Wiadomości

stat

Klimatyzacja w aucie: nie wdychaj grzybów

O zaletach klimatyzacji w samochodzie nie trzeba już nikogo przekonywać. Utrzymanie układu klimatyzacji w samochodzie jest stosunkowo proste, pod warunkiem, że kierowca przestrzega paru zasad. Ich zaniedbanie prowadzić może, oprócz kosztownych napraw, także do... kłopotów ze zdrowiem.O klimatyzację w samochodzie trzeba dbać. Zaniedbana bądź niesprawna oznacza tylko kłopoty.
O klimatyzację w samochodzie trzeba dbać. Zaniedbana bądź niesprawna oznacza tylko kłopoty.
Nie wystarczy w samochodzie ustawić optymalnej dla siebie i pasażerów temperatury i w największe upały cieszyć się przyjemnym chłodem. Jeśli klimatyzacja nie jest regularnie poddawana serwisowi, wraz z powietrzem do kabiny dostają się niepożądane bakterie, pyłki, drobnoustroje i grzyby. Dwa elementy układu klimatyzacji - parownik i filtr kabinowy to idealne miejsce dla ich rozwoju.

Konsekwencje tego odczuwają nie tylko alergicy.

- Zaniedbana klimatyzacja oznacza katar, kaszel i łzawiące oczy. W filtrze kabinowym gromadzi się również kurz, pył czy sadza. Odkładające się zanieczyszczenia powodują mechaniczne obciążenie silnika, co prowadzić może do uszkodzeń dmuchawy, a nawet silnika - mówi Piotr Sznejder z firmy Intervapo, autoryzowanego dealera Peugeota. - Filtr powinien być wymieniany podczas przeglądów, najpóźniej co 15 tys. km lub raz na rok. Filtr kabinowy kosztuje średnio 60 zł. Czysty, zapobiega też parowaniu szyb. W czasie przeglądu możemy też zlecić nałożenie w parowniku ochronnej warstwy bakteriobójczego preparatu.

- Pamiętać należy jednak nie tylko o wymianie filtra. Serwis raz roku przyda się przecież całej klimatyzacji. W specjalistycznym warsztacie mechanicy sprawdzą także sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny - mówi Waldermar Sajewicz z firmy Janisz Usługi Samochodowe. - Elementy klimatyzacji pracują pod dużym ciśnieniem. Specjaliści ocenią także czy w przewodach i uszczelkach czy nie ma nieszczelności. Ulatniający się czynnik chłodzący sprawia, że wydajność całego układu znacząco spada.

Przegląd i nabicie klimatyzacji to koszt około 200 zł. Dodatkowo można sobie zamówić ozonowanie, które wyciąga bakterie z całego wnętrza samochodu. Także z przewodów wentylacyjnych. To dodatkowy koszt ok. 80 zł.

Symptomy świadczące o tym, że klimatyzacja wymaga natychmiastowej wizyty w serwisie to: niezbyt przyjemne zapachy z nawiewu, obniżona skuteczność chłodzenia, zwiększone zużycie paliwa,wzrost hałasu całego systemu i zaparowane szyby. Serwis klimatyzacji przeprowadza dziś każdy większy serwis samochodowy, w tym w zasadzie wszystkie serwisy autoryzowane.

Opinie (57) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Serwis Haller to przedstawiciel marki: