• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Drogie paliwo - o co tu chodzi?

mJ
24 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Pb 95 jest już droższe od ON. Ceny z dnia 24.05.2022. Pb 95 jest już droższe od ON. Ceny z dnia 24.05.2022.

Aktualnie na stacjach paliw odnotowujemy wzrost cen benzyny i spadek cen oleju napędowego. Oba te paliwa kosztują porównywalnie - ponad 7 zł za litr. Dlaczego wciąż tak drogo płacimy za paliwa? Ciekawe wyliczenie przedstawił jeden z internautów.Ile obecnie miesięcznie wydajesz na paliwo?

CENY PALIW W TRÓJMIEŚCIE

Kilka dni temu informowaliśmy o wzroście cen Pb 95, które stało się nawet droższe od oleju napędowego. Pod artykułem rozpętała się gorąca dyskusja czytelników, którzy pozostawili pod nim ponad 420 komentarzy.

Wyliczenie internautyJakiś czas temu po mediach społecznościowych krążyło wyliczenie jednego z internautów, które tysiące osób udostępniało na swoich profilach.

Cena ropy dzisiaj to 103$ (1$ = 4,2 zł). Cena ropy w dniu napaści na Ukrainę 99$ (1$ = 4,1 zł). Realny wzrost w zł to 7 proc. Cena ON dzisiaj 7,5 zł. Cena ON w dniu napaści na Ukrainę 5,6 zł. Wzrost o 34 proc. Tak Was okrada PiS... i kłamią, że to przez wojnę - napisał w opublikowanym poście.
Dziś wartości nieco różnią się od tych podanych przez internautę, bo baryłka ropy kosztuje 109$, kurs dolara jest wyższy i wynosi 4,3 zł, natomiast ON jest tańsze i kosztuje średnio 7,25 zł za litr. Mocno za to poszybowały ceny benzyny.

Fakt jest taki, że wojna na Ukrainie wyraźnie wywindowała ceny surowców energetycznych. Przypomnijmy jednak, że ceny baryłki ropy na giełdach tuż po wybuchu konfliktu były zdecydowanie wyższe od aktualnych, dobijały nawet do 130 dolarów. Dziś - jak wspomnieliśmy wyżej - baryłka kosztuje 109 dolarów. Mimo to ceny na stacjach zamiast spaść... poszły w górę. I to wyraźnie.

Post z Twittera"Nie łupimy konsumentów"Wielu komentujących zrzuca winę za tak drogie paliwo na rządzących i Orlen. Kierowcy zastanawiają się, czy przypadkiem koncern nie zawyża sztucznie cen.

Prezes koncernu Daniel Obajtek zapewniał jednak w radiowej Jedynce, że Orlen "nie łupi konsumentów".

Zysk operacyjny z handlu detalicznego detalu mamy taki sam w pierwszym kwartale 2022 r., jak w pierwszym kwartale 2021 r. - stwierdził w wywiadzie dla radiowej Jedynki. Wiem, że paliwa są drogie, ale nie jesteśmy gospodarką oderwaną od rzeczywistości. Proszę spojrzeć na ceny w innych krajach - dodał.
Na pytanie o to, ile Orlen zarabia na litrze paliwa, w odpowiedzi zasłonił się "tajemnicą firmy", której nie ujawni. Obajtek uważa, że utrzymanie tak "niskich" cen paliw to zasługa rządu, m.in. dzięki obniżeniu akcyzy i VAT-u.

Czytaj także:

Benzyna już tak samo droga jak olej napędowy. Oba paliwa za ponad 7 zł za litrTęsknimy za takimi cenami paliw na pylonach. Choć gdy obowiązywały... wydawały się wysokie. Co kierowcy mają powiedzieć dziś? Tęsknimy za takimi cenami paliw na pylonach. Choć gdy obowiązywały... wydawały się wysokie. Co kierowcy mają powiedzieć dziś?
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (397)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ogólnopolski Zlot Mercedesów Rumia 2024

zlot

Zlot motoCYClovy 2024 & II Deadlift Truck Edition

konsultacje, zlot

Parada MINI Rodziny

parada

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest borygo?

 

Najczęściej czytane