• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy policja może zbadać trzeźwość pasażera?

mJ
10 września 2023, godz. 06:00 
Opinie (89)
Czy policja może przebadać trzeźwość pasażera? Czy policja może przebadać trzeźwość pasażera?

Czy policja badając trzeźwość kierowcy, może poprosić o "dmuchnięcie" w alkomat także pasażerów? Okazuje się, że tak. Z tego artykułu dowiesz się, w jakiej sytuacji policja może sprawdzić stan trzeźwości pasażerów.



Kontrola trzeźwości wielu osobom - i słusznie - kojarzy się przede wszystkim z uczestnictwem w wypadku drogowym. Wówczas obligatoryjnie mundurowi sprawdzają, czy kierujący pojazdami nie są pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających.

Co więcej, badaniu na zawartość alkoholu mogą zostać poddani także pasażerowi, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że któryś z nich mógł siedzieć "za kółkiem". Dzieje się tak w przypadku, gdy świadkowie zdarzenia nie mają pewności, która z osób kierowała pojazdem uczestniczącym w wypadku.

W takiej sytuacji policjant może mieć podejrzenie, że kierowca i pasażer mogli zamienić się miejscami w celu uniknięcia przykrych konsekwencji, i zbadać trzeźwość pasażera.

Żaden alkomat nie działał, więc wsiadłam do auta Żaden alkomat nie działał, więc wsiadłam do auta

A czy w przypadku kolizji policjant musi zbadać trzeźwość uczestników zdarzenia? Prawo tego nie narzuca, ale tak, funkcjonariusz, który wyjaśnia na miejscu okoliczności zdarzenia, może samodzielnie podjąć decyzję o przebadaniu kierujących alkomatem.

Zdarza się, że do badania trzeźwości dochodzi dopiero po sygnale od jednego z kierujących, który podejrzewa, że drugi z kierowców może być na "podwójnym gazie". Pamiętajcie, jeśli uczestniczyliście w stłuczce i macie zastrzeżenia co do stanu trzeźwości innych uczestników, możecie ten fakt zgłosić policji i poprosić o przebadanie tych osób alkomatem.



Policjanci mają prawo przebadać trzeźwość pasażera. Policjanci mają prawo przebadać trzeźwość pasażera.
Zgodnie z art. 129 ust. 2 pkt 3 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym policjant ma prawo przebadać na zawartość alkoholu osobę, która kierowała pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem pod wpływem alkoholu. Policjanci przeprowadzają także badanie na zawartość alkoholu w organizmie w razie uczestnictwa w wypadku drogowym, w którym jest osoba zabita lub ranna. Badaniu takiemu może być poddana również osoba, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem uczestniczącym w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny - wyjaśnia st. sierż. Justyna Chabowska z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku.
Ile zarabia policjant na początku służby? Ile zarabia policjant na początku służby?

Poniżej cytujemy przepis, o którym mówi policjantka. Mundurowy ma prawo zażądać:

"Poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu".

Oczywiście trzy kluczowe słowa tego punktu brzmią: zachodzi uzasadnione podejrzenie. Ale o ich szerszą interpretację pokusimy się w oddzielnym artykule.

mJ

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (89)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC (1 opinia)

(1 opinia)
30 zł
zawody / wyścigi

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Sprawdź się

Sprawdź się

Do którego koncernu należy marka Lexus?

 

Najczęściej czytane