• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy można odmówić policji dmuchania w alkomat?

mJ
25 września 2023, godz. 14:00 
Opinie (125)
Czy kierowca może odmówić mundurowym dmuchnięcia w alkomat? Czy kierowca może odmówić mundurowym dmuchnięcia w alkomat?

Czy kierowca ma prawo odmówić policjantom badania alkomatem? Okazuje się, że tak, chociaż od kontroli stanu trzeźwości nie ucieknie.Czy zdarzyło ci się "wydmuchać" w badaniu alkomatem wynik ponad 0,0?

Niedawno opublikowaliśmy artykuł na temat badania alkomatem pasażerów podróżujących autem. Teraz skupiamy się na temacie ewentualnej odmowy poddania się badaniu na trzeźwość.

Kierowcy, którzy myślą, że policjanci mogą sprawdzić ich trzeźwość jedynie wtedy, gdy ci uczestniczą w wypadku bądź kolizji, są w błędzie. Tak naprawdę mundurowi mogą przebadać kierowcę pod kątem trzeźwości za każdym razem, gdy mają podejrzenia, że ten jedzie na "podwójnym gazie". Mówi o tym poniższy przepis.

Przypomnijmy, że w świetle przepisów policjant może zażądać "poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu".

Nie oszukujmy się, interpretacja powyższego przepisu może być dość... szeroka.

Kup porządny alkomat - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Pytanie, czy kierowca może odmówić takiego badania? Tak, kierowca może odmówić poddania się badania alkomatem. Pod warunkiem, że jest to spowodowane jego stanem zdrowia (np. problemem z oddychaniem albo astmą). Gdy kierujący odmówi dmuchnięcia w alkomat, to oczywiście nie uniknie badania. Policjanci przewiozą go do najbliższego szpitala w celu przeprowadzenia badania krwi na zawartość alkoholu. A tego wyniku nie da się podważyć.

"Jeżeli stan osoby podlegającej badaniu uniemożliwia jego przeprowadzenie urządzeniem elektronicznym lub osoba ta odmawia poddania się takiemu badaniu, w takim przypadku ustalenie zawartości w organizmie alkoholu następuje na podstawie badania krwi".


Przepis mówi także, że: "badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu może być przeprowadzone również w razie braku zgody osoby podlegającej badaniu, o czym należy ją uprzedzić".

Dla policjantów odmowa ze strony kierowcy z reguły sygnalizuje, że ten może coś ukrywać i poniekąd gra na czas. Licząc, że do momentu pobrania krwi w szpitalu, czyli samego przejazdu i wykonania badania, zawartość alkoholu w organizmie spadnie.

Czy policja może zbadać trzeźwość pasażera? Czy policja może zbadać trzeźwość pasażera?
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (125)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Kobiet w Warsztacie Samochodowym

spotkanie, warsztaty

Rozpoczęcie Sezonu Klasycznie 2024

25 zł
zlot

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakie zwierzę widnieje w herbie Peugeota?

 

Najczęściej czytane