• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Kierowcy wciąż mylą się na bramkach autostrady A1

Michał Jelionek
3 lipca 2022, godz. 09:00 
Opinie (278)
W tej sytuacji "czerwony krzyżyk" oznacza, że kierowca bez aplikacji AmberGo wjechał w bramkę przeznaczoną wyłącznie dla jej użytkowników. W tej sytuacji "czerwony krzyżyk" oznacza, że kierowca bez aplikacji AmberGo wjechał w bramkę przeznaczoną wyłącznie dla jej użytkowników.

Blisko dwa lata temu operator autostrady A1 poprawił oznaczenia nad bramkami. Zmiany miały wyeliminować omyłkowe blokowanie bramek przeznaczonych dla posiadaczy aplikacji z płatnościami online przez kierowców, którzy takowej aplikacji nie posiadają. Czy sytuacja się poprawiła? Wygląda na to, że tak, choć pomyłki zdarzają się w dalszym ciągu.Aktualne oznaczenia bramek na autostradzie A1 są:

Przypomnijmy, że niemal równe dwa lata temu opublikowaliśmy tekst na temat częstych pomyłek kierowców na bramkach A1. Dostrzegliśmy wówczas problem w postaci niezbyt czytelnych oznaczeń nad bramkami. Wielu kierowców omyłkowo wjeżdżało w bramkę przeznaczoną wyłącznie dla posiadaczy specjalnej aplikacji do pobierania opłat online.

Prawdopodobnie nasz artykuł dał do myślenia operatorowi autostrady, który postanowił coś w oznaczeniach zmienić. Po kilku miesiącach od naszej publikacji pojawiły się nowe oznakowania (dokładnie te, które wyświetlanie są aktualnie). Nad bramkami dla użytkowników aplikacji mobilnej na białym tle wyświetla się grafika kamery i napis "tylko", zaś na czarnym tle - zielona strzałka i napis "AmberGo".

Pomyłki wciąż się zdarzająCzy zmiany poprawiły sytuację pomyłek? I tak, i nie.

Dość często podróżuję autostradą A1. Posiadam aplikację AmberGo, więc korzystam ze specjalnie oznakowanych bramek. Wciąż, co jakiś czas, trafiam na kierowcę nieposiadającego aplikacji, który pakuje się właśnie w taką bramkę dla użytkowników AmberGo. A wiadomo, jak już wjedzie, to szlaban się nie podniesie i musi wycofać. Nie ma problemu jeśli nikt jeszcze za samochodem się nie ustawił. Nerwowo zaczyna robić się, gdy za takim autem stoi już sznur aut, i każdy musi cofać - wyjaśnia pan Paweł, czytelnik Trojmiasto.pl.
Gdy kierowca pomyłkowo wjedzie w bramkę przeznaczoną wyłącznie dla posiadaczy aplikacji AmberGo - szlaban się nie podniesie, a nad bramką pojawi się "czerwony X". Dokładnie taką sytuację widzimy na powyższym zdjęciu.

Ceny paliw w TrójmieścieW okresie letnim, gdy na bramkach obsługiwanych jest więcej aut, tego typu sytuacje potrafią irytować i wprowadzać nerwową atmosferę. Dlatego mamy kolejną sugestię dla operatora autostrady A1. Może warto zamiast grafiki z kamerą wyświetlać napis "abonament" albo "płatność online" (naprzemiennie w językach polskim i angielskim). Zdajemy sobie sprawę, że płatność za pomocą aplikacji nie jest abonamentem, ale każdy posiadacz AmberGo raczej wiedziałby o co chodzi, natomiast osoby niepodpięte pod płatność online - zapewne omijałyby te bramki szerokim łukiem.

Dwie nowe bramki na A1 w Rusocinie. Prace w wakacjeWarto wiedzieć, że na autostradzie A1 oprócz tradycyjnej formy zapłaty za przejazd (gotówką bądź kartą) dostępny jest także system płatności AmberGo, który oparty jest na automatycznym rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych przez kamery wideo. Wystarczy, że kierowca ma zainstalowaną aplikację mobilną, która zapewnia obsługę płatności online (przy zjeździe z autostrady system automatycznie pobierze opłatę). Osoby, które nie posiadają takowej aplikacji, nie mogą skorzystać z systemu AmberGo, muszą tradycyjnie pobrać bilet na wjeździe i opłacić go gotówką lub kartą na zjeździe.

Na bramkach A1 kierowcy korzystający z aplikacji mobilnej mogą przejechać przez każdą otwartą bramkę, a dodatkowo przysługuje im bramka przeznaczona wyłącznie dla nich. I o ile sam system to świetne rozwiązanie i duże ułatwienie dla kierowców, to już samo oznaczenie tejże bramki dla niektórych osób bywa mylące. Stąd też często dochodzi do pomyłek kierowców nieposiadających "abonamentu".

Problemem nie tylko bramka AmberGoKierowcy omyłkowo wjeżdżający w bramki przeznaczone dla posiadaczy aplikacji to jedno, ale niektóre osoby - szczególnie te, które na autostradę wjeżdżają bardzo rzadko - mają ogólny problem z oznaczeniami.

Jakiś czas temu na bramkach A1 w Rusocinie byłem świadkiem sytuacji, w której bodaj z 10 bramek otwartych było 7, a może nawet 8 (w tym dwie AmberGo). Zauważyłem, że do trzech standardowych bramek, zlokalizowanych w środku, ustawiają się spore kolumny aut, podczas gdy dwie bramki (te najbliżej przeciwległych pasów ruchu) były wolne, nikt się do nich nie ustawił. Dziwne zjawisko.

Problem może stanowić rozpoznawanie oznaczeń nad bramkami. Wspomniane wyżej osoby, które rzadko mają styczność z autostradami i opłatami za przejazdy, gdy już dotrą pod same bramki, w obawie przed pomyłką, po prostu wybierają tę, do której ustawia się tłum.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (278)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

25. Grand Prix Sopot - Gdynia

zawody / wyścigi

OVERGROUND - JDM spot

zlot

Street Meeting Poland 2022

zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

BMG Goworowski to trójmiejski przedstawiciel marek: