• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kierowco, odśnieżaj swój samochód. Dach również

mJ
9 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Trudne warunki na drogach w Trójmieście
Wielu kierowców bagatelizuje czynność odśnieżania auta zimą. Często poruszają się samochodami z dużymi, białymi "czapkami".  Wielu kierowców bagatelizuje czynność odśnieżania auta zimą. Często poruszają się samochodami z dużymi, białymi "czapkami".

Widok samochodów na ulicy pokrytych kilkunastocentymetrową warstwą śniegu nie jest żadnym zaskoczeniem. Wynika to zapewne z lenistwa, braku wyobraźni albo odpowiednich akcesoriów do odśnieżania. Do Trójmiasta zagościła zima z prawdziwego zdarzenia, warto więc przyłożyć się do efektywnego pozbycia się śniegu z auta przed każdym ruszeniem. By wszystkim jeździło się lepiej i bezpieczniej.
Odśnieżanie samochodu - mandat za nieodśnieżony samochódCzy zdarza ci się jeździć nieodśnieżonym autem?

Wielu kierowców przed wyruszeniem w drogę poświęca sporo czasu na skrupulatne pozbycie się śniegu z karoserii i szyb samochodu. Są też tacy, którzy idą na łatwiznę. Uruchamiają silnik, zgarniają śnieg z przednich szyb i w drogę. Pozostawiając oczywiście ogromną białą "czapkę" na dachu. Tacy kierowcy po pierwsze stwarzają niebezpieczeństwo na drodze, a po drugie, gdy złapie ich policja, grozi im mandat do 500 zł i 6 pkt karnych. Policja może nałożyć także mandat w wysokości 200 zł i 2 pkt karnych, gdy uzna, że z powodu niedokładnego usuwania śniegu z pojazdu tablica rejestracyjna czy światła są niewidoczne.

Zgodnie z art. 66 Kodeksu drogowego pojazd musi być utrzymany w taki sposób, aby m.in. nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Zatem obowiązkiem każdego kierowcy wyruszającego w drogę jest stosowne przygotowanie auta. W zimie należy usunąć śnieg przede wszystkim z szyb, ale także z lamp, karoserii oraz dachu, z którego zgarnianie śniegu jest najbardziej uciążliwe.

Pamiętajmy jednak, że resztki śniegu zwiewane podczas jazdy z dużą prędkością mogą stanowić zagrożenie dla samochodów jadących za nami. I o ile lekki puszek zalegający na dachu, spadając, będzie przypominał chmurę śniegu, tak mokry, ciężki śnieg często osuwa się z auta dużymi płatami. I to już jest bardzo niebezpieczne. Może zaskoczyć i przestraszyć samego kierowcę, ale przede wszystkim osoby poruszające się za nami, doprowadzając tym samym do gwałtownego manewru.

Mandatów za nieodśnieżony samochód może być więcejJak widać na załączonym obrazku, ta pani to akurat miłośniczka odśnieżania swojego auta. Jak widać na załączonym obrazku, ta pani to akurat miłośniczka odśnieżania swojego auta.
Na sam koniec wróćmy jeszcze do mandatów, bo te wspomniane wyżej, za brak odśnieżonego auta i niewidocznej rejestracji oraz świateł nie są jedynymi. W świetle prawa nie można odśnieżać auta z włączonym silnikiem. Jeśli funkcjonariusz z zegarkiem w ręku dopatrzy się uruchomionej jednostki w czasie przekraczającym minutę - będzie mógł nałożyć na kierowcę mandat w wysokości 100 zł. To nie koniec, bo kolejne 50 zł otrzyma kierowca, jeśli oddali się od pojazdu, a siłą rzeczy odśnieżając auto przy włączonym silniku - tak właśnie robi. No i zostaje jeszcze jedna sankcja w wysokości 300 zł. Tyczy się terenu zabudowanego i nadmiernej emisji spalin do środowiska lub hałasu.

Jak i czym odśnieżać samochód?To niestety dość częsty widok na trójmiejskich drogach. To niestety dość częsty widok na trójmiejskich drogach.
Większość kierowców odśnieżanie samochodu rozpoczyna od... uruchomienia silnika. Jak już wspomnieliśmy wyżej - jest to niezgodne z prawem i można stracić kilkaset złotych. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób to absurdalny przepis, ale żeby uniknąć mandatów, trzeba go po prostu zaakceptować. Odśnieżanie pojazdu z włączonym silnikiem to powszechnie stosowany zabieg, aby rozgrzać pojazd, odmrozić szyby i sprawić, by biały puch był łatwiejszy do odgarnięcia.

Odśnieżając pojazd, starajmy się to robić dokładnie, a szczególną uwagę warto poświęcić światłom, lusterkom i tablicom rejestracyjnym. Te elementy muszą być widoczne ze względu na warunki pogodowe. Śnieg powinien zostać usunięty z całej karoserii i wszystkich szyb.

Za nieodśnieżone auto grozi mandat w wysokości do 500 zł. Za nieodśnieżone auto grozi mandat w wysokości do 500 zł.
Aby przyspieszyć nieco proces porannego odśnieżania, warto nabyć aluminiowe maty na przednią szybę i lusterka boczne. Takie osłonki zabezpieczają przed zamarzaniem. Można również kupić odmrażacz do szyb. Samych akcesoriów przeznaczonych do usuwania śniegu z auta dostępnych jest bardzo dużo. Oczywiście dwa niezbędne przyrządy to skrobaczka i szczotka na długiej rączce. Najlepszym rozwiązaniem jest 2w1, czyli skrobaczka-szczotka.

Odśnieżanie zawsze zaczynajcie od dachu. Następnie zabierzcie się za szyby. Często zalega na nich lód, więc warto wspomóc się odmrażaczem. Spryskajcie powierzchnię i odczekajcie chwilę, aż preparat zacznie działać. Teraz w ruch idzie skrobaczka, którą efektywnie usuniecie roztapiająca się zmarzlinę. Pamiętajcie również o odsunięciu wycieraczek od szyby. Zapewne zdarzy się tak, że na gumie wycieraczek zalegać będą drobinki lodu - zaleca się to oczyścić. W innym przypadku elementy gumowe nie będą bezpośrednio przylegały do szyby.

Czytaj także: Pamiętaj o przełączaniu świateł z dziennych na mijania

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (259)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Kobiet w Warsztacie Samochodowym

spotkanie, warsztaty

Rozpoczęcie Sezonu Klasycznie 2024

25 zł
zlot

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Pasjonat zabytkowych aut, Witold Ciążkowski, jest twórcą:

 

Najczęściej czytane