• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy wprowadzenie zakazu wyprzedzania ciężarówek pomogło?

mJ
30 października 2023, godz. 12:00 
Opinie (165)

Od 1 lipca 2023 r. obowiązuje zakaz wyprzedzania przez ciężarówki na autostradach i drogach szybkiego ruchu w Polsce. Czy po czterech miesiącach możemy powiedzieć, że zakaz poprawił sytuację na drogach?



Po wprowadzeniu zakazu kierowcy ciężarówek wyprzedzają się:

Od 1 lipca 2023 r. "wyścigi słoni" będą zdecydowanie rzadszym widokiem na polskich autostradach i drogach szybkiego ruchu. Wprowadzono w życie poniekąd "wyproszony" przez kierowców aut osobowych zakaz. To właśnie kierowcy "osobówek" zaczęli coraz głośniej domagać się wprowadzenia tego zakazu. Główny powód: wyprzedzanie się ciężarówek to duże niebezpieczeństwo dla pozostałych, często rozpędzonych kierowców aut osobowych. Trudno się z tym nie zgodzić - napisaliśmy w artykule z 1 lipca właśnie.

Jest znaczna poprawa



I trzeba przyznać, że kierowcy ciężarówek wzięli sobie do serca zakaz. TIR-y na drogach ekspresowych i autostradach wyprzedzają się zdecydowanie rzadziej niż przed wprowadzeniem nowego przepisu. Oczywiście trafiają się wyjątki. Sporadycznie zdarza się, że kierowcy ciężarówek ryzykują, licząc oczywiście przy tym, że nie natrafią na swojej drodze np. na nieoznakowany radiowóz policji. Choć doskonale wiedzą, czym takie spotkanie po złamaniu przepisu wyprzedzania grozi. To spora kara.

Jednak po czterech miesiącach od wprowadzenia zakazu dla kierowców ciężarówek trzeba jasno napisać, że ten przyniósł pożądany efekt. Na autostradach i drogach eskpresowych zrobiło się bezpieczniej. Widok "wskakującej" nagle na lewy pas ciężarówki, stwarzającej potworne niebezpieczeństwo dla rozpędzonych aut osobowych, to dziś rzadkość.

TIR to potocznie także ciężarówka, choć niektórzy się oburzają TIR to potocznie także ciężarówka, choć niektórzy się oburzają

Kary dla kierowców ciężarówek



Zakaz wyprzedzania przez ciężarówki dotyczy wszystkich autostrad i dróg ekspresowych, które mają mniej niż trzy pasy ruchu w jednym kierunku. Przy dwóch pasach, czyli na większości tego typu dróg w naszym kraju, kierowcy ciężarówek nie mogą się wyprzedzać. Przepis nakłada na nich obowiązek jazdy skrajnie prawym pasem.

Kary dla kierowców ciężarówek, którzy zbagatelizują zakaz, będą dotkliwe. Za wyprzedzanie grozi mandat w wysokości 1 tys. zł oraz 8 punktów karnych. Zakaz dotyczy następujących pojazdów: N2 (DMC od 3,5 do 12 ton), N3 (DMC powyżej 12 ton) oraz zespołów pojazdów o długości ponad 7 m.

Oznacza to, że na trzypasmowej drodze kierowcy ciężarówek mogą poruszać się prawym i środkowym pasem. I na tych dwóch pasach mogą się wyprzedzać. Jeśli jednak zjadą na skrajnie lewy pas, grozić będzie kara w wysokości 1 tys. zł zł i 6 punktów karnych.

Zakaz wyprzedzania nie dotyczy tylko ciężarówek, ale również aut osobowych Zakaz wyprzedzania nie dotyczy tylko ciężarówek, ale również aut osobowych

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (165)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Premiera MINI Cooper F66

Premiera MINI Cooper F66

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto był gościem specjalnym podczas gdyńskiej edycji Verva Street Racing w 2019 roku?

 

Najczęściej czytane