• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kierowcy boją się fotoradarów?

mJ
19 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 

Od lat w Polsce dyskutuje się na temat przydatności fotoradarów. W tej kwestii zdania są mocno podzielone. Eksperci z Yanosika - na podstawie danych ze swojej aplikacji - przeanalizowali, jak zachowują się kierowcy przejeżdżający obok tych charakterystycznych żółtych skrzynek. Okazuje się, że większość zmotoryzowanych mija fotoradary ze zdecydowanie mniejszą prędkością niż pozwalają na to przepisy, by po chwili wyraźnie przyspieszyć.



Co robisz zbliżając się do fotoradaru?

Yanosik to aplikacja, która każdego miesiąca skupia średnio 1,5 mln polskich kierowców. To system, dzięki któremu zmotoryzowani informują się nawzajem o zagrożeniach i zdarzeniach drogowych, kontrolach prędkości czy fotoradarach. I to właśnie na podstawie tych danych fachowcy z Yanosika mogą analizować zachowania kierowców w różnych sytuacjach. Tym razem pod lupę wzięli ich reakcje na fotoradary.

- W analizie uwzględniliśmy wszystkie fotoradary w Polsce. Jako miernik zachowań kierowców uznaliśmy zmianę średniej prędkości w okolicach fotoradarów. W ten sposób sprawdziliśmy, czy kierowcy redukują swoją prędkość, a jeśli tak, to o ile km/h. Takie badanie pokazało nam ciekawą tendencję: znaczna większość kierowców, bo ponad 80 proc., przy miernikach prędkości jeździ wolniej niż obowiązujące na danym odcinku ograniczenia - wyjaśnia Magda Zglińska z Yanosika.
Jak dokładnie wyglądała reakcja kierowców zbliżających się do żółtych skrzynek? W wielu przypadkach, w odległości 650-800 m od fotoradaru zmotoryzowani poruszają się nieco szybciej, maksymalnie o 2-3 km/h od obowiązującego ograniczenia prędkości, przy czym ich jazda jest w miarę jednostajna.

W okolicach 500 m od masztu ze skrzynką, średnia prędkość zaczyna widocznie spadać poniżej obowiązujących ograniczeń. 50 m przed fotoradarem kierowcy jadą z prędkością aż o 20 km/h mniejszą niż wskazują na to znaki. Po minięciu radaru kierowcy przyspieszają, a prędkości wracają do normy.

- Ciekawa tendencja pojawia się przy fotoradarach ustawionych w miejscu ograniczenia prędkości do 70 km/h. W tym przypadku średnia prędkość użytkowników spada aż do 40 km/h. Kierowcy poruszają się zatem o 30 km/h wolniej niż wskazują na to ograniczenia. Może być to spowodowane tym, że kierowcy "dla pewności" redukują prędkość do wartości ograniczeń obowiązujących w terenie zabudowanym - dodaje.
W Polsce działa 430 fotoradarów, 30 punktów odcinkowego pomiaru prędkości i 20 rejestratorów przejazdów na czerwonym świetle. Na Pomorzu można spotkać 27 fotoradarów, jedną trasę z odcinkowym pomiarem prędkości oraz 3 kamery monitorujące przejazdy na czerwonym świetle.

Zdecydowanie najwięcej fotoradarów, bo aż 74, można napotkać w województwie mazowieckim. Na Pomorzu działają 27 fotoradary. Zdecydowanie najwięcej fotoradarów, bo aż 74, można napotkać w województwie mazowieckim. Na Pomorzu działają 27 fotoradary.
mJ

Opinie (75) 1 zablokowana

  • bo jazda zgodnie z przepisami to wstyd

    • 1 1

  • polscy kierowcy niczego się nie boją

    są mistrzami kierownicy na miarę rajdowców zawodowych, start idealnie równiutko z zapaleniem się zielonego światła bez względu na sytuację na skrzyżowaniu, zmiana pasa slalomem, raz prawym raz lewym, dzięki czemu można się przesunąć o kilka pojazdów do przodu, w przypadku zaplenia się światła żółtego gaz do dechy w celu wjechania na skrzyżowanie jeszcze przed zapaleniem się czerwonego, siedzenie 1-2 m na ogonie w celu wymuszenia na kierowcy z przodu zmianę pasa na prawy, rozpęd do prędkości autostradowych na drogach posiadających kategorię dróg szybkiego ruchu, wymuszanie pierszeństwa na skrzyżowaniach równoległych, parkowanie na nawet minimalnym skrawku wolnej i bezpłatnej przestrzeni, dynamiczne przejechanie przez przejście na pieszych w przypadkach kiedy piesi już na nim są, ale jeszcze bez zagrożenia bezpośrednim kontaktem z samochodem i na koniec najlepsze- włączanie świateł skrętu albo w ostatniej chwili jak już manewr się dokonuje albo hardcore w postaci skrętu w lewo całkowicie bez świateł albo już prawie po ukończeniu skrętu ( nie wiadomo dla kogo ). Polacy jak wspomniałem na wstępie to mistrzowie kierownicy

    • 6 1

  • bezpiecznej

    drogi, bez mandatow z yanosikem

    • 0 0

  • ,.l

    no patrząc na to ile osób jeździ z tym yanosikiem to boją się na bank

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC (1 opinia)

(1 opinia)
30 zł
zawody / wyścigi

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych (1 opinia)

(1 opinia)
badania

Sprawdź się

Sprawdź się

BMW i3 to samochód z napędem:

 

Najczęściej czytane