jest już tak oczywista. Każdy dealer inaczej rozpatruje tego typu zdarzenia. Oczywiście każdy samochód należący do dealera posiada ubezpieczenia OC i AC. Nie oznacza to jednak, że będąc sprawcą kolizji czy też wypadku drogowego podczas testowania auta, nie poniesiemy żadnych konsekwencji.

- Na całe szczęście nie mieliśmy takiego przypadku. Jeżeli coś takiego by się wydarzyło to oczywiście nasze samochody są ubezpieczone, a nad poprawnym przebiegiem takiej jazdy czuwa doradca handlowy. Jeżeli mimo wszystko dojdzie do kolizji, a towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania z winy kierującego, to w takim przypadku dealer obciąży użytkownika kosztami napraw pojazdu - mówi Walasek.

Poruszając się autem demonstracyjnym dealera pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Jeśli podczas jazdy testowej kierowca dopuści się przekroczenia przepisów i w efekcie otrzyma mandat - będzie zobligowany do jego zapłaty.

Rynek wtórny: jazda próbna obowiązkowa

Nie wyobrażamy sobie zakupu samochodu używanego bez poprzedzającej jazdy próbnej. To bezwzględny obowiązek. Tylko niepoprawni optymiści i wyjątkowi ryzykanci decydują się na zakup kota w worku. Jazda testowa powinna stanowić dla kupującego kluczowy wyznacznik przed podpisaniem umowy. Co prawda, podczas krótkiego testu nie zaczerpniemy zbyt obszernych informacji na temat danego pojazdu. To jednak wystarczający czas na zbadanie stanu podstawowych elementów układu jezdnego.

Miejsca

Opinie (80) 4 zablokowane

  • najpierw jazda testowa (2)

    Moja ostatnia jazda testowa to Lexus RX w salonie na Puławskiej. Jestem miłośnikiem tego modelu już od dłuższego czasu, ale nie spodziewałem, że prowadzi się go aż tak dobrze! Cudo.

    • 0 1

    • zgadzam sie (1)

      Oj tak, Lexusy to jednak mają to coś – jak już raz wsiądziesz to przepadasz.

      • 0 0

      • :)

        Raz wsiądziesz i już nie chcesz wychodzić :D

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym mieście swoją siedzibę ma Mercedes-Benz?

 

Najczęściej czytane