• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Które auta złodzieje kradną najczęściej?

mJ
20 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (82)
Metoda na "walizkę" pozwala na kradzież auta w kilkadziesiąt sekund. Metoda na "walizkę" pozwala na kradzież auta w kilkadziesiąt sekund.

Największym zainteresowaniem złodziei aut cieszą się egzemplarze wyprodukowane po 2019 roku - tak wynika z danych Instytutu Samar. To samochody, które już fabrycznie mają wmontowane zabezpieczenia antykradzieżowe, a mimo to znikają najczęściej. Złodzieje z łatwością kradną auta metodą na "walizkę".



Współczesne metody kradzieży samochodów stają się coraz bardziej zaawansowane, a jednym z najpopularniejszych sposobów jest tzw. kradzież na walizkę. Dlaczego zatem fabryczne systemy przeciwwłamaniowe często okazują się nieskuteczne?

Fabryczne systemy przeciwwłamaniowe okazują się niewystarczające, gdyż w większości pojazdów danego modelu i rocznika są takie same. Złodzieje, łamiąc zabezpieczenia jednego pojazdu, uzyskują w praktyce możliwość pokonania zabezpieczeń wszystkich innych pojazdów danego modelu - wyjaśnia Paweł Turniak, dyrektor ds. systemów GPS w Seris Konsalnet.
W 2022 roku wyrejestrowano łącznie 6157 pojazdów z powodu kradzieży. Dla porównania - w 2021 roku było ich 7098. To spadek o 13,3 proc. Najbardziej narażone na kradzieże są nowsze modele - tylko w ubiegłym roku z polskich dróg zniknęły 842 egzemplarze aut wyprodukowanych po 2019 roku.

W ubiegłym roku najczęściej kradzionymi markami aut były: Toyota (781 szt.), Audi (532) i Volkswagen (415).

Co ciekawe, najczęściej kradzionym modelem był Hyundai Tucson (192 egzemplarze). Coś jest na rzeczy, bo już w 2021 roku otrzymaliśmy sporo sygnałów o kradzieżach koreańskich samochodów w Trójmieście.

Czy złodzieje mają chrapkę na koreańskie auta? Czy złodzieje mają chrapkę na koreańskie auta?
Na drugim miejscu uplasowały się Fiat Ducato i Toyota Corolla (191), a na trzecim Toyota RAV4 (185).

Metoda na "walizkę" - czym jest?



To bardzo popularna metoda kradzieży aut. Technika polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia, które przypomina walizkę. W ten sposób można bez większego trudu dostać się do wnętrza i uruchomić modele z systemem bezkluczykowym (keyless). W celu dokonania kradzieży przestępcy wykorzystują skaner, transmiter oraz wzmacniacz sygnału.

Muszą działać w duecie. Jeden ze złodziei podchodzi do "upolowanego" samochodu, natomiast drugi ustawia się w pobliżu miejsca, w którym prawdopodobnie znajduje się kluczyk do auta (np. przy drzwiach wejściowych do domu). Korzystając ze skanera namierzają częstotliwość sygnału kluczyka, wzmacniają go i przekazują do samochodu, który z kolei otwiera się i pozwala na uruchomienie silnika.


Co istotne, silnik działa tak długo, jak długo wystarcza paliwo - nawet jeśli kluczyk nie jest już wykrywany. To pozwala złodziejom swobodnie oddalić się z miejsca kradzieży.

Policja twierdzi, że tego typu kradzieże rzadko mają miejsce w przestrzeni publicznej, takich jak chociażby parkingi centrów handlowych, aren sportowych, restauracji czy kin. Powód? Zbyt duża liczba kluczyków w zasięgu skanera, które skutecznie utrudniają pracę.



Kradzież zajmuje kilkadziesiąt sekund



Doświadczeni złodzieje na kradzież auta przy użyciu "walizki" potrzebują kilkudziesięciu sekund. Testy przeprowadzone przez brytyjski magazyn "What Car?" wykazały, że można włamać się do Audi TT RS w zaledwie pięć sekund, a w ciągu kolejnych pięciu sekund... odjechać. W przypadku Mercedesa-Benz Klasy A włamanie trwało 30 sekund, a uruchomienie silnika i odjechanie kolejne 20 sekund. Najtrudniejsze do sforsowania okazały się drzwi Forda Fiesty i BMW X3. W obu przypadkach czas włamania wyniósł 40 sekund, natomiast na uruchomienie silnika i odjechanie złodzieje potrzebowali kolejne 20 sekund.

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (82)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

kiermasz

Sprawdź się

Sprawdź się

Pasjonat zabytkowych aut, Witold Ciążkowski, jest twórcą:

 

Najczęściej czytane