• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Będą dopłaty do samochodu dla osób niepełnosprawnych

mJ
3 października 2022, godz. 06:00 
Dopłaty do aut przystosowanych dla osób niepełnosprawnych są spore. Problem w tym, że taka osoba musi spełnić kilka warunków. A tym podstawowym jest brak możliwości samodzielnej przesiadki z wózka w fotel kierowcy bądź pasażera. Dopłaty do aut przystosowanych dla osób niepełnosprawnych są spore. Problem w tym, że taka osoba musi spełnić kilka warunków. A tym podstawowym jest brak możliwości samodzielnej przesiadki z wózka w fotel kierowcy bądź pasażera.

Do 2025 roku minimum 1 tys. osób ma skorzystać z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do zakupu dostosowanego auta. Fundusz przeznaczył na ten cel 250 mln zł. Może się jednak okazać, że z dopłaty skorzysta niewielka grupa osób.Dopłaty do samochodów dostosowanych dla osób niepełnosprawnych są:

Jak informuje portal prawo.pl, z dofinansowania do zakupu dostosowanego samochodu będą mogły skorzystać osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym (kierowcy i pasażerowie), które - co bardzo istotne - nie mogą samodzielnie przesiadać się z wózka na fotel kierowcy bądź pasażera. Co znacznie zawęża grupę potencjalnych beneficjentów.

Dofinansowanie będzie udzielane do samochodu nowego lub używanego (maksymalnie 6-letniego). Podmiot sprzedający pojazd będzie musiał nałożyć na auto 24-miesięczną gwarancję w przypadku salonowego egzemplarza lub 12-miesięczną gwarancję na samochód z "drugiej ręki".

Auto będzie można nabyć na terenie całej Unii Europejskiej. Z wyliczeń PFRON wynika, że do 2025 roku z dofinansowania może skorzystać do 1 tys. osób.

Jaka suma dofinansowania?Tak naprawdę wysokość dopłaty będzie zależała od dwóch czynników: od ceny pojazdu, a także od tego, czy osobą niepełnosprawną jest kierowca, czy też pasażer.

Progi dla kierowcy z niepełnosprawnością wyniosą odpowiednio:

 • 80 proc. ceny - dla samochodu kosztującego do 150 tys. zł
 • 50 proc. ceny - dla samochodu kosztującego od 150 tys. zł do 250 tys. zł
 • 30 proc. ceny - dla samochodu kosztującego od 250 tys. zł do 300 tys. zł
 • brak dopłaty z programu PFRON dla samochodów kosztujących powyżej 300 tys. zł

Dofinansowanie do auta dostosowanego do podróżowania dla pasażera z niepełnosprawnością:

 • 85 proc. ceny - dla samochodu kosztującego do 130 tys. zł
 • 50 proc. ceny - dla samochodu kosztującego od 130 tys. zł do 200 tys. zł
 • 30 proc. ceny - dla samochodu kosztującego od 200 tys. zł do 230 tys. zł
 • brak dopłaty z programu PFRON dla samochodów kosztujących powyżej 230 tys. zł.

Na ten program przeznaczyliśmy rekordową kwotę 250 mln zł. Naszym celem jest rzeczywiste stworzenie warunków dla osób, które nie mogą przesiadać się z wózka, nie są w stanie tego zrobić. To warunek konieczny zarówno dla kierowcy, jak i pasażera, którzy będą starali się o dofinansowanie do zakupu samochodu. Celem jest zwiększenie podmiotowości i niezależności osób z niepełnosprawnościami - podkreślił wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Zarówno niepełnosprawni kierowcy, jak i pasażerowie wnioski w formie elektronicznej bądź papierowej o dofinansowanie zakupu samochodu będą mogli składać od 1 marca 2023 roku.
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (73)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Sprawdź się

Car-sharing to:

 

Najczęściej czytane