• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kto może jeździć motorowerem bez prawa jazdy?

mJ
11 czerwca 2024, godz. 12:00 
Opinie (46)
Czy każda dorosła osoba może poruszać się motorowerem jedynie za okazaniem dowodu osobistego? Czy każda dorosła osoba może poruszać się motorowerem jedynie za okazaniem dowodu osobistego?

Motorower to pojazd podobny do motocykla, z tą różnicą, że dysponuje mniejszą mocą. Jakie uprawnienia trzeba posiadać, aby prowadzić motorower? Czy każda pełnoletnia osoba może poruszać się motorowerem za okazaniem dowodu osobistego?Motorower to dwu- lub trójkołowy pojazd z wyglądu przypominający motocykl. Motorowery zostały wyposażone w silniki spalinowe o pojemności skokowej do 50 cm sześc. lub elektryczne o mocy nie większej niż 4 kW. Prędkość w tego typu pojazdach została ograniczona do 45 km/h.

W świetle polskich przepisów motorower można prowadzić po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub w strefach ruchu po ukończeniu 14. roku życia. Dokumentem uprawniającym do jego prowadzenia jest prawo jazdy kategorii AM lub jakiejkolwiek innej wyższej kategorii. Dodajmy, że karta motorowerowa została zlikwidowana.Kto może prowadzić motorower "na dowód"?Kluczowa jest data - 19 stycznia 2013 r. To od tego dnia zniesiono prawo do jazdy motorowerem przez osoby dorosłe, jedynie za okazaniem dowodu osobistego. To również tego dnia kartę motorowerową zastąpiło prawo jazdy kat. AM.W praktyce oznacza to tyle, że każda osoba dorosła, która ukończyła 18 lat przed 19 stycznia 2013 r. lub jest w posiadaniu karty motorowerowej wydanej przed tą datą - do końca życia ma prawo do poruszania się motorowerem bez dodatkowym uprawnień. W trakcie kontroli policyjnej wystarczy okazać dowód osobisty lub wspomnianą kartę motorowerową.

Przypomnijmy, że osoby, które ukończyły 14. rok życia, posiadające kartę motorowerową wydaną przed 13 stycznia 2013 r., aby poruszać się motorowerem po tej dacie były zobligowane do wymiany karty na prawo jazdy kat. AM na swój koszt.

1,5 promila na motorowerze, bez uprawnień, z pijanym pasażerem, spowodowała kolizję 1,5 promila na motorowerze, bez uprawnień, z pijanym pasażerem, spowodowała kolizję

mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (46)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

88. urodziny Automobilklubu Morskiego

wystawa, zlot

Street Show 2024

79 - 99 zł
widowisko / show, zlot

Trójmiejski Grill Motocyklowy Moto-Zone

w plenerze

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku odbył się pierwszy przejazd przez Trójmiasto Mikołajów na motocyklach?

 

Najczęściej czytane