• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Akcyza od busów przerabianych na kampery odroczona

Najnowszy artukuł na ten temat Ile kosztuje wynajem kampera?
Przerabianie busów na kampery stało się bardzo modne.
Przerabianie busów na kampery stało się bardzo modne. fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Od dłuższego czasu zapowiadano nałożenie podatku akcyzowego na auta dostawcze przerabiane na kampery. Mamy dobre informacje dla firm specjalizujących się w takich modyfikacjach, ale i pasjonatów, którzy na własną rękę budują swoje kampery - póki co zmiany w przepisanych zostały odroczone do 1 lipca 2022 roku.Czy kiedykolwiek podróżowałe(a)ś kamperem?

Zobacz wyniki (801)
W świetle przepisów fabrycznie budowane kampery są traktowane przez fiskusa jako auta osobowe, a to oznacza, że obłożone są podatkiem akcyzowym. Akcyzy nie płaci się w przypadku zakupu samochodu dostawczego. Dlatego też wiele osób decyduje się na przerobienie pojazdu użytkowego na kampera.

Rząd chce ten proceder ukrócić. Przygotował nowe przepisy, dzięki którym takie modyfikacje podlegałyby podatkowi akcyzowemu. Kilka dni temu w sejmie przeszła jednak poprawka, dotycząca wydłużenia okresu ochronnego dla tego typu pojazdów. Zatem plany rządu zostały odroczone o co najmniej rok, do 1 lipca przyszłego roku.

Czytaj także: Przerabiają vany w kampery


Przypomnijmy, że w naszym kraju stawka akcyzowa na auta osobowe z silnikami spalinowymi wynosi: 3,1 proc. (dla jednostek napędowych do pojemności 2 litrów) i 18,6 proc. (dla pojazdów z silnikami powyżej 2 litrów). Szczególnie druga, większa wartość sprawia, że nierzadko import samochodu staje się nieopłacalny.

Stąd też nieuczciwi importerzy wpadli na pomysł obejścia wysokiej akcyzy. Po zakupie auta osobowego za granicą przekwalifikowywali je na pojazd dostawczy/ciężarowy. Po sprowadzeniu samochodu do kraju, wprowadzeniu drobnych modyfikacji i zmianie statusu te były rejestrowane jako "osobówki".

Nowe przepisy mają zapobiec temu zjawisku, szkoda tylko, że ucierpi na tym prężnie rozwijająca się branża caravaningu. Na rynku jest coraz więcej firm, które oferują przebudowę busów na kampery. Jest też coraz więcej osób, które hobbystycznie, do własnego użytku budują domy na kółkach.

Dodajmy tylko, że podatek akcyzowy nałożony na przerobione busy nie byłby tylko zaległą akcyzą od wartości zakupionego dostawczaka. W świetle prawa podatek naliczany będzie od gotowego kampera, z uwzględnieniem dokupionego wyposażenia i zabudowy (m.in. meble, ogrzewanie, izolacja termiczna, instalacja elektryczna i wodna). A to może kilkukrotnie przewyższyć wartość bazowego auta dostawczego.

Wynajem kamperów w Trójmieście

Opinie wybrane


wszystkie opinie (71)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Pomorska Giełda Modeli Samochów
zlot
maj 28
sobota, g. 09:00 - 12:00
Sopot, Sopocki Rynek
Wstęp wolny
Street Meeting Poland 2022
zlot
cze 11
sobota, g. 15:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
30 zł
Kup bilet
Baltic Truck Festival 2022
zlot
cze 24-26
piątek - niedziela, g. 10:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest borygo?

 

Najczęściej czytane