• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czytelnik: 300 zł mandatu za odśnieżanie auta z uruchomionym silnikiem? To absurd

Andrzej
15 grudnia 2022, godz. 09:00 
Opinie (441)
300 zł mandatu grozi kierowcy, który odśnieża swoje auto przy włączonym silniku. 300 zł mandatu grozi kierowcy, który odśnieża swoje auto przy włączonym silniku.

Nie znam osoby, która otrzymałaby mandat za odśnieżanie auta przy włączonym silniku. Ten przepis jest absurdalny - napisał do nas pan Andrzej, który nawiązał do niedawnego artykułu o "zimowych mandatach". Poniżej treść wiadomości od naszego czytelnika.Czy kiedykolwiek otrzymałe(a)ś mandat za odśnieżanie auta z uruchomionym silnikiem?

Ostatnio opublikowaliście państwo artykuł o mandatach, które można zgarnąć w okresie zimowym. Mandatu w wysokości 3 tys. zł za nieodśnieżony samochód nawet nie będę komentował. Zgadzam się, że samochód z wielką czapką śniegu na dachu jest zagrożeniem na drodze, ale otrzymanie mandatu w wysokości większej niż najniższa krajowa... to nieporozumienie [w 2022 r. minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 3010 zł brutto, czyli 2363,56 zł netto - przyp. red.].

Odśnieżanie auta przy włączonym silnikuChciałbym jednak skupić się na innym przepisie. A mianowicie na odśnieżaniu auta przy włączonym silniku, za co policjanci mogą ukarać kierowcę mandatem w wysokości 300 zł. To też niemała suma. Jest jeszcze mandat w wysokości 50 zł za uruchomienie silnika i oddalenie się od auta, czyli za typowe grzanie auta przed wyruszeniem w drogę.

To normalne, że kierowca przed ruszeniem do pracy przygotowuje swoje auto. Odśnieża nadwozie, skrobie szyby, no i uruchamia ciepłe powietrze we wnętrzu, żeby lód na szybach puścił szybciej, a przy okazji w kabinie zrobiło się cieplej. To zrozumiałe. Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto tak nie robi.

Przepis to jedno, ale egzekwowanie go to drugie. Moim zdaniem to martwy przepis. I całe szczęście. Osobiście nie znam osoby, która otrzymałaby mandat za uruchomiony podczas odśnieżania silnik auta. A żyję na tym świecie 52 lata.

3 tys. zł mandatu za nieodśnieżone auto 3 tys. zł mandatu za nieodśnieżone auto

Policjant przymknie oko?Policjant to też człowiek - pamiętajmy o tym. Zresztą nieraz widziałem funkcjonariuszy, którzy siedzieli zimą w radiowozie zaparkowanym w obszarze zabudowanym i dogrzewali się przy włączonym silniku. Trwało to na pewno powyżej 1 minuty, więc w teorii inny policjant powinien nałożyć na swojego kolegę mandat. Ale ja to rozumiem i nie mam o to pretensji, bo jest to w zupełności normalne, aby w mrozie nieco się rozgrzać.

Dlatego nie dajmy się zwariować. A mandaty typu "300 zł za odśnieżanie auta z odpalonym silnikiem" włóżmy między bajki.

Przygotowanie auta do zimy. Co warto wozić w bagażniku? Przygotowanie auta do zimy. Co warto wozić w bagażniku?
Andrzej

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (441)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

1/8 mili - Street Meeting Race v1

29 zł
zlot, zawody / wyścigi

Street Meeting Show

39 zł
pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

W Polsce limit prędkości na drodze ekspresowej jednojezdniowej wynosi:

 

Najczęściej czytane