• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kierowcy taksówek na aplikację muszą mieć polskie prawo jazdy

mJ
17 czerwca 2024, godz. 09:15 
Opinie (173)
Od poniedziałku, 17 czerwca, w życie weszły rewolucyjne przepisy dot. kierowców taksówek na aplikacje. Od poniedziałku, 17 czerwca, w życie weszły rewolucyjne przepisy dot. kierowców taksówek na aplikacje.

Rewolucja w przepisach - od 17 czerwca wszyscy kierowcy taksówek na aplikacje, takich jak Bolt czy Uber, muszą posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób, ale i ułatwić pracę policji.Czy korzystając z taksówek na aplikację, często trafiasz na kierowcę z innego kraju?

Jak podaje PAP, nowe regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów i zapobieganie świadczeniu usług przez kierowców, którzy nie spełniają wymagań niezbędnych do wykonywania komercyjnych przewozów osób samochodami osobowymi i taksówkami.

Dla nas zmiana jest o tyle istotna, że prawa jazdy wydane w Polsce znajdują się w naszych polskich systemach informatycznych. Policjanci będą więc mogli jednoznacznie stwierdzić, czy kierujący posiada uprawnienia - powiedział nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Od samego rana w poniedziałek klienci mnieli problem z zamówieniem taksówek przez aplikację.

06:20 17 CZERWCA (aktualizacjaakt. 08:25)

Zamówienie taxi (105 opinii)

Co się dzisiaj dzieje że tak ciężko zamówić jakieś taxi Uber i Bolt? Od pół godziny mam problem a się spieszę bardzo do lekarza
Co się dzisiaj dzieje że tak ciężko zamówić jakieś taxi Uber i Bolt? Od pół godziny mam problem a się spieszę bardzo do lekarza


Będzie mniej przestępstw?Rewolucyjny przepis ma przede wszystkim pomóc w zapobieganiu przestępstw, do których dopuszczają się kierowcy taksówek na aplikacje, w tym także gwałty na klientkach.

Przepisy wymuszają na przewoźnikach (np. Uber czy Bolt) weryfikację kierowców przed rozpoczęciem współpracy, w tym ich tożsamości, prawa jazdy i niekaralności. Zgodnie z regulacją firmy pośredniczące w przewozach mogą przetwarzać informacje dotyczące osób wykonujących przewóz przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym kierowca zakończył współpracę z przewoźnikiem.


Wysokie karyUstawa wyraźnie zaostrza także kary dla przedsiębiorstw pośredniczących w przewozach oraz dla osób wykonujących przewóz. Kary mogą wynieść nawet 1 mln zł.

Przewidziano szereg naruszeń, za które nakładane będą wysokie kary. Przykładowo za prowadzenie pośrednictwa przy przewozie osób bez wymaganej licencji kara może wynieść aż 500 tys. zł, za nieokazanie i nieudostępnienie do kontroli urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja mobilna - 12 tys. zł.

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (173)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Moto Safety Day

festyn, spotkanie

Zbieramy na Karetkę

90 - 290 zł
zlot, imprezy i akcje charytatywne

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

Literka M to symbol sportowych aut marki:

 

Najczęściej czytane