DUNLOP CUP Podsumowanie przedostatniej rundy wyścigów na ¼ mili

3 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat)
Warszawa, 3 września 2004 r.
W minioną sobotę, 28 sierpnia br., na lotnisku w Modlinie, odbyła się przedostatnia runda Pucharu Dunlopa i Mistrzostw Polski w Wyścigach Równoległych na dystansie ¼ mili (402,5 metra), podczas której został ustanowiony nowy rekord w czasie przejazdu.

Zawody w Modlinie obfitowały w zaskakujące wydarzenia. W klasie Mini Plus awarie samochodów wyeliminowały trzy najszybsze pojazdy i jejnieoczekiwanym zwycięzcą został Paweł Żyliński prowadzący Fiata Sienę. W eliminacjach klasy Profi, rekordowy czas przejazdu 12.66 osiągnął Xawery Mielcarek, który ostatecznie stanął na najwyższym podium tej klasy. W klasie Profi Plus zwycięzcą został Paweł Kowalski na Porsche 964 i tym samym jest on zaledwie o krok od tytułu Mistrza Polski 2004. Największym pechowcem i przegranym tych zawodów był Albert Szybiński, kierowca Audi S2 APM. Z powodu awarii skrzyni biegów przegrał wyścig półfinałowy zajmując ostatecznie 4 miejsce. W klasie Maxi, finał rozegrał się pomiędzy Piotrem Dobrowolskim (Toyota Supra Intercars) i Karolem Kamińskim (Porsche 911 GT2). Ostatecznie Kamiński popełnił falstart oddając tym samym zwycięstwo kierowcy Toyoty.

Nowy rekord czasu przejazdu padł w Modlinie w klasie Outlaw i należał do Szweda. Jonas Skold, kierowca Lancii Delta Integrale z ponad 700 konnym silnikiem, w przejeździe treningowym pokonał dystans 402,5 metra w czasie 10.46 sekundy! Aby wygrać zawody niezbędny jest jeszcze dobry czas reakcji (RT), którego zabrakło Szwedowi. W rezultacie, przegrał on start półfinałowy z Arkadiuszem Oziębło (Audi S4 VTG Killer), ostatecznym zwycięzcą klasy Outlaw. Oziębło nie zamierzał jednak na tym poprzestać i po zakończeniu zawodów, w wolnych przejazdach, jako pierwszy Polak pokonał granicę 11 sekund. Jego rekord to 10.655s. - czas ET.

Poniżej przedstawiamy zwycięzców IV eliminacji:

1.Klasa Mini, przeznaczona dla najmniejszych samochodów:
Tomasz Stefaniak, Citroen AX, czas przejazdu łącznie z czasem reakcji (ET + RT) 16.171.
2.Klasa Mini Plus, dopuszczająca doładowanie silnika:
Paweł Żyliński, Fiat Siena, (ET + RT) 15.912.
3.Klasa Diesel:
Szymon Damek, VW Lupo CompSport, (ET + RT) 14.278.
4.Klasa Profi, która gromadzi najpopularniejsze na polskich drogach samochody o różnym poziomie modyfikacji:
Xawery Mielcarek, Opel Astra, (ET + RT) 13.757.
5.Klasa Profi Plus, mocne samochody z tylnym napędem:
Paweł Kowalski, Porsche 964, (ET + RT) 13.375.
6.Klasa Turbo:
Tomasz Stefaniak, Opel Corsa GEKO, (ET + RT) 13.188.
7.Klasa Turbo Plus:
Artur Lewicki Mitsubishi Eclipse, (ET + RT) 12.306.
8.Klasa Maxi:
Piotr Dobrowolski, Toyota Supra, (ET + RT) 11.923.
9.Klasa Outlaw:
Arkadiusz Oziębło, Audi S4 VTG Killer, (ET + RT) 11.943.

Finał Pucharu Dunlopa, Mistrzostw Polski w Wyścigach na ¼ Mili odbędzie się 29 września 2004 roku w Warszawie, na lotnisku "Bemowo". Na zakończenie sezonu, zwycięzcy każdej z 10 klas startowych otrzymają nagrody: tytuły Mistrzów Polski, Puchar Dunlopa oraz komplet opon Dunlop SP Sport Maxx.

Dunlop to jedna z najbardziej znanych marek opon na świecie. Wytrzymałość opon Dunlop została potwierdzona w najbardziej spektakularnych wyścigach samochodowych. Kierowcy jadący na tych oponach zdobyli m.in. osiem tytułów mistrza świata Formuły 1 oraz 82 wygrane w Grand Prix. W ubiegłym roku opony marki Dunlop poprowadziły do zwycięstwa około 140 zawodników. Największe sukcesy odnotowały w rajdach wytrzymałościowych, takich jak 24-godzinne wyścigi Daytona, Nurburgring, Spa, Bathurst. Ponadto opony marki Dunlop są wykorzystywane podczas najbardziej widowiskowych wyścigów - British Touring Car Championship (BTCC) oraz Deutsche Turenwagen Meisterschaft (DTM), gdzie Dunlop jest wyłącznym dostawcą opon.